Doutníky Praha
Doutníky Praha Reklama
Loading...
Reklama
FOTO: fczbrno.cz
Český fotbal

Zbrojovka na podzim předčila očekávání. Mohlo být ale ještě lépe

Kdyby před začátkem sezóny fanouškovy Brněnského klubu někdo řekl, že jeho tým bude mít po podzimní části na kontě 20 bodů, asi by mu nevěřil, ale zmíněné číselné ohodnocení by bral všemi deseti. Ovšem když vezmeme v potaz poslední tři ligová utkání, ve kterých se mohl a měl tento bodový zisk ještě navýšit, tak má ligová podzimní pouť svěřenců Richarda Dostálka trochu trpký dojezd. Pro úplnost je třeba ještě zmínit poslední soutěžní utkání domácího poháru, ve kterém Brňané i v deseti otočili nepříznivý výsledek a po šesti letech postoupili do čtvrtfinále.

O úspěšném tandemu Řezníček – Ševčík, jenž má dohromady na kontě 18 gólů a 8 asistencí slyšel asi každý fanoušek českého fotbalu. Kombinace gólostroje a komety ligy se výraznou měrou zasloužila o celkovou cifru 27 v tabulce vstřelených branek. Po velké trojce je to čtvrtý nejlepší útok soutěže. Z historie zaznamenaných gólů nováčků po podzimní části samostatné české ligy je Zbrojovka na druhém místě po mužstvu Blšan z ročníku 1998/99, které si připsalo ještě o jeden zásah navíc.

Naproti tomu v obranné fázi to však žádná sláva nebyla a třetí nejprostupnější defenziva je toho důkazem. Ze šestnácti zápasů čítá statistika pouze dvě čistá konta a 34 inkasovaných branek. Na vině jsou časté individuální chyby a absence lídra v obraných řadách.

Letní posílení vyšlo tak na půl

Jako povedenou posilu může vedení označit ofenzivně laděného nigerijského fotbalistu Wale Musu Alliho. Drobný šikula motal obrany nejednoho ligového celku. Svými přesnými přihrávkami a rychlými průniky přispěl k celkově vydařenému podzimu. Je to paradox, protože v Brně nemají s cizinci (mimo Slováků) moc dobrou zkušenost, i proto se v posledních letech zaměřovali pouze na české a slovenské hráče. Nigerijec tuhle zásadu dokonale odboural a těší se také velké přízni fanoušků.

Přínosem byl určitě host ze Sparty Filip Souček. Defenzivní záložník nastoupil do každého utkání až na jediné, a to proti svému kmenového týmu. Zaujal přehledem ve hře a přesnými křižnými centry přes osu hřiště. Připsal si také i po jednom gólu a jedné asistenci. Velká očekávání nenaplnil olomoucký odchovanec Šimon Falta zapůjčený z Plzně. Odehrál 11 zápasů, plus dvě pohárové, ve kterých příliš neoslnil. Posila z Baníku Denis Granečný naplnil to, co Brňanům dlouhodobě chybělo, a to krajní obránce platný i směrem do ofenzivy. Jeho hodnocení ovšem sráží časté chyby v obraně. Trenéra Dostálka nejspíš příliš nezaujali ani krajní beci Josef Divíšek s Róbertem Matejovem.

Návrat ztraceného syna

Po téměř roční pauze se po vleklém zranění při působení v Plzni vrátil do zápasového rytmu 22letý Ondřej Pachlopník. Zápasové minuty v dresu Zbrojovky začal sbírat se vzestupnou tendencí a v posledním utkání proti Olomouci dokonce i chladnokrevně skóroval. Velký talent brněnského fotbalu se tak chystá na znovurozjetí své kariéry na plné obrátky. Společně se spoluhráči Ševčíkem, Součkem a Endlem tvoří potenciální okruh adeptů pro trenéra reprezentace do 21 let Jana Suchopárka k nadcházejícímu Mistrovství Evropy v Rumunsku a Gruzii.

Jarní část

Pro druhou polovinu soutěže je potřeba udržet stávající kádr, především útočnou osu týmu. Doplnit tým o zkušeného stopera a připravit plán B v případě, že by ostrostřelec Řezníček nebyl k dispozici, nebo mu zvlhl střelný prach.

Reklama