Reklama
Loading...
Reklama

Škoda, Potočný, Jirásek, Vaněček, Hušbauer a mnozí další budou s největší pravděpodobností hlavními lákadly nového ročníku Fortuna národní ligy, který už nezadržitelně klepe na dveře. Tato sezóna nabídne opět spoustu zajímavých příběhů a anabází.

Útočník Michal Škoda v 35 letech zakotvil už v sedmém klubu naší profesionální scény. Dukla si od zkušeného forvarda hodně slibuje. V Brně se zase těší na pověstnou levačku Romana Potočného, jenž může společně s Jakubem Řezníčkem vytvořit silný střelecký tandem. Milan Jirásek bude uplatňovat svoje bohaté zkušenosti z první ligy ve Viktorce Žižkov, se kterou postoupil přes baráž ze třetí ligy. V Opavě loni doslova pohořeli ve střílení branek. Tento nedostatek má letos za úkol zlepšit nová akvizice se zkušenostmi ze skotské či maďarské ligy, útočník David Vaněček. Po 13 letech se do Příbrami vrací bývalý kapitán Slavie a reprezentant Josef Hušbauer. Středočeši v něm spatřují hlavně zkušeného střeďáka a lídra, který bude rozvíjet útočné akce.

Dva favorité na celkové prvenství

Sestoupivší Zbrojovka si jako obvykle dala za cíl okamžitý návrat mezi elitu. Jihomoravský celek má k tomu ty největší předpoklady, i když po sestupu prošla značnou obměnou. Na pozici trenéra nastoupil Luděk Klusáček a sportovního ředitele zase nahradil Zdeněk Psotka. Mužstvo se doplnilo o několik jmen s prvoligovými zkušenostmi. Vyztužit obranu by měli Martin Nový a Martin Toml. Naopak útočnou stránku dostanou na starost Roman Potočný a Tomáš Smejkal. Velké plus bylo udržení loňského střelce 19 branek Jakuba Řezníčka, o kterého byl nemalý zájem ve Fortuna lize.

Druhým favoritem na první místo je Dukla Praha pod taktovkou zkušeného stratéga Petra Rady. Kdyby tým od Julisky loni nezpackal začátek soutěže, mohl být v elitní lize už nyní. Ovšem jarní část se Radově celku obzvláště vydařila. Když na ni naváže, může i on myslet na mety nejvyšší. Posílení o zkušené borce proběhlo i tady. Jako fotbalisti se značnou praxí z první ligy přišli Michal Škoda s Tomášem Vondráškem. V balíčku posil byli doplněni ještě o Dominika Haška a Jakuba Zeronika. Druhý jmenovaný měl velmi slušný ročník v Příbrami, kde vsítil pět branek.

Svěží vítr ze Zlínska

Celým jménem SK Hanácká Slavia Kroměříž se po devatenácti letech vrací do druhé ligy. Kroměřížský klub nedávno oslavil 120 let od založení a své domácí zápasy hraje na pěkném stadionu Jožky Silného v Obvodové ulici s kapacitou lehce přes 1 500 diváků. Jako nově příchozí celek ze třetí ligy má již Slavia na svém stadionu umělé osvětlení, které bude brzy pro účast ve F:NL povinné. Tím však ještě doposud nedisponují i některé stávající druholigové celky, takže vůči nastupujícím kritériím je tu i mírný náskok. Tým lodivoda Bronislava Červenky je v domácím prostředí velmi silný a sebevědomí. Svědčí o tom i fakt, že loni v MSFL ani jednou nezakusil hořkost porážky. Kroměříž bude jistě příjemným osvěžením druhé ligy.

Líšeň a Vyškov budou chtít navázat na předchozí úspěchy 

Dva týmy, jenž od sebe dělí něco přes 30 kilometrů, už v minulosti ukázaly, že fotbalovou výkladní skříní jižní Moravy není jenom Zbrojovka. Líšeň už čtyři sezóny od historického postupu dokazuje, že ve druhé lize není náhodou, protože v posledních třech letech skončila vždy aspoň do 5. místa. Skromný klub z okrajové části Brna pod předsedou Karlem Hladišem dělá totiž každý krok ohledně fungování Líšeňského celku pečlivě a s rozvahou. Část hráčů A-týmu chodí ještě běžně do své práce a někteří z nich pracují přímo pro klub jako třeba správci areálu nebo trenéři mládeže.

Vyškov dal tento rok o sobě vědět i těm, kteří druhou ligu vůbec nesledují. Skončil totiž druhý a vyzval do baráže prvoligový Zlín, se kterým nehrál vůbec špatnou partii a prohrál pouze o jediný gól. Mix českých a afrických hráčů už nějaký pátek funguje. Uvidíme, zda bude tato na české poměry neobvyklá koncepce fungovat i do budoucna.   

Černý kůň ze Žižkova

Viktorka se po roční odmlce vrací do druhé nejvyšší soutěže. Svoji skupinu ČFL vyhrála s přehledem a v baráži si zajistila opět status týmu patřící pod organizaci LFA. Ač se to nezdá, Žižkov má spoustu hráčů s notnými prvoligovými zkušenostmi. Trenér Michal Horňák má k dispozici Voltra, Jiráska, Treglera, Petráně či Batioju. Nynější dobrá atmosféra celého klubu a slušné hráčské zastoupení přímo vybízí k zamotání Žižkova tabulkou.

Opava zřejmě našla recept na svoji slabinu

Slezký FC se zachránil doslova na poslední chvíli. Kdyby Opava v posledním zápase sezóny neporazila na svém hřišti Varnsdorf, připravovala by se nyní na soupeře z MSFL. Ovšem největší svízel bylo loni střílení branek. Pouze 26 zásahů z 30 utkání je velmi málo a na příští ročník to nemusí stačit. V průběhu nynější přípravy se Opavským povedlo v 5 zápasech vstřelit již 9 branek, takže to vypadá, že by se negativní trend mohl obrátit k lepšímu. Vedení Slezanů reagovalo na tuto negativní bilanci také příchodem zkušeného střelce Davida Vaněčka, který by měl přispět ke zlepšení ofenzivy. 

Reklama