Reklama
Loading...
Reklama

Talentovaný brankář Matouš Trmal famózní bilancí 22 čistých kont v 50 zápasech české nejvyšší soutěže zaujal i v lize, do které se čeští fotbalisté dostávají jen zřídka. Českého strážce brány ze Slovácka za zhruba 1,2 milionu eur ulovila portugalská Vitória Guimarães a podepsala s ním smlouvu na pět let. Na hřiště se ale český brankář v soutěžním zápase za půl roku dostal pouze jednou.

Kromě Trmala totiž aktuálně šestý klub portugalské ligy přivedl i Bruna Varelu, který předtím půl sezony v Benfice a poté sezonu a půl na hostování v Ajaxu zažíval velmi podobnou situaci jako momentálně Trmal, v Guimarãesi ale má místo mezi tyčemi pevně v moci. Šestadvacetiletý člen širšího kádru portugalské reprezentace v letošní sezoně odchytal všech 14 ligových zápasů svého klubu a inkasoval v nich pouhých 13 branek. Trenér João Henriques tak nemá důvod ke změně. V některých zápasech se však český mládežnický reprezentant nedostal ani na lavičku.

„Nejvtipnější je, že mě furt chválí. Říkají, trénuješ skvěle, to je ta cesta, kterou potřebujeme. A pak mi oznámí: dneska jdeš na tribunu!“

Nepříjemné navíc je, že dvaadvacetiletý brankář nemá kromě A týmu možnost nastoupit do zápasu za „béčko“ ani juniorský tým. Naprosto mu tak chybí jakákoliv zápasová praxe. „Ze začátku jsem si to bral dost, ale postupem času vám nezbývá nic jiného než dál makat. Je to životní zkušenost. Musím zůstat trpělivý a počkat si na šanci. Sám nevím, co tady mají se mnou za úmysly,“ vyjádřil Trmal pro sport.cz svou nejistotu.

Nejslavnějším spoluhráčem Matouše Trmala v Portugalsku je mistr Evropy Ricardo Quaresma, jehož přístup a ochotu si český brankář velmi pochvaluje:

„Ricardo je neuvěřitelný profík. Klobouk dolů, jak fotbal miluje. Vždycky přijde první na trénink a poslední z něj odchází. Na hřišti zůstává poslední, kope tam furt přímáky, zkouší penalty. Má už nějaký věk a něco v kariéře za sebou, ale furt má velkou lásku k fotbalu. Je vzorem pro všechny. Co dokáže s míčem, se jen tak nevidí. Radost se na něj dívat. Kdykoliv něco potřebujete, poradí a pomůže. Akorát nesnáší prohry. Když se nedaří, umí v šatně zařvat.“

Premiéra proti Benfice

Jediný zápas za svůj nový klub rodák z Tasovic u Znojma odchytal ve čtvrtfinále Ligového poháru proti slavné Benfice Lisabon, a i přes chybějící zápasovou praxi si vedl skvěle. Dvojka české reprezentace do 21 let předváděla těžké zákroky, dlouho odolávala tlaku Benficy a inkasovala pouze z penalt. Z první lisabonský klub vyrovnal v 83. minutě na 1:1. Další čtyři branky vstřelil v penaltovém rozstřelu, po kterém byla Guimarães vyřazena. I přes tento přesvědčivý výkon Trmal na další šanci čeká.

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama