Reklama
Loading...
Reklama
FOTO: slavia.cz
Rubriky, Sešívaný Michal

Výkon v derby? Neakceptovatelné. Musí přijít změny

Říkal jsem si, že po derby bude potřeba dát si k hodnocení pár dní odstup, protože jsem byl plný hodně negativních emocí, ale problém je, že můj stav se od té doby zásadně nezměnil. Jsem fakt dost naštvaný, protože jsme i potřetí v sezoně dokázali rupnout se Spartou. Co je horší, s naprosto průměrnou Spartou, kterou si opakovaně natřelo na chleba třeba Slovácko. Výkon ani jednoho z týmů nesnesl moc velké měřítko, a ačkoliv by zápasu více slušela remíza, prohru je třeba akceptovat. Byla to asi pomyslná hořká tečka za nevyvedenou nadstavbou a vzhledem k výkonům lze říci, že máme, co jsme si zasloužili.

Faktorů, proč to tak je, by se našla spousta. Hodně lidí mluví o zraněních a únavě, což je do jisté míry pravda. Na druhou stranu Slavia má tak široký kádr, že se měla i s tímto vypořádat. V posledních zápasech mi pak přišlo, že na hráče nedolehla ani tak fyzická únava, jako únava psychická. Pořád se o něco hraje a hráčům jako by chyběla chuť a rvavost ten titul získat. Z Plzně jsem to cítil mnohem víc. O tom, že je hra Trpišovského týmu pro soupeře strašně čitelná, se nemusíme bavit. To vidí asi všichni, a i tomu se budu věnovat níže.

Teď ale ještě k utkání se Spartou. Prohrálo se, to se stává. Mnohem horší je, po jakém výkonu. Je to derby a já tam chci vidět hráče žrát trávník. Motivace mi však přišla mnohem větší u Sparťanů a trochu si říkám, jestli v týmu nechybí hráči typu Krejčí mladší nebo Čvančara, které sice fanoušci ostatních týmů nenávidí, ale nenávidí je i hráči soupeře a hrozně blbě se proti nim hraje. Takový byl možná Bořil, v současné chvíli tam nikoho podobného nevidím. Snad jediným, kdo v derby snesl přísná měřítka, byl Traoré. Ale kromě něj? Kupa průměrných, ale i značně podprůměrných výkonů. A jak již bylo zvykem, tak po vystřídání šla hra ještě dolů. Tentokrát se zápas vůbec nepovedl Teclovi. Ousou ukázal, že na krajním bekovi není jeho místo a vůbec nejslabší mi přišel Hovorka, který prohrával souboje s Čvančarou jak na běžícím pásu. U něj je to bohužel opakující se záležitost a já se trochu bojím, že do formy, kterou měl před zraněním se už nikdy nedostane. Ale určitě bych jej neodepisoval, třeba potřebuje jen jednu plnohodnotnou přípravu s týmem.

Kdo mě opakovaně vytáčí je Plavšič. Ve druhé půli mohl poslat Tecla samotného na bránu, ale jak je u něj zvykem, zvolil o dva doteky s míčem navíc a bylo po šanci. Bohužel i jeho mentální nastavení na zápas nebylo ideální a z toho potom plynula červená karta. Z mého pohledu absolutně nepřiměřená reakce na žlutý faul. Ano, asi tam přišla i nějaká peprnější slovíčka od sparťanů. Ale na rovinu, kdyby takovýmto způsobem zdrhl hráč ze Slavie do Sparty, také bych si představoval, aby mu to dali kluci pěkně sežrat. A zde by se měl srbský fotbalista zamyslet nad tím, zda si za podobný hon nemůže tak trochu i on sám. Být to na mně, tak žádné sparťany do Slavie nevodím. Mnohem víc bych se zaměřil na odchovance, kteří ve Vlašimi uhráli druhé místo v druholigové tabulce. Křišťan, Jurásek nebo Rigo by podle mě minimálně do přípravy měli jít. Netvrdím, že právě oni by měli tým okamžitě spasit, ale když vidím, jak své odchovance zabudovává Sparta, je mi trochu teskno.

Co stálo za jarními problémy Slavie?

Asi nejvíc ze všeho trápila Slavii na jaře značná čitelnost její hry a neschopnost reagovat na vývoj utkání. Byl patrný obrovský rozdíl ve hře Trpišovského svěřenců v momentě, kdy vedli a když se najednou dostali do pozice prohrávajících. V prvním případě na hřišti kralovali a ve druhém často vůbec nevěděli, kudy kam a byli navíc podráždění. Týmu chyběl lídr, který by jej usměrnil a zápas zlomil. To jde z mého pohledu především za trenéry. Viděli jsme obrovský rozdíl mezi zápasy v Evropě, kde naopak Trpišovský dokázal velmi rychle načíst soupeře a zápasy v lize, kdy se totéž naopak dařilo soupeřům. Myšlenka, že soupeře fyzicky utavíme, je jistě vznešená, ale v momentě, kdy jsou hráči často unavení nebo polozranění, to není zdaleka tak jednoduché. V tu chvíli by měla přijít na řadu fotbalovost a v té bohužel slávisti nedominují.

Do zavřených obran soupeřů je potřeba mít v kádru bijce do vápna, kreativní hráče a borce, kteří umí jeden na jednoho. Prvním měl být Krmenčík, druhým Madsen a třetím Plavšič. První dva byli odstřeleni po dvou zápasech a třetí jmenovaný střídal slušné výkony se špatnými. Přitom ještě po přípravě se s nimi počítalo jasně do základu. Tady je jasné, že v předsezonním drilu se něco nepovedlo a trenérský štáb by měl asi ustoupit od modelových utkání dvou sešívaných jedenáctek, ale vyhledat soupeře, kteří jim ukážou i jiný obrázek hry než jejich svěřenci. Je totiž jasně patrné, že náhled na celé trio byl po zimní přípravě úplně odlišný od toho, jaké pak podávali na jaře výkony.

Srdjan Plavšič během prohraného 303. derby pražských “S”. / Zdroj fotografie: SK Slavia Praha

Už teď jsem hodně zvědavý, jaké nás čekají v létě pohyby v kádru. Zemětřesení se asi čekat nedá, ale vzhledem k tomu, že tým čeká jen Konferenční liga a domácí soutěž, asi by bylo třeba upravit styl hry i typologii hráčů na tyto utkání. Zápasů, kdy mu budou platní borci, kteří umí primárně do otevřených obran, moc nebude. Očekávají se odchody Baha, hodně se hovoří o Olayinkovi a nedivil bych se, kdyby v případě dobré nabídky odešel i Sor. Více než sto milionů pak bude klub inkasovat i za odchod Musy. Z něj byla spousta fanoušků odvařených, já ne tak úplně. Gól dát umí, ale v mezihře byl spíš slabší a 12 gólů v Portugalsku je sice slušná vizitka, ale samo o sobě to nic neznamená. Myslím si, že za sumu, kterou za něj vedení inkasuje, se dá pořídit i lepší útočník.

Útočník? Nutně potřebujeme!

A právě posílení na hrotu útoku je naprosto nezbytné. Fila je ještě nehotový hráč, Tecl stárne a také to není žádný šutér, Sor je potom pro ligu použitelný spíš na lajně. Ani jeden z nich nedokáže nahradit Kuchtu jak v presinku, tak v důrazu před brankou. A právě najít někoho podobného Kuchtovi, kdo odvede kvanta černé práce, ale zároveň bude schopen střílet spousty gólů, bude asi úkolem tohoto léta. Není tajemstvím, že se Trpišovskému líbí Almási (mně už méně), ale za toho si Baník řekne raketu. Spíš se bojím Pulkraba.

Což o to, špatný fotbalista to není, ale vodit za každou cenu sparťany, to se mi moc nelíbí. Já chci fandit týmu, kde nebudou převažovat odchovanci Sparty nad odchovanci Slavie. Navíc u něj absolutně není spoleh na jeho zdraví. Můj tajný kůň je Jurečka ze Slovácka, který dokázal podávat kontinuálně velmi slušné výkony. Hodně se v posledních dnech hovoří o Boženíkovi. Svým herní stylem by zapadnout mohl, ale za poslední roky mu dost chybí herní praxe. Okamžitá top posila by také asi nebyl. Navíc dle mých informací je jeho příchod nepravděpodobný.

Nicméně útok není jediná pozice, kterou je třeba řešit. V brance jsou zde dva v očích trenéra vyrovnaní brankáři. Za mě je teda Mandous jasně lepší a myslím, že potřebuje cítit jasný status jedničky. Těžko říct, jaký zájem vůbec může být na přestupovém trhu o Koláře. Dvojkou by se mohl stát jeden z dua Stejskal – Markovič. Druhý jmenovaný měl znamenitý konec sezony a ač jsem k němu byl skeptický, možná nadešel jeho čas. Levý bek je snad pořešený (Jurásek, Oscar), stopeři se musí stabilizovat, ale kvartet Kúdela, Hovorka, Ousou a Kačaraba rozhodně představuje slušnou kvalitu. Spíš je třeba najít ideální dvojici a rozhodně udržet Kúdelu. U něj trochu prosakují zprávy o chronickém zdravotním problému. Snad se jedná o lži. V přípravě lze zkusit i Tijaniho. Další problematický post je pravý bek. Náhrada za Baha byla nutná a dotažení Douděry, který je rychlý jako čert, se mi osobně líbí.

Chybí tvůrce hry

Co se zálohy týče, je zde docela velké množství hráčů, kteří se typologicky do značné míry podobají, ať už jsou to spíše defenzivnější distributoři hry (Hromada, Holeš, Samek, Traoré, Ševčík + na hostování další podobní Křišťan nebo Červ), tak sprinteři, kteří umí dopředu i dozadu (Masopust, Schranz, Olayinka). Trochu něco jiného a mnohem větší komplexnost přináší Provod. Je strašně důležité, aby byl zdravý, protože je v danou chvíli téměř nenahraditelný. I tak ale týmu chybí tvůrce hry typu Stanciua či Hušbauera. Být to na mně, tak odprosím „Pepu“ případně se snažím zaměřit na Vlkanovu. Do jisté míry pak chybí i krajní hráči, jejichž síla je jeden na jednoho. U nás se tato typologie hledá hodně těžko a trochu Trpišovského chápu, že se zaměřil na Plavšiče, ale ten se zatím při sešívaném angažmá hledá.

Po posledním zápase jsem dokonce od několika lidí slyšel otázku: „Má ještě Trpišovský týmu co dát?“. Já nepochybuju o tom, že ano. Podobnou krizí si prošly i větší mančafty a nikdo není neomylný. Věřím, že celý trenérský štáb zpětně vidí chyby, které se udělaly a dokáže si je správně vyhodnotit. Už se těším na podzim a na to, jak opět uvidíme na trávnících válec jménem Slavia, který bude válcovat celou ligu a plout svou pohárovou cestou až do jarních bojů.

Ať žije Slavie!


Reklama