Reklama
Loading...
Reklama

Odchod Jana Sýkory ze Slavie se vzhledem k dění v posledních měsících jevil jako otázka času. Poté, co získal se Slavií mistrovský titul v roce 2017 ho přepadly jistě myšlenky na účinkování v evropských pohárech, ale nedokázal se vyrovnat se zvýšenou konkurencí ve slávistickém kádru a pevné místo v sestavě nikdy nezískal. Následovala tedy hostování v podobě návratu do Liberce či krátkého hostování v konkurenčním Jablonci. 

 

Vždy se jednalo pouze o krátkodobou alternativu a Jan Sýkora věděl, že za půl roku ho čeká další rozhodování, kam by měl dále směřovat svou kariéru. S trenérem Jindřichem Trpišovským se znal už ze společného působení v Liberci, ale tento fakt mu nijak příliš nepomohl. S postupujícím časem mu naopak držitel dvou slávistických titulů stále více dával najevo, aby své štěstí hledal někde jinde, protože do jeho herní koncepce příliš nezapadá. 

Janu Sýkorovi je dvacet šest let a měla by tak nastat doba, kdy jeho fotbalová kariéra bude stoupat k absolutnímu vrcholu. To se však zatím neděje a plzeňský rodák má za sebou dlouhou dobu přešlapování na místě. Jan Sýkora si v poslední době take vysloužil přezdívku český Beckham, když vydal svou vlastní módní kolekce a možná se pro něj stala až příliš velkou starostí. Podobně to měl před časem hozené i sparťanský středopolař Lukáš Vácha, jenž už delší dobu figuruje v letenském B- týmu, což se vzhledem k jeho věku může jevit i jako konečná stanice.

Jan Sýkora dokázal nyní udělat jeden výraznější krok. Ukončil svou sérii hostování a podepsal čtyřletou smlouvu v polském Lechu Poznaň. Čeká ho tak účinkování na stadionu, jenž se podílel na pořádání EURO 2012 a kde začínal své hvězdné putování fotbalem polský útočník Robert Lewandowski. Nachází se tak teď v situaci, kdy si může zahrát s předním polským týmem evropské poháry a díky platné smlouvě bude pevnější v kramflecích. Fanoušci na něj však budou od počátku velice nároční.

Jan Sýkora se tímto přestupem stal nejdražší posilou v klubové historii. Lech Poznaň naposled čeští fanoušci zaznamenali, když bojoval se Spartou v předkole Ligy mistrů v roce 2010, ale v Polsku se jedná o tradiční klub, jehož jméno pro fanoušky znamená víc než název sportovního oddílu. Již teď v neděli čeká Lech zápas s Plockem a blíží se další pohárové boje po postupu přes lotyšský Valmieras. 

Potenciál Jana Sýkory stát se hvězdou Lechu Poznaň nyní dost dobře nemůžeme odhadnout. Jeho herní vytížení v české lize trvale klesalo a o polské lize toho u nás moc nevíme. Slabost pro něj mají maximálně fanoušci Baníku mající trvalou družbu s nedalekými Katowicemi. Ze známějších českých fotbalistů zaznamenal kontakt s Polskem například Adam Hloušek díky tříletému působení v Legii Varšava. Čeští fanoušci se možná dívají na polský fotbal  skrz prsty, ale takovou útočnou hvězdu jako je Robert Lewandowski, v poslední dekádě český fotbal nenabídl. 

Jan Sýkora jde do prostředí, jež by nám mělo být strašně blízké, ale příliš o něm vlastně nevíme. Jedná se o jeho první zahraniční angažmá a až na něm patrně pozná, co to znamená, když se fotbalista pod tlakem. V domácí soutěži býval zpravidla v pozici, kdy měl “své jisté” Fanoušci v České republice ho te mohou vnímat jako promarněný talent. Tento cejch získali v nedávné době například Marek Střeštík či Martin Fenin. Pokud se desetinásobný reprezentant k této výzvě postaví čelem, může se jednat o poslední možnost ukázat, že u něj fotbal vítězí nad vedlejšími aktivitami, u nichž se někteří sportovci dokázali i pekelně spálit. Novým nadřízeným českého záložníka se stává někdejší hráč německého Hannoveru Dariusz Zuraw pracující v Poznani již dva roky, což by mohlo předvídat již určitou sportovní stabilitu. Jan Sýkora teď dostane úkol ji potvrdit.  

Související články:

  • Kteří Češi vyhráli evropský pohár?
  • Hlavně v klidu absolvovat sezonu. A co bude dál?
  • Reklama