Reklama
Loading...
Reklama

Když se zadíváte na konečnou tabulku Fortuna ligy po nadstavbové části, asi vás do očí nic extra nepraští. Kontroval bych ale tím, že konečná osmá příčka pro Teplice je zázrakem uplynulého ročníku.

I když zrovna celku ze severu Čech nefandíte, asi Teplice vnímáte jako tým s pevnou obranou, góly střílejícím Danielem Filou, či talentovaným stoperem Štěpánem Chaloupkem. Oba by se v následující sezóně měli potkat v dresu Slavie.

Teplice pasovány na outsidera ligy

Málokdo už si však vzpomene, že ještě před startem sezóny sázkařské společnosti Teplicím přisuzovaly pozice na dně tabulky. Nebylo se však čemu divit. Pokud jste se v několika po sobě jdoucích sezónách podívali na spodek tabulky, Teplice jste tam zaručeně našli. Skláři za sebou mají i zkušenost s barážovým utkáním proti Vlašimi, v sezóně 2022/23 je těsně nad barážové příčky vytáhl až nový trenér Zdenko Frťala, který vystřídal Jiřího Jarošíka.

Do sezóny vstupovaly Teplice se změnami, které nevěstily nic dobrého. V klubu skončili zkušení hráči jako Alois Hyčka, Tomáš Vondrášek i Tomáš Kučera. Útočník Filip Žák přestoupil do Zlína. Udržet se nepodařilo ani hostujícího Matěje Hybše, který zamířil hostovat do Bohemians. Žádná zvučná posila nedorazila, nepodařil se ani pokus o restart kariéry Michaela Lüftnera, který se připravoval s B-týmem.

Z pražských „S“ nakonec dorazili na hostování Petr Hronek a Andreas Vindheim. První jmenovaný za Teplice nějakou minutáž odehrál, ovšem nepodával nijak přesvědčivé výkony a rozhodně na hřišti nepatřil mezi tahouny mužstva. Vindheim do Teplic odcházel jako zraněný hráč a ze svého zranění se do konce sezóny nezotavil. První prognózy ale byly takové, že by během dvou týdnů po podpisu hostování měl začít přípravu s týmem.

Podzim bez výrazných posil a se zraněnými útočníky

Přesto Teplice vstoupily do sezóny se čtyřmi útočníky a trenér Frťala tak mohl hru svých svěřenců směrem dopředu během zápasu výrazně oživit. Tento plán však vzal po třech kolech za své, kdy se zranil Abdallah Gning. Ten nakonec se zraněními laboroval celou sezónu. V značné části podzimu nevypadal příliš dobře ani Daniel Fila, který jako kdyby kolem 60. minuty zcela odešel po fyzické stránce. Do toho mu jistě nepřišly vhod ani reprezentační srazy, ze kterých se vracel minimálně unavený, ale také zraněný.

Výraznější minutáž tak začal od té doby získávat především hráč B-týmu Mohamed Yasser. Když i jeho občas trápila zranění, útočníkem číslo jedna se vlivem okolností stal tehdy devatenáctiletý Tadeáš Vachoušek, který neměl v lize odkopáno vůbec nic. Mnoho zápasů, kde Teplice potřebovaly dotahovat nepříznivý vývoj, dohrávaly na hrotu se dvěma stopery Yegorem Tsykalem a Soufianem Dramém. Přesto Teplice na podzim doma porazily Plzeň a remizovaly jak se Spartou, tak se Slavií. Horší už ovšem byly výsledky se soupeři z nižších pater ligové tabulky. I tak nastal v podzimní části moment, kdy Teplice od nejlepší ligové šestky dělil pouhý jeden bod!

Do jara s řadou nezkušených mladíků

Během zimní přípravy následovaly další pohromy. Zranil se čerstvě uzdravený Gning, první den soustředění v Turecku Filip Havelka a během přípravného zápasu i Matěj Radosta. Ten se po návratu na trávníky nedokázal vrátit do formy, kterou měl na podzim. Ligu do Teplic tak přišli zachraňovat tehdy náctiletí Albert Labík a Ondřej Kričfaluši. Ti asi k překvapení řady fanoušků rovnou zakotvili do základní sestavy, ve které zůstali až do konce sezóny. Stále větší minutáž dostával i mladík Josef Švanda, který se vrátil z hostování ve Varnsdorfu a závěr ligy dohrával jako člen základní sestavy Teplic.

Když se proto na soupisku Teplic podíváte, zvážíte věk i ligovou zkušenost hráčů, závěrečné osmé místo je opravdovým zázrakem. Abych však pouze nechválil, velmi mě žluto-modří zklamali ve venkovních zápasech, kde zamířili na půdu těch nejlepších klubů v naší zemi. Začalo to zápasem na Spartě, který Teplice odehrály celý proti oslabenému soupeři a stejně ho nechaly zápas ještě v závěru otočit. Následoval jarní zápas na Slavii (4:0), kam Teplice dorazily s částí svého B-týmu.

Pak hned přišel výprask na Baníku (4:1). Ano, výprask od klubu, který doma nebyl schopný snad osmkrát v řadě zvítězit. Teplice i tam dorazily s lavičkou složenou z hráčů béčka. Základní část soutěže zakončily jednoznačnou výhrou domácích v Plzni (3:0).

Do další sezóny bude samozřejmě obrovskou otázkou, jak si Teplice poradí s odchodem nejlepšího střelce Fily a klíčového stopera Chaloupka. Jisté ovšem je, že zopakovat zázračný výsledek z poslední sezóny bude pro skláře nesmírně obtížný úkol.

5 3 hlasujících
Ohodnoť článek
Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
Pokud chcete odkázat na web, který souvisí s komentářem.
0 Komentáře
Inline Feedbacks
Ukázat všechny komentáře
Reklama
0
Budeme rádi za vaše komentáře. Děkujeme!x