Reklama
Loading...
Reklama

Baník Ostrava měl ještě nedávno jen málo skutečných jistot. Nevěděl, kde bude v rámci Ostravy působit a v jisté době vedl i zápas o vlastní existenci. Na ligové scéně permanentně bojoval o záchranu a v roce 2016  bitvu prohrál a jeden rok musel strávit o patro níže. Vzhledem k tomu, jak se Baník ze sportovního hlediska neustále točil v kruhu, docházelo k častým výměnám na trenérské lavičce i v hráčském kádru. I zde však najdeme jednu sportovní jistotu fungující již dlouhý čas.

 

Služebně nejstarším hráčem Baníku je dnes brazilský útočník Dyjan Carlos de Azevedo. Ten poprvé přejel řeku Ostravici na přelomu let 2013 a 2014. Fanoušci ho vítali s optimismem, protože jej do zbraně povolal trenér mistrovského Baníku z roku 2004 František Komňacký. Fanoušci žili v naději, že bývalý útočník Moldavy nad Bodvou či Bardějova přinese jistou fotbalovou kvalitu. 

Do určité míry se tak stalo, ale baníkovský pád byl v té chvíli již příliš strmý. Ani on ho nedokázal přibrzdit a po dvou úspěšných záchranách “za minutu dvanáct” se stal přímým aktérem prvního ostravského sestupu po půlstoletí. Všechny muselo příjemně překvapit, že poté, co dostal baníkovský sestup oficiální razítko prodloužil de Azevedo v Ostravě smlouvu a všichni jistě ocenili jeho podíl na nejrychlejším možném návratu do nejvyšší soutěže. Stal však také jedním z přímých aktérů stěhování z Bazalů do moravských Vítkovic. Patrně nikdy nepochopí, co to pro baníkovské srdce znamená. Nicméně jeho osobní místní příběh pokračoval.

Poté, co se Baník vrátil do nejvyšší soutěže, konala se další sezona ve znamení boje o ligovou záchranu, na což byl z minulých let zvyklý. Opět se tým zachraňoval na poslední chvíli, přičemž v jednu chvíli už patrně nikdo v záchranu nevěřil. Po úspěšném absolvování tohoto boje se však cesty Carlose de Azeveda a Baníku na jistou dobu rozešly. Hráč si tak trochu vytrucoval přestup do francouzského druholigového klubu Paris FC. Součástí kontraktu však bylo také prodloužení jeho smlouvy v Ostravě o délku hostování. Tomu však nikdo nevěnoval pozornost, neboť o jeho sporech s klubovým vedením se spekulovalo stále hlasitěji. 

Když se vrátil z Francie zpět do Ostravy, možná si ani nevybaloval věci a ohlížel se po dalším možném útočišti. Trenér Bohumil Pánik mu však dal novou šanci. Patrně se tak stalo i z důvodu, že posílení ofenzivních řad představovalo hlavní prioritu. Zcela vyrovnané vztahy však nepřišly ani poté, co se na ostravské lavičce usadil Luboš Kozel. Před půlrokem neodcestoval s týmem na soustředění do Rakouska a jako velmi pravděpodobný se jevil jeho přestup do Olomouce. 

Ani ten se však nekonal a ofenzivně laděný Brazilec zažívá další baníkovskou turbulenci. Klub před sezonou otevřeně mluvil o útoku na evropské poháry, ale o jeho současném klopýtání není třeba dlouho mluvit. Carlos de Azevedo se jevil jako velmi pravděpodobný aktér zimních změn. Chyba lávky… Prodloužil v Ostravě smlouvu do konce sezony, přičemž její součástí je o následná opce. Patrně se tak vztahy mezi ním a klubovým vedením narovnaly. Teď však dostává úkol na jaře důvěru svých nadřízených splatit.     

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama