Reklama
Loading...
Reklama

Fotbalová Plzeň prožívá jednu z největších krizí za poslední dekádu. Po porážce ve Zlíně, ztrátě v Českých Budějovicích a domácí prohře s Karvinou předvedla takřka nepochopitelný kolaps v Jablonci, kde vedla 2:0 a zdálo se, že míří za zlepšením nálady a vzkáže čelu tabulky: “počítejte stále s námi.” Ve druhém poločase se však dostavilo další selhání a tým trenéra Gul’y nechal na severu Čech všechny tři body. Právě koučova pozice se stala tímto výsledkem ještě méně stabilní a plzeňská nejistota se stále zvyšuje. Do příštího zápasu s Teplicemi půjdou Západočeši pod ještě větším tlakem, než by si ještě před několika týdny dokázali představit. Její současná pozice v nejvyšší české soutěži se pro ni celkově stává nezvyklou.

Plzeň před deseti lety vylétla nahoru jako dokonalá fotbalová kometa. Všechny šokoval její první ligový titul v roce 2011. Tým trenéra Vrby  ho dosáhl atraktivním herním pojetím, mluvilo se o něm jako o české (tehdejší) Barceloně, Václav Pilař získal označení český Messi a v Petru Jiráčkovi se podle některých skrýval nový Pavel Nedvěd. Následně sehrál západočeský tým důstojné zápasy i v Lize mistrů proti týmům z evropské elity. Najednou se jednalo o českou fotbalovou jedničku. Především její zásluhou slavila Sparta po roce 2010 pouze jeden mistrovský titul, zatímco Viktoria zažívala nejlepší období ve své historii.

Poté, co se na špici ligy vrátila Slavia, prožívala Sparta stále období, v němž úplně ani sama nevěděla, kam vlastně směřuje. Boj o ligový titul se ve výsledku vždy zúžil pouze na bitvu mezi Slavií a Plzní, kde však momentálně tým z Edenu tahá za delší konec. Plzeň se ale stále mohla utěšovat možností boje o účast v Lize mistrů a jeho úspěšné absolvování by znamenalo velmi příjemnou náplast na ligové stříbro. Nyní se však situace změnila a Plzeň čeká boj, který její současní ani nedávní hráči nikdy nepoznali. 

Souběžně s jejími nečekanými ligovými ztrátami totiž promluvila do děje i dvě příjemná ligová překvapení podzimu- Olomouc a Pardubice. Nejistoty se najednou dostává do plzeňských řad ještě mnohem více. Viktoria se nachází na poslední příčce “skupiny o titul”, přičemž na záda jí velmi silně dýchá Karvina. Plzeň se tak dostává do pozice, kterou si před sezonou určitě nepředstavovala. Díky různým okolnostem měla vždy v domácí soutěži “své jisté”. V tomto ročníku je tomu zatím jinak a přichází velmi těžká plzeňská zkouška. V tabulce se nyní nachází v pozici, odkud z úspěšné sezony do neúspěšné skutečně velmi blízko. 

Již 23. prosince se bude ve Štruncových sadech rozhodovat o tom, jakou náladu budou mít hráči Plzně u vánočního stromečku. Na západ Čech přijede mistrovská Slavia a po delší době se nebude jednat o souboj dvou prvních týmů ligové tabulky. Odehraje se však pro Plzeň až nečekaně důležitý zápas. V případě bodové ztráty by se Slavia pro ni patrně definitivně ztratila pro tento ročník v mlze a pokles plzeňského sebevědomí by nahrával i dalším týmům z čela tabulky, přičemž jeden z nich jí dal na jablonecké Střelnici Plzni skutečnou fotbalovou školu. 

Vzhledem k tomu, jak krátká je v tomto ročníku zimní pauza, nebude dostatek prostoru pro zásadní změny, ale jednu věc si musí v Plzni říct skutečně hlasitě: “Nutnost generační výměny jednou za čas prostě přijde a nyní se jedná o věc pro nás aktuální.” I v zápasech na začátku sezony, kdy ještě nepřicházely bodové ztráty, jsme neviděli Plzeň hrající ódu na fotbalovou radost, ale dokázala se schovat za výsledky a to se nyní nekoná. Stále zastávám názor, že momentálně není doba pro odvolání jejího slovenského trenéra, ale ten musí splnit těžší úkol, než si patrně sám na začátku této sezony myslel.   

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Konec Adriana Gul’y v tuto chvíli nedává smysl<
  • Další trenér ve Vrbově stínu?
  • Reklama