Reklama
Loading...
Reklama

Aktuálne sa v českom a slovenskom hokeji špekuluje o tom, že by bratislavský Slovan mohol v budúcnosti opustiť najvyššiu slovenskú súťaž. Pri vidine atraktívnejšej súťaže, sa spomínala najmä česká liga. Tieto špekulácie ma donútili zamyslieť sa. Niečo takéto by totiž bolo pomerne zaujímavé aj vo futbalovom svete. A práve Slovan, je aj v tomto prípade, vzhľadom na jeho dominanciu v domácej súťaži, ideálnym príkladom. Pozrime sa teda na to, ako by to mohlo vyzerať, čo by to mohlo priniesť, ako aj to, kto by na tom stratil, alebo získal.

V prvom rade, je dôležité to, koho by vôbec Slovan nahradil. Preto, sa pozerám práve na túto sezónu, a teda na klub, ktorý je v rámci českej súťaže nováčikom. V tomto prípade, je to len jeden klub a to Karviná. Tá aktuálne bojuje v spodných priečkach tabuľky, a chuť si nedávno napravila fantastickým víťazstvom s Plzňou. Nakoľko sa však jedná o klub, ktorý práve do súťaže postúpil, v rámci tejto úvahy si namiesto Karvinej, dosadíme bratislavský Slovan.

Slovan by zlepšil návštevnosť a atraktivitu

Karviná, je v Česku klubom, ktorý má najnižšiu priemernú návštevnosť na domácich zápasoch a to konkrétne 2874 fanúšikov. Táto štatistika, je momentálne trochu ovplyvnená jedným faktorom. A to síce tým, že zápas s najatraktívnejšími klubmi, čo sa postavenia v tabuľke týka(Sparta, Slávia, Plzeň), už jeden odohrali, no ani v jednom prípade sa klub v doterajšej sezóne nepredstavil ako domáci. Pri ďalšom priebehu súťaže sa s najväčšou pravdepodobnosťou tento počet zvýši, keď sa s danými klubmi Karviná stretne na domácom štadióne.

Slovan je na tom o niečo lepšie. Hoci slovenská súťaž, neponúka kompletný prehľad štatistík, čo sa návštevnosti týka, po 11 kolách mal Slovan priemernú domácu návštevnosť 3916 fanúšikov. Nakoľko návšteva na Košice prekročila 6000, môžeme rátať s tým, že doterajšia návštevnosť na domácich zápasoch je okolo 4000. Takisto ako v prípade Karvinej, je tu dôležitý detail. Bratislavčania sa na svojom štadióne ešte nepredstavili v súbojoch s Dunajskou Stredou a Trnavou. Práve to by mali byť zápas, kde by sa očakávala aj päťciferná návštevnosť a výrazne by sa tak štatistika zvýšila.

V tomto pohľade by sa teda jednalo o zlepšenie. Navyše k tomu musím pridať aj skutočnosť, že na návštevnosť domáceho zápasu, má nemalý vplyv aj to, aký je súper. A tých práve česká liga, z hľadiska atraktivity, ponúka viac. Hoci by takto zanikli derby zápasy s Trnavou, či Dunajskou Stredou, nahradili by ich azda ešte atraktívnejšie súboje s Plzňou, či Sláviou. Takisto by sa fanúšikovia mohli tešiť, na návrat federálneho derby s pražskou Spartou. Tieto dva kluby majú za sebou minulosť, plnú súbojov a fanúšikovia si to jasne uvedomujú. Takisto si dovolím očakávať, že Slovan by bol väčším lákadlom aj pre ostatné kluby súťaže, v porovnaním s Karvinou. Z hľadiska diváckej návštevnosti a atraktivity súťaže, by teda s najväčšou pravdepodobnosťou, liga išla hore.

Kvalita

Porovnať kvalitu klubov, ktoré sa spolu prakticky nestretávajú a pôsobia v inej súťaži, je extrémne náročné. Ani posledné vzájomné zápasy nám veľa nepovedia. Slovan napríklad v posledných dvoch meraniach síl so Sláviou vyšiel víťazne. V oboch prípadoch sa však nejednalo o súťažný zápas, ale o predsezónny pohár Ferdinanda Daučíka, ktorý spolu kluby odohrali v dvoch prípadoch. Ani posledné súťažné zápasy nám veľa nepovedia. Ten posledný sa stal ešte v roku 2017, kedy sa v rámci československého pohára stretol bratislavský klub so Zlínom. V tom čase bola situácia iná. Zlín zažíval krásne časy a v Česku zvíťazil v pohári sezónu predtým. Slovan naopak v tom čase v ligu ani nevyhrával a už vôbec jej nedominoval. V tomto vzájomnom súboji slovenský zástupca podľahol českému po penaltách. Teraz je situácia oboch klubov iná a vzájomný duel, by pravdepodobne vyzeral diametrálne odlišne.

Hovoril som aj o Federálnom derby. To sa v roku 2014 hralo naposledy a to dvakrát, pri príležitosti toho, ako sa Slovan a Sparta stretli v skupine Európskej Ligy. Jasne mal vtedy navrch český zástupca, ktorý zvíťazil 3:0 a 4:0. Nakoľko sa však jedná o takmer desať rokov staré stretnutia, tak sa z nich takisto nedá úplne vychádzať. To ako by sa úradujúcemu slovenskému majstrovi darilo, tak zostáva len teoretické.

S čím sa však dá pracovať je fakt, že Slovan hráva v posledných rokoch už pravidelne európske súťaže, kde dokázal, že vie hrať aj so silnými súpermi. V minulej sezóne to dokonca dotiahol ďalej ako všetky české kluby a to aj napriek tomu, ako v Európskej Konferenčnej lige, dokázal zahodiť postup v súboji s Bazilejom. Môj osobný odhad, aj s pohľadom na finančné možnosti klubov je ten, že by Slovan dokázal bez problémov figurovať medzi top klubmi, hoci o priamom súboji o titul, by som si hovoriť nedovolil.

Zhrnutie

Ten kto by v tomto teoretickom scenári strácal, by bola síce Karviná, no z dlhodobého hľadiska by to bola najvyššia slovenská súťaž. Bez ohľadu na to, kto by prišiel z nižšej súťaže ako náhrada, by nedokázal plniť funkciu akú má úradujúci majster. Reč nie je len o získavaní bodov do koeficientu, o čo sa v posledných rokoch starali najmä Slovan a Trnava, ale aj o samotnej atraktivite súťaže. Bratislavský klub je medzi fanúšikmi ostatných klubov nenávidený, no aj to plní účel toho, že zápasy s najúspešnejším slovenským klubom, sú najviac navštevované, ktoré ostatné kluby majú. Naša liga by týmto prípadom výrazne utrpela, zatiaľ čo tá česká by si prilepšila.

Všetko toto je síce len úvaha a momentálne nie je nič také na pláne dňa. Je však zaujímavé uvažovať nad tým, čo by takáto skutočnosť mohla priniesť. Realita by mohla byť podobná, no zároveň úplne odlišná, nakoľko v tejto pomyslenej rovnici je veľa premenných, ktoré neviem dosadiť. Čo však môžem tvrdiť s istotou je, že slovenská liga, by v tomto prípade mohla spadnúť výrazne nižšie, ako aktuálne je.

Ak vás zaujíma viac o tom, čo by mohla priniesť spojitosť českých a slovenských klubov, už som to rozoberal v jednom staršom článku.

Reklama