Reklama
Loading...
Reklama

Současná baníkovská situace na postu trenéra nevypovídá jen o nevalné náladě v klubu, ale poukazuje i na jednu věc, kterou se majitel klubu Václav Brabec dosud nenaučil. Jedná se o komunikaci s trenéry. To může působit jako velice zákeřný virus bránící v dalším rozvoji, na který fanoušci v Ostravě netrpělivě čekají. Václav Brabec je dosud jejich chráněncem, protože klub přebral ve stavu klinické smrti a pokud by nepřišla jeho finanční injekce, Baník by si patrně nyní ligové cíle nekladl. Nic však netrvá věčně.

 

Zvláští situace nastala již v době, kdy působil na baníkovské lavičce Vlastimil Petržela, jež měl lví podíl na návratu Baníku do první ligy. Nejprve skončil na trenérské lavičce, kde ho nahradil Radim Kučera a Petržela měl působit v roli poradce. Tato situace však i vzhledem k Petrželově povaze nemohla mít dlouhé trvání. Ještě před koncem roku 2017 Baník definitivně opustil a s Václavem Brabcem si dnes patrně nepíše vánoční přání. Tento příběh lze považovat za jistou platbu nováčkovské daně, ale jisté přešlapy pokračovaly a i dnes Baník brzdí.

Bohumil Pánik, jenž v roce 2018 na poslední chvíli zachránil Baník v lize, se těšil mezi hráči velkému respektu a z týmu na chvostu tabulky udělal mužstvo ucházející se o evropské poháry. Baník opouštěl v době, kdy se sice nacházel mimo pohárové příčky, ale ztrácel na ně pouze dva body. Kvůli fungujícím vztahům z hráči odmítl atraktivní nabídku z Polska a vytyčil si jako cíl dostat Baník do Evropské ligy, přičemž klubové vedení ho i nadále utvrzovalo v tom, že s ním počítá pro další práci. Po týdnu však tento cíl vzal za své. Václavu Brabcovi se se příčilo číslo udávající baníkovskou pozici v tabulce a odhodlal se k další trenérské změně.

Oblíbený Bohumil Pánik musel vyklidit pozici a na tiskové konferenci představil Václav Brabec nového kouče Luboše Kozla se zkušenostmi u mládežnických reprezentací. To byl také jeden z důvodů jeho angažování. Měl dostat do týmu více baníkovských odchovanců, což také představoval jako svůj první cíl. Tyto věty musely fanouškům ostravského týmu znít jako rajská hudba, ale slova se v činy se zatím neproměnila. Mezi hráči a trenérem dnes stojí hluboká propast a nikdo zatím nenašel recept na její zakopání. Jak se tentokrát zachová úspěšný podnikatel v oblasti logistiky?

Příchod Luboše Kozla již dnes musíme považovat za velmi nákladný projekt. Pro jeho angažování ho musel Baník vyplatit z reprezentační “devatenáctky”. Jen tato jednorázová investice činila takřka milion korun. Smlouvu podepisoval v Ostravě na počátku roku 2020 a jednalo se o dlouhodobý kontrakt. Tento fakt patrně způsobuje patovou situaci. V případě Kozlova odvolání by musela přijít z ostravské strany patřičná kompenzace. Tamní pokladnu rozhodně nelze považovat za bezednou. Nenachází se tedy Baník ve slepé uličce?

Vzhledem k jeho současné celkové situaci na něj rozhodně trenéři nebudou stát frontu. Jako jediné řešení se jeví to, že k sobě trenér a hráči najdou cestu. Nevíme, jak hluboký je skutečně příkop mezi trenérem a hráči, ale každopádně se bude jednat i o jisté vyhodnocení práce Václava Brabce. Pokud se vztahy v Baníku nezlepší dostane se i on pod velký tlak. Slavnou fotbalovou značku zachránil před zánikem, ale rozhodně se v ní nesmí pohybovat jako slon v porcelánu. Nyní nevidíme jasnou klubovou hyerachii. Nechť to přijme jako další výzvu.

Související články:

  • Klíčová změna v Baníku Ostrava
  • V Baníku tiká časovaná bomba
  • Reklama