Reklama
Loading...
Reklama

Slovenská futbalová reprezentácia odohrala v posledných dňoch 2 zápasy. Jeden v kvalifikácii na Majstrovstvá Európy a ďalší v Nations League. V prvom súboji, proti Írsku  vyšla víťazne, hoci v riadnom hracom čase, ani v predĺžení  neskórovala. Úspešná bola, až v penaltovej lotérii. V Lige národov, však ťahala proti Škótom za kratší koniec. Zostava bola v tomto zápase výrazne pozmenená.

Spoľahlivý Rodák, útočná impotencia

Samotný zápas o postup toho veľa nepriniesol. Oba celky nechceli spraviť chybu. Tak vyzerala aj hra, kde nebolo moc  čo sledovať. Väčšinou to bol len tvrdý boj v strede poľa, pomalý vývoj a veľmi málo vzrušenia. Pozitívom bol výborný výkon Mareka Rodáka, ktorému sa podarilo zneškodniť viacero nebezpečných pokusov Írov.

Najväčšiu šancu Slovenska, mal striedajúci Lukáš Haraslín, ktorého strelu nezastavil brankár a situáciu musel zachrániť , až obranca tesne pred bránkovou čiarou. Rovnako musel hasiť oheň aj Juraj Kucka, ktorý 5 minút pred koncom takisto zastavil balón, predtým, ako sa dostal do brány.

Greguš penalty netrénoval, no nebál sa

Naše mužstvo kopalo penaltu v súťažnom zápase naposledy v roku 2011. To je skutočne dlhá doba. Aj preto viselo vo vzduchu množstvo otáznikov. Naši exekútori, však nesklamali, keď premenili svoje pokusy všetci 4. Výstavná bola hlavne jedenástka Greguša, ktorou poslal Antonínovi Panenkovi, pozdrav do nemocnice. Íri boli úspešný v prvých 2 pokusoch, no  tretí zlikvidoval náš brankár a štvrtý skončil na konštrukcii brány. Spravili sme tak prvý krok k postupu na Majstrovstvá Európy.

„Do pokutových kopov sme išli pozitívne naladení. Špeciálne som ich netrénoval. Je to skôr o sebavedomí, penalty sú lotéria.

Videl som, že brankár súpera chodí trošku dopredu. Takže som to vyskúšal. Vždy sa pri penaltách cítim dobre. Viem, že dokážem dať gól. Veril som si,“ vyjadril sa na pozápasovej tlačovej konferencii Slovenský záložník.

Jak je dôležité mať Hamšíka

Zápas proti Škótom sa niesol v znamení zmien, keď oproti poslednému zápasu zostali v základnej 11 len 2 hráči. Marek HamšíkMartin Valjent. Zápas sme prehrali 1:0 a z našej strany bol výkon veľmi nedostatočný a ofenzíva prakticky neexistovala.

Rovnako, ako naše prvé stretnutie aj toto ukázalo, že  bývalý hráč SSC Neapol je pre nás nepostrádateľný. Po jeho odchode v druhom polčase sme vpredu úplne zanikli.. Bohužiaľ je to momentálne jediný futbalista, ktorý vie dať našej hre myšlienku. Aj vďaka jeho vyššiemu veku je alarmujúce to, že momentálne ho nemá kto nahradiť. Ako potenciálna náhrada sa môže javiť Stanislav Lobotka, no ten ,momentálne na klubovej úrovni hráva minimálne.

Nefunguje to, no momentálne to nemôžeme zmeniť

Výkony z poslednej doby naznačujú potrebné zmeny. Od príchodu Pavla Hapala sa toho očakávalo oveľa viac. Hlavne vďaka tomu, že pomaly dospeli hráči, ktorých viedol na Majstrovstvách Európy do 21 rokov v roku 2015. Bohužiaľ aktuálny stav reprezentácie tomu vôbec nenapovedá. Trénera by však napriek tomu, za určitých okolností nebolo rozumné zmeniť.

 

Slovenská reprezentácia je len krôčik od postupu na EURO 2020. Tento názov zostáva hoci hrať sa bude až v roku 2021. Ak nepostúpime bola by výmena na trénerskom poste logická. Aj vzhľadom na neatraktívny herný prejav.  Ak však postúpime, tak by zmena mohla priniesť viac škody, ako úžitku.

 

Nová osoba, ktorá by viedla tím by musela svojich zverencov naučiť svoj štýl futbalu. A na to by bolo naozaj málo času a hlavne málo zápasov. Takýto krok sa vypomstil napríklad Španielsku, ktoré vymenilo manažéra chvíľu pred začiatkom Majstrovstiev Sveta v roku 2018. Španieli vtedy vypadli už v osemfinále a na spadnutie bol dokonca nepostup zo skupiny.

 

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama