Reklama
Loading...
Reklama

Bída, zmar, šeď a nuda. Tak by se dala popsat hra a celkově výkony Viktorie Plzeň v podzimní části ligy. Jeden nejúspěšnějších českých celků poslední dekády se po 14. kole nacházel na nuzném devátém místě. Přes zimní přestávku však trenér Adrian Guľa razantním způsobem šáhl do sestavy a západočeský celek je jako vyměněný.

Své místo v sestavě si vybojoval sedmadvacetiletý stoper Filip Kaša. Po vyslání Luďka Pernici na hostování do Brna a zranění Lukáše Hejdy, ukázal trenér právě na něj a bývalý obránce Baníku či Žiliny se jí pevně chopil, jak se patří.

„Takhle má vypadat připravený hráč, že dostane šanci a chytí ji. Je podstatné, aby vedle defenzivní složky měl i ofenzivní optiku. Pro náš herní způsob musí být stopeři konstruktivní,“ pochválil Guľa zadáka po výhře s Pardubicemi.

Filip Kaša
Filip Kaša při své premiéře v základu Plzně v zápase proti Pardubicím / Zdroj: Viktoria Plzeň

Mládí dostává přednost

Pro velkou změnu se rozhodl slovenský lodivod Plzně na brankářském postu. Dlouholetá jednička týmu, Aleš Hruška, začal svými výkony uvadat. Stále častější chyby zhoršovaly jeho obraz před fotbalovou veřejností a dávaly oprávněný prostor pro debatu o jeho neotřesitelné pozici.

Spekulace neustávaly, hrubky pětatřicetiletého gólmana nevymizely a tak se Guľa rozhodl pro rázný krok. Šanci dostal nadějný Jindřich Staněk (24), kterého měla Plzeň vypůjčeného z Českých Budějovic. První příležitost dostal ve šlágru proti Slavii v posledním zápase minulého roku.

V něm Staněk zářil a měl výrazný podíl na tom, že jeho tým obdržel od lídra ligy jen jeden gól. Poté dostal ještě poslední šanci Hruška v prvním lednovém zápase v Příbrami. Viktoria sice branku neobdržela, výkon zkušeného brankáře však nejspíš slovenského kouče nijak neuchvátil.

Jindřich Staněk
Pro Plzeň je teď Staněk novou jedničkou mezi tyčemi / Zdroj: Viktoria Plzeň

V Pardubicích šel chytat od začátku znovu Staněk, podal skvělý výkon a v dalším utkání proti Baníku jen potvrdil, že post brankářské jedničky v Plzni má definitivně nové jméno.

„Co se týká Staňka, je to výborný gólman. Ve Viktorce může odchytat spousty sezon, roli jedničky je schopný zvládnout. Má všechno, co moderní brankář potřebuje. Skvělé nohy, je na tom dobře technicky. Pro Plzeň je super volbou,“ řekl trenér Českých Budějovic David Horejš, který měl Staňka pod svými křídly, pro sport.cz.

Zpátky ke své mládeži

Symbolem revoluce v Plzni se však stal ještě někdo jiný – dvacetiletý mladíček, šikovný křídelník ale hlavně viktoriánský odchovanec Pavel Šulc. Ten je prvním hráčem západočeské akademie od dob Vladimíra Daridy, který se dostal do sestavy.

Šulc na sebe, stejně jako Staněk, upoutal pozornost v Českých Budějovicích. Tam byl vypůjčen dvakrát v posledním roce.

„Pavel je silný v situacích jeden na jednoho, je rychlý, nebojí se hrát. Předváděl u nás nadstandardní výkony. Je silný i v přechodové fázi. Slabší věci měl směrem dozadu, především soubojové chování,“ hodnotí jej David Horejš.

Pavel Šulc
Odchovanec v sestavě Plzně po deseti letech / Zdroj: Viktoria Plzeň

O schopnostech a budoucnosti svého bývalé svěřence mluví jen v superlativech. Podle Horejše patří Šulc mezi největší české talenty svého ročníku.

„A ne-li vůbec ten největší. Má obrovskou perspektivu. Na svůj věk má velice dobré věci. Pod koučem Adrianem Guľou bude navíc výkonnostně růst. Pokud zlepší věci do defenzívy a soubojové chování, může být jednou velkým hráčem. Může jít ve stopách Vládi Daridy.“

Návrat k věcem, které fungovaly

V posledním zápase, v Ostravě, se konečně podařilo prolomit střeleckou smůlu Zdeňku Ondráškovi. Hroťák se zámořskou zkušeností z Dallasu čekal na gól devět utkání. Proti Baníku dostal naservírovanou fantastickou přihrávku právě od Šulce a efektní patičkou prodloužil míč za záda Jana Laštůvky.

Ondráška a Kayambu pak doplňuje v útočné trojici nově příchozí Šimon Falta. Dlouholetá opora Sigmy Olomouc podepsala smlouvu v Plzni v půlce ledna. Guľa mu však dal ihned příležitost v základní sestavě a kreativní fotbalista důvěru splácí.

Plzeň v Ostravě
Zdeněk Ondrášek prolomil v Ostravě střeleckou trápení / Zdroj: Viktoria Plzeň

Plzni každopádně velké změny v kádru pomohly. V novém roce ještě neprohrála, nedostala ve třech zápasech jediný gól a hlavně předváděná hra má opět dřívější parametry. Ofenzivní styl, kterým se Viktoria poslední roky představovala je zpátky.

Jak dlouho aktuální vzestup bude trvat a na co bude ve výsledku ligy stačit, se ještě chvilku nedozvíme. Bude však určitě zajímavé sledovat, jaký účinek Guľova revoluce bude mít.

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama