Reklama
Loading...
Reklama

Za posledné roky sme na Slovensku zvyknutý, že klub, ktorý po jesennej časti vedie súťaž, vyhrá zároveň aj celú súťaž. Posledné roky to preukazuje Slovan, no už predtým ako bratislavský klub začal pravidelne vyhrávať najvyššiu slovenskú súťaž, toto pravidlo platilo. Naposledy tomu tak nebolo, v sezóne 2014/2015 kedy Žilinu zradil štvorbodový náskok po jesennej časti. Nakoľko aj teraz stráca Trnava na lídra štyri body,  “Bílí Andeli” budú určite chcieť nadviazať na udalosti z tohto ročníka

V spomínanej sezóne proti sebe o titul bojovali Žilina a Trenčín. Prvý menovaný klub, bol po jesennej časti súťaže vo vedení s náskokom štyroch bodov. Napriek tomu, sa ale Trenčín vzoprel, náskok súpera vymazal a dokonca zvíťazil s predstihol piatich bodov. O titulu sa vtedy rozhodlo tri kolá pred koncom, kedy Slovan porazil “Šošonov” a zmaril tak akékoľvek šance na zmenu lídra.

Nič na tom nezmenil ani fakt, že v nasledujúcom stretnutí sa mužstvá, ktoré o prvé miesto bojovali stretli a vyhral klub, ktorý nakoniec skončil druhý. Hoci to nebol boj o víťazstvo, Slovan a Trnava spolu súperili aj v tejto sezóne. Malý Rím mal nakročené na celkovú tretiu priečku, no bratislavský klub, ktorý sa celú sezónu trápil, chytil na konci víťaznú vlnu a svojho odvekého rivala o bod predstihol.

Teraz je situácia podobná, s tým rozdielom, že sa jedná o súboj o majstra Slovenska. Pred sezónou bol Slovan samozrejme favoritom, vzhľadom na kvalitu kádra a fakt, že zvíťazili v posledných troch rokov. No Trnava určite nebola najočakávanejší súper. Rátalo sa skôr s Dunajskou Stredou, či Žilinou, no oba spomínané kluby mali počas doterajšieho priebehu krízu a na najvyššie miesta to nevyzerá.

Boj na trávniku aj mimo neho

Trnava ale všetkých prekvapila. Sympaticky zahrala aj v európskych súťažiach a hoci vstup do ligy bol menej výrazný, postupne sa ocitli až na vrchu ligovej tabuľky. O ten sa malo hrať práve v tradičnom derby, no zápas bol po chvíli ukončený. Nasledovalo veľmi kontroverzné rozhodnutie. Kontumačne totiž zvíťazili belasí a podarilo sa im od svojho súpera odtrhnúť. To sa ešte prehĺbilo, nakoľko nasledovali trnavské straty pri remíze s Moravcami a drvivej porážke s Ružomberkom.

Zdalo sa, že zvyšok zápasov bude len formalitou, keďže sa náskok Slovana navyšoval. Aj ten však zastihli neúspešné výsledky. Vo vyťaženom časovom programe len remizovali s Dunajskou Stredou a Žilinou, čo vrátilo Trnave nádeje.

Slovan bude silnejší než doteraz. Čo na to Trnava?

Čaká nás dlhočízna prestávka, počas ktorej sa mužstvá pripravia na zvyšok zápasov. Hoci je náskok úzky. V prospech Slovana bude hrať množstvo faktorov. Najhlavnejšími budú tie, že ich čaká príchod niekoľkých posíl. Trnava sa zatiaľ do nejakého veľkého nakupovania nehrnie. Samozrejme musíme priznať, že finančné možnosti oboch tímov sú diametrálne odlišné.

Ďalšia dôležitá vec, je to že bratislavský klub bude mať na rozdiel od prvej polovice súťaže, jednoduchší zápasový rozvrh. Doteraz museli počas ligy hrať aj Konferenčnú ligu. Tá je ale minulosťou a tak nebude pravdepodobne dochádzať k takej rotácii kádra, ako doteraz.

Aj napriek všetkým predpokladom, nemôžeme trnavský klub podceňovať. Už viackrát všetkých prekvapili, hoci okolnosti hovorili v ich neprospech. Dá sa očakávať, že máme pripravenú poriadne dramatickú jarnú časť Fortuna ligy. Oba kluby sa vo vzájomnom zápase, stretnú ešte trikrát.

Reklama