Válka mezi Martinem Haškem a Spartou pokračuje
Nejčtenější
Zuřivý Sparťan: Pecky uplynulého týdne. Sparta v krizi, Birmančevič na „odpis“ a ztráty velké trojky
Opustí Birmančevič v zimě Spartu? Kosovsko-srbský spor dosáhl mezinárodní úrovně
Gól Sparty neměl platit, navíc měla dostat červenou. Budějovicím byla odepřena možnost na získání první výhry
Generální ředitel Sparty František Čupr ventiloval své pocity ve studiu České televize. Mluvil o tom, jak ho mrzí další porážka v derby s odvěkým rivalem a čekání Sparty na vítězství v tradičním souboji se natáhlo už na třináct zápasů. Zároveň vyjádřil spokojenost s prací trenéra Pavla Vrby a věštil lepší fotbalové zítřky. Tématem se však stala i kauza, jejímž hlavním “hrdinou” je někdejší sparťanský záložník Martin Hašek, který před více než rokem uskutečnil v letenském týmu malé fotbalové harakiri a dobrovolně uštědřil své kariéře velmi bolestivou ránu.
Obě strany se nachází od února loňského roku ve vzájemné válce. Talentovaný záložník i jeho otec se stali na Letné patrně navždy nežádoucími osobami. Od té doby jsme mohli vidět například zmařené Haškovo působení v prvoligové Opavě a nakonec jeho odchod do německého druholigového celku Würzburger Kickers, kde měl za úkol pomoci k záchraně týmu v 2. Bundeslize. To se v současné době stále více jeví jako nereálné. Dá se tedy předpokládat, že kromě právních si bude hráč brzy opět pokládat i sportovní otázky. S tím však patrně počítal.
Sbor rozhodců přinesl první verdikt již v říjnu loňského roku, kdy měl Martin Hašek zaplatit letenskému klubu 800 000 eur (více než 20 milionů korun) a druhoinstanční řízení nyní tento trest potvrdilo. Hráč má navíc zaplatit úroky za neoprávněnou výpověď smlouvy. Sparta o svém vítězství podle Františka Čupra nikdy nepochybovala a poslední verdikt ji jen utvrdil ve správnosti jejího postupu. Sparta tedy vyhrála další bitvu, ale konec války je ještě velmi daleko.
Nejbližší spolupracovníci Martina Haška podle vlastních slov s tímto výsledkem opět počítali a už chystají o další postup. Hráčova právní zástupkyně Markéta Haindlová už před časem prezentovala svůj záměr dostat celou věc na mezinárodní půdu. Tento případ tak patrně bude prošetřen i v sídle CAS švýcarském Lausanne. Haškova strana se zjevně cítí velmi pevná v kramflecích. Může se tak jednat o velmi zajímavé pokračování sporu, jež bude možná působit v rámci českého fotbalu jako spouštěč podobných kauz a pro hráče se podle Haindlové jedná o jistou inspiraci.
Vzdát boj ve chvíli, kdy ještě existují možnosti ke zvrácení výsledku “haškovská” povaha zakazuje. Pokud se celá věc bude řešit na mezinárodním poli, začíná celá kauza vlastně od nuly. V drtivé většině evropských zemí se profesionální fotbalisté nachází v zaměstnaneckém poměru, zatímco Česká republika patří do nenápadné minority států, kde mají hráči status OSVČ. Už z toho důvodu může být celá věc vnímána úplně jinak. Z pohledu Martina Haška se tak skutečně nemusí jednat o předem prohraný boj. Průběh celé kauzy znovu může přinést vedoucím osobám českého fotbalu jistý důvod k zamyšlení.