Reklama
Loading...
Reklama

Pokud bychom měli hledat nějaký společný rys Sparty a Slavie v tomto ročníku, můžeme se podívat na jejich nejlepší střelce z toho minulého. Na Letné si diváci nejčastěji diváci zakřičeli gól po zásahu Libora Kozáka a ve Slavii se stal nejlepším jarním střelcem po odchodu záložníka Tomáše Součka do West Hamu chorvatský útočník Petar Musa. Slavia v zimě zalepovala díru po odchodu miláčka fanoušků Milana Škody do tureckého Rizesporu a rodák ze Záhřebu se jevil jako velmi dobrá alternativa. Nyní je však vše jinak a tito dva útočníci budou muset o svou pozici opět zabojovat, přičemž se nebude jednat o nic jednoduchého.

 

Libor Kozák přicházel jako hráč se zkušenostmi  Anglie či Itálie a měl definitivně zalepit díru po Davidu Lafatovi a také usměrňovat dravé útočné mládí. Fotbalový osud ho těžce zkoušel a několik zranění výrazně poznamenalo jeho kariéru. V září se dostavil i element, který jeho kariéře také nepomol. Libor Kozák byl pozitivně testován na COVID 19 a fotbal tak opět musel na nějakou chvíli stranou. Statistiky jsou neúprosné. Libor Kozák v této sezoně zasáhl pouze do pěti zápasů, v nichž odehrál dohromady pouze 91 minut. Na Letné se nyní objevil jiný miláček fanoušků. Střelcem čísle jedna se stal na Letné Lukáš Juliš, jež díky své formě dostal i novou smlouvu a trenérský štáb s ním tak zjevně počítá a vytváří pro něj jistý závazek.

Petar Musa představuje jeden ze zářných příkladů častých hráčských výměn mezi Slavií a Slovanem Liberec. Trenér Trpišovský moc dobře věděl, proč chorvatského útočníka v Edenu chce a viděl v něm pověstnou věž vpředu. V jarní části tuto roli skutečně a fanoušci si oblíbili třeba díky jeho vyrovnávacímu gólu v nastaveném čase domácího derby se Spartou. Najednou ho slávisté brali jako jeden z trumfů do boje o Ligu mistrů. Ten se však nezdařil a to se výrazně podepsalo na současné pozici Petara Musy ve Slavii, která jinak další úkoly plní. První místo v ligové tabulce a postup do jarních bojů Evropské ligy působí jako jasný důkaz.

Do současného nejpreferovanějšího herního stylu Slavie Petar Musa zcela nezapadá. V posledních zápasech se trenér Trpišovskému vyplácí nasazování další posily zpod Ještědu Jana Kuchty a ve střeleckých statistikách vidíme paradoxně nejvíce jméno Abdallaha Simy, kterého si v jarních bojích o titul nikdo nedokázal ve slávistickém dresu představit. Nesmíme také zapomenout na útočného záložníka Petera Olayinku, jež má na útočných akcích Slavie rovněž mnohdy rozhodující podíl. I přes dílčí zaváhání o sobě nikdy nepochybuje a fanoušky většinou nějakým způsobem potěší. Kromě Petara Musy bojuje o větší herní vytížení také nejzkušenější útočník českého mistra Stanislav Tecl a to jen ukazuje velkou slávistickou konkurenci. Pokud dostane Petar Musa v některém z příštích zápasů šanci ukázat své umění, nesmí jí pohrdnout. 

Libora Kozáka čeká v tomto ohledu patrně ještě těžší boj. Sparta na jaře již nenáhledne do bojů na evropské scéně a opavský odchovanec bude mít méně možností se opět poprat o základní sestavu. Navíc se blíží konec jeho stávající smlouvy a jak jsme již zmiňovali, ta Julišova byla naopak prodloužena. Moc trumfů tak ve svých rukou nedrží. V jarní části tak bude patrně dokázat, že fotbal nemá logiku.

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Kdo je vlastně Libor Kozák
  • Zachránce jménem Musa! Slavia tři body nakonec vybojovala
  • Reklama