Reklama
Loading...
Reklama

Slovensko už dlhodobejšie rieši brankársky problém. Paradoxne je pozícia brankára jedna z tých, kde máme veľké množstvo alternatív. Máme veľa brankárov, ktorí hrajú v najlepších ligách sveta. Problematické je však slovo „hrajú“. Mnoho našich brankárov nemá pravidelnú hernú prax. Martin Dúbravka a Marek Rodák sú azda najlepšie príklady. Obaja hrajú v Anglicku a teda v elitnej lige, no ani jeden nehráva pravidelne.

Brankársky problém, je trochu komplexnejší

Na náš brankársky problém sa musíme pozrieť trochu podrobnejšie. V nominácii máme troch brankárov. Medzi náhradníkmi sú ďalší traja. Môžeme si ich rozdeliť do dvoch kategórií. A to brankári, ktorí pôsobia v elitnej lige a majú v nej skúsenosti no nehrávajú. Tou druhou kategóriou sú brankári s pravidelnou hernou praxou, no majú ju v menej známych ligách.

Ak sa najskôr pozrieme na trojicu brankárov, ktorá je v súčasnej nominácii, tak sa v nej nachádzajú Martin Dúbravka, Marek Rodák a Henrich Ravas. Prvý menovaný hráva v Newcastle United, čo je elitný klub Premier League. V doterajšej sezóne nenastúpil na jediný súťažný zápas a stretnutie s Portugalskom bol jeho prvý ostrý zápas po dlhej dobe. Z hľadiska výkonu, nemôžeme mať žiadne výhrady. Náš brankár nás podržal a v mikrosúboji s Ronaldom bol jasným víťazom. Jeho herná prax je však veľmi nízka. Dokonca aj v minulej sezóne sa v lige predstavil len v dvoch prípadoch a ďalšie tri stretnutia pridal v pohárových zápasoch. Jeho herná prax je teda veľmi malá.

Podobne je na tom Marek Rodák. Ten počas toho, čo Fulham pôsobil v druhej lige, dokázal v dvoch prípadoch vychytať postup. No v ani jednom prípade, za to nebol odmenený. Klub vždy po postupe do najvyššej súťaže priviedol nového brankára a Slováka odstavil. Aj naďalej je voľbou číslo jedna vo Fulhame Leno a tak sa nezdá, že by slovenský brankár mal naberať hernú prax. Dobrý, znamením, je aspoň to, že dostal šancu v pohárovom zápase, kde vychytal víťazstvo proti Tottenhamu.

Henrich Ravas, ktorý je v reprezentácii treťou voľbou, nemá problém s tým, že by nehral. V poľskom Widzew Lodz je jasnou jednotkou a chytá pravidelne. V jeho neprospech hrá však to, že poľská liga nemá zďaleka takú popularitu ako anglická, kde má brankár zatiaľ skúsenosti len v juniorských tímoch.

Náhradníci sú na tom podobne

V trojici náhradníkov, nájdeme dvoch hráčov z našej domácej súťaže. Ľubomír Belko je brankárom číslo jeden v Žiline. Tam podáva fantastické výkony. Žilina je aj jeho zásluhou prvá v lige a mimo našej najvyššej súťaže sa v dobrom svetle ukázal aj v predkolách Európskej Konferenčnej Ligy. Tam napriek veľkému debaklu v oboch zápasoch s Gentom, ukázal mnoho fantastických zákrokov. Podobne ako v prípade Ravasa, sa však jedná o brankára, ktorý chytá v menej populárnej lige a elitnou súťažou minimálne zatiaľ nemá toľko skúseností.

Richard Ludha sa do širšieho výberu reprezentácie dostal vďaka svojim fantastickým výkonom v Podbrezovej. Tam bol voľbou číslo jeden už v druhej lige a je lídrom svojho tímu aj v tej najvyššej súťaži. Podbrezová aj jeho pričinením zmietla zo stola všetky predpoklady o zostupe a namiesto toho v uplynulej sezóne hrala v hornej šestke. Prípad je však rovnaký ako u ďalších brankárov. Chytá síce pravidelne a poddáva vynikajúce výkony, no opäť je tu faktor menej populárnej súťaže a málo skúsenstí.

Dominik Greif je takisto jedným z brankárov, ktorý pôsobia v elitnej súťaži. Hráva v Španielsku, no v drese RCD Mallorca, nie je vôbec vyťažovaný. Počas doterajšieho pôsobenia odohral v klube kde pôsobí už viac ako dva roky, len dve stretnutia v rámci ligy a ďalšie tri pridal v pohári. Hoci musíme povedať, že jeden z jeho ligových zápasov, bol v minuloročnom závere ligy proti Barcelone, kde napriek prehre 0:3 predviedol niekoľko dobrých zákrokov. Ani to mu však zatiaľ nepomohlo a v klube je aj v úvode tejto sezóny len náhradníkom.

Realizačný tým Slovenska má teda brankársky problém, pri ktorom má dve možnosti. Môže chytať brankár, ktorý hrá v elitnej súťaži a má množstvo skúseností, no má málo hernej praxe. Alebo bude hrať brankár, ktorý síce hráva v klube pravidelne, no nepôsobí v elitnej súťaži a má menej skúseností.

Reklama