Velké emoce vyvolalo včerejší vyvrcholení MOL Cupu. Sparta v duelu s Libercem vyhrála 2:1 a po šesti letech zvedla nad hlavu pohár. Průběh finálového utkání ovšem poskvrnil kontroverzní moment, kdy sparťanský Frýdek šlápl na hrudník libereckému hráči Tomáši Malinskému a sudí Královec mu udělil po kontrole u videa pouze žlutou kartu. Měl by pohár jiného majitele, pokud by hlavní arbitr poslal sparťana do šaten?

Od finálového zápasu, hraného na libereckém stadionu, se očekávala velká bitva. Každý zápas Liberce se Spartou bývá velmi bojovný. A ani tento duel nebyl výjimkou. Úvod utkání byl sice herně opatrný, o fyzické souboje však nebylo nouze.

Ten nejspornější z nich však přišel až v 31. minutě hry. Hložek nastrčil nohu Malinskému a poslal ho k zemi. Rozběhnutý Frýdek se snažil situaci dohrát, jenže o balón mu určitě nešlo. Kolíkama kopačky došlápl Malinskému na hrudník a ten se na trávníku začal svíjet.

Každý z nás, kdo někdy hrál fotbal, si dokáže představit, jak nepříjemná bolest tohle je. Hra byla přerušena pro faul Hložka a jelikož Královec následné prošlápnutí neviděl, doporučil mu v sluchátku videorozhodčí Emanuel Marek, aby šel situaci překontrolovat k videu.

Na tom bylo nesportovní provinění sparťanského obránce zřetelně poznat. Nejspíš jediný, kdo jej však neviděl, byl právě hlavní rozhodčí. Po přezkoumání na obrazovce se vrátil k Frýdkovi a k překvapení všech vytáhl pouze kartu žluté barvy.

“Ze svého pozičního postavení jsem druhý zákrok na hřišti vnímal tak, že šlo spíše o nezaviněný kontakt Frýdka s Malinským. Při komunikaci s VAR jsem uvedl, že jsem šlápnutí neviděl. Proto mi VAR doporučil přezkum na hrací ploše, po kterém jsem byl přesvědčen, že udělení žluté karty je dostačujícím osobním trestem za bezohledný přestupek,” vysvětlil svoje rozhodnutí Královec.

Frýdkův šlapák chyba

Komise rozhodčích FAČRu zpětně vyhodnotila, že hlavní arbitr hrubě pochybil. Po komunikaci s kolegy u videa a následné vlastní kontrole u obrazovky měl Frýdka vyloučit.

Nepochybně jde o moment, který by, pokud by byl správně na místě vyhodnocen, změnil průběh utkání. Toho si je nejspíše vědom i sám Královec, který se za svůj chybný verdikt později omlouval.

“Při monitoru na hrací ploše jsem chybně posuzoval intenzitu přestupku a možnost vyhnout se ležícímu soupeři. Nicméně s odstupem času vím, že moje rozhodnutí bylo chybné a měl jsem Frýdkovi udělit červenou kartu za hrubé nesportovní chování,” uznal sudí finálového utkání.

Sparta vývoj otočila, penalta oprávněná

Liberec se na začátku druhého poločasu dostal trefou Peška do vedení 1:0. A nebýt skvěle chytajícího Heči, který o pár minut později reflexivním zákrokem zastavil střelu Rondiče, byl by náskok hned dvougólový.

Hráčům v modrých dresech však postupem času docházely síly a Sparta přebírala otěže zápasu. Nejprve Karlsson v 66. minutě srovnal skóre tečovanou střelou na zadní tyč. Následně o pár minut později využil letenský tým příležitost finále definitivně otočit.

Brankář libereckého týmu Knobloch zaváhal při výběhu pro přetažený centr za obranu. Místo nekompromisního odkopu čekal, až se mu míč dokutálí do šestnáctky. Toho využil sprintující Tetteh, balón vypíchl a libereckému gólmanovi nezbylo nic jiného než útočníka Sparty zastavit nedovoleným způsobem. Tento moment Komise zhodnotila jako správně odpískaný.

K penaltě se postavil Kanga a poslal pražský tým do vedení. Na samotném konci utkání viděl ještě, po druhé žluté kartě, červenou Rondič, když ve výskoku nevybíravě loktem trefil Hancka do obličeje.

Sparta si už zbytek hry pohlídala a po šesti letech vybojovala pro svůj klub trofej. Naposledy se jí to povedlo v roce 2014, kdy navíc získala tzv. “treble”, tedy vyhrála ligu, pohár i Superpohár.

Letenští hráči slavili triumf a převzali si vlastníma rukama medaile. Tradiční ceremoniál, kdy jsou vítězům medaile věšeny na krk, byl totiž z hygienických důvodů zakázán. Sparťané prožívali nefalšovanou radost a ještě po příjezdu do Prahy pokračovali v radovánkách s hrstkou nejvěrnějších fanoušků.

Co by kdyby

Jak by ovšem finále dopadlo, kdyby sudí poslal Frýdka v prvním poločase do sprch? Nepochopitelný verdikt zkušeného Královce připravil domácí tým o výraznou výhodu. V druhé půlce bylo totiž znát, že zatímco hráčům v rudých dresech síly téměř neubývají, těm v modrých pomalu dochází. Spekulace o jiném scénáři a výsledku zápasu jsou tedy na místě.

“Když na něj šlápne, jde o nesportovní chování a má jít ven. Ovlivnilo by to celý průběh utkání,” je si jistý střelec libereckého gólu Pešek.

Nejde jinak než souhlasit. V případě oslabení by to byly právě sparťanští hráči, kterým by postupem času těžkly nohy a Liberec by byl tím týmem, který režíruje hru. A možná by nakonec pohár pro vítěze měl jiného majitele. Nicméně jak už to tak bývá, historie se na průběh ptát nebude. Počítá se jen to, kdo vyhrál.

Sparta si ziskem MOL Cupu zajistila pro budoucí sezónu místo ve třetím předkole Evropské ligy. Ovšem pokud se vítěz probíhajícího ročníku Evropské ligy zároveň kvalifikuje i ze své domácí soutěže (liga nebo pohár), začne pražský tým už rovnou v základní skupině.

To hráči Liberce teď musí přepnout hlavy a ve zbytku ligové sezóny o Evropu zabojovat. Udrží-li si aspoň čtvrté místo v tabulce, získají pro sebe druhé předkolo Evropské ligy. Pokud ovšem skončí na 5. místě, čeká je závěrečná baráž s vítězem dvojzápasu Bohemians – Mladá Boleslav.