Reklama
Loading...
Reklama

V příštím ligovém kole na nás čeká první velký šlágr, jež může napovědět mnohé o vývoji celé letošní ligové sezony. Zatím stoprocentní pražská Sparta se chystá na půdu Viktorie Plzeň, jejíž prozatimní cesta novou ligovou sezonou má do elegance a jistoty skutečně hodně daleko. Zatímco Sparta se chystá na základní skupinu Evropské ligy, Plzeň už dala pro letošní sezonu pohárovým zápasům sbohem. V západočeské metropoli zažívají nyní poměrně slušnou fotbalovou kocovinu a nachází se ve stavu, jež delší dobu nepoznala. 

 

V minulých třech sezonách utržila Sparta vždy hned na začátku tvrdý políček v podobě brzkého konce v Evropské lize, přičemž možná ještě dnes mají sparťané noční můry z ostudného vyřazení se srbským Spartakem Subotica. To se tentokrát stalo Plzni, přičemž ta na počátku snila dokonce o účasti v Lize mistrů. Vzhledem k dvěma přešlapům však bude sledovat v tomto ročníku pohárovou Evropu pouze v televizi, což možná ještě zvyšuje dosavadní sparťanskou euforii.

Nervozita v mysli trenéra Adriana Gul’y musí stoupat, protože případné další zaváhání by rozproudilo patrně ještě intenzivnější diskuzi mezi fanoušky, zda se jedná o toho správného nástupce milovaného Pavla Vrby. Vzhledem k tomu, že evropské poháry jsou pro letošní sezonu minulostí, představuje nejvyšší ligová soutěž vlastně jedinou možnost vykoupení u plzeňských fanoušků, kteří v posledních letech nastavují velmi vysoký výsledkový standard. 

Na vítězství v Plzni čeká Sparta už takřka devět let a její trenér Václav Kotal patrně cítí velkou šanci toto prokletí prolomit. Když se podíváme na všechny dosavadní zápasy Sparty v nové sezoně, do všech šla v roli favorita a dokázala ji naplnit. Když se podíváme na celkové rozpoložení obou týmů, nachází se i zde letenský tým v roli favorita, přičemž tomu tak je po delší době. Dokáže se jí Sparta patřičně zhostit? Nebo snad nechá Plzeň zapomenout na nedávné nezdary a přeladí se opět na vítěznou notu?

Do vzájemného zápasu zbývají ještě takřka dva týdny, které vyplní také reprezentační pauza. Rozpoložení obou týmů se tak ještě může v jistém smyslu změnit, ale již teď se dá předpokládat, že oproti posledním letům si oba rivalové prohodí role. Jak se tedy dokáží se svou novou rolí popasovat. Sparta se nachází v pozici týmu čekajícího již šest let na mistrovský titul a krčícího se po tu dobu ve stínu Plzně a Slavie, přičemž se mnohdy zdálo, že nové možné směřování Sparty funguje metodou pokus – omyl.

Současný sparťanský trenér Václav Kotal se díky bezchybnému  začátku sezony nachází v relativním klidu a fanoušky Sparty kromě dobrých výsledků uklidnil i odchod několika drahých cizinců, kteří nedostáli své hráčské pověsti nadstandardních fotbalistů. V Plzni se naopak začala možná až příliš hlasitě ozývat nutnost generační výměny. Na místě je tak otázka, zda byl správně načasovaný příchod Adriana Gul’y. Jeho prohlášení před sezonou nezněla nijak skromně a v případě opakovaných nezdarů se mu mohou nepříjemně připomenout. Bude zajímavé sledovat, jak Plzeň obstojí ve “sparťanské roli”.

Související články:

  • Sparta svou sílu teprve odhalí
  • Reklama