Reklama
Loading...
Reklama

Tento futbalový ročník sa opäť štvorica Slovenských klubov pokúsila kvalifikovať do pohárovej Európy. Nielenže nikto z nich neuspel, ba dokonca žiadne z mužstiev sa nedostalo do posledného predkola. Poľutovaniahodné je to, že sa to nestalo prvý krát. Na neúspechy sme si žiaľ museli zvyknúť.

V tejto sezóne sa do vyraďovacích fáz kvalifikoval Slovan do predkola Ligy Majstrov a trio Dunajská Streda, Žilina a Ružomberok do Európskej ligy. Bratislavský klub môžeme okamžite preradiť do druhej menovanej súťaže, pretože bol kontumačne vyradený z najslávnejšej súťaže po rozhodnutí UEFA. Viackrát sa voči tomu odvolali no bezúspešne.

Nedostatočné výsledky, žiadne prekvapenie

Belasí nastúpili do zápasu s Fínskym mužstvom KuPS Kuopio ako papierový favorit, napriek tomu, že súper mal výhodu domáceho prostredia. Po minuloročnom úspechu, kde sa dokázali prebojovať do skupín Európskej ligy, sa črtal podobný scenár. Po vypadnutí z predkola Champions League a po výmene trénera začal púť v druhej najslávnejšej súťaži. Teraz sa, ale žiadny úspech nekonal. Zápas neponúkol veľa akcií. Zväčša sme mohli vidieť domácich ako spaľujú šance, alebo Dominika Greifa ako ich likviduje. V predĺžení sa predsa len papierový favorit dočkal gólu a vyzeralo to, že napriek nedostatočnému výkonu postúpi ďalej. To by však, nemohol padnúť vyrovnávajúci gól v poslednej minúte predĺženia. Vďaka tomu a následnému neúspechu v penaltovom rozstrele, sa náš najslávnejší klub poberal veľmi priskoro domov.

 

Rolu favorita nepotvrdila ani Žilinská družina. V ešte skoršom predkole nastúpili proti Waleskému súperovi TNS. Slovenský klub, však bol po výraznej obmene kádra, kedy z dôvodu likvidácie klubu odišla väčšina hráčov A-mužstva a nahradili ich mladíci. Neskúsenosť si vybrala svoju daň. Šošoni počas celého stretnutia ťahali za kratší koniec. Na gól z 56. minúty ešte dokázali odpovedať premenenou jedenástkou, ale v predlžení už domáce mužstvo dokráčalo po 2 góloch a jednej červenej karte na strane hostí, do ďalšieho predkola.

 

Mužstvo Ružomberka nastupovalo ako náš jediný klub v 1. predkole v roli outsidera. Túto pozíciu, bohužiaľ potvrdili. V prvom dejstve hry ešte zvládali držať s oponentom zo Švajčiarska – Servette krok. V druhej časti hry ale domáci jednoznačne ukázali kvalitu na ich strane. Vyhrali 3:0 a tím z Liptova nepustili prakticky k ničomu.

Jeden svetlý bod, čiastočne

Jediný Slovenský zástupca, ktorý dokázal v predkolách vyhrať zápas bola Dunajská streda. Na úvod dokázali  poraziť výsledkom 2:0, outsidera z Islandu,  Hafnarfjördur. V ďalšom kole nás čakal Česko-slovenský súboj. DAC hostila Český  Jablonec. Stále sa misky váh pred zápasom prikláňali na stranu Slovenského zástupcu. Tieto predpoklady sa potvrdili, keď zvíťazili po predlžení 5:3. Vyrovnať sa im, pritom podarilo, až v 85. minúte. Ani táto idylka, však netrvala dlho. V nasledujúcom Európskom zápase sa zrodila obrovská hanba. Po prehre 7:0 s našimi rakúskymi susedmi, konkrétne tímom LASK Linz, sme prišli hanebne aj o posledného mohykána. Po 2 rokoch sa teda v základných skupinách, neobjaví ani jedno futbalové združenie zo Slovenska.

Veľká medzera medzi Slovenskom a Českom

Ak sa  pozrieme na našich bratov a susedov, z Českej republiky, tak naozaj môžeme zaplakať nad osudom našej kopanej. Netýka sa to len tohto ročníka, kedy majú Česi, v základných skupinách 3 kluby. Ale aj ak sa pozrieme na celkové čísla za posledných 5 rokov. Česko malo za ten čas 2 zástupcov v Lige Majstrov, z ktorých sa jeden, vďaka 3. miestu v skupine následnej kvalifikoval, aj do vyraďovacej časti Európskej ligy. A takisto mal Český národ až 10 zástupcov  v skupinách tejto ligy. Slováci za ten čas mali len 2 úspešných postupujúcich do skupiny tejto súťaže. Slovan s Trnavou po relatívne dobrých výkonoch skončili zhodne v sezónach 2018/19 a 2019/20 na 3. mieste. Tieto výsledky sú však za posledných 5 rokov veľmi slabá náplasť na veľa neúspechov.

Dôvody

Príčina tohto by isto zaujímala každého človeka, ktorý je spätý so Slovenským futbalom. Je ich určite viac, no hlavný dôvod budú určite peniaze. Hoci za úspechy v Európe dostane družstvo nemalé peniaze, najskôr je treba túto sumu mať aby sa dokázalo kvalifikovať. Takisto to nekončí len tam. Ak sa aj niekto kvalifikuje, stále musí hrať aj domácu súťaž. Pre väčšinu manšaftov je teda obrovský problém hrať viacero zápasov. Hlavne keď ich šírka kádra stačí len na tie v domácej lige. Skvelý príklad je Trnava, ktorá kvôli úspechu vo svete musela, takmer úplne zanedbať našu domácu súťaž.

Temný osud úspešných

Zvykne sa hovoriť, že v našich končinách sa úspech neodpúšťa. Poľutovania hodné je to, že to tak naozaj platí. Do tabuľkovej fázy Ligy Majstrov sa od nás dostali 3 tímy.  MFK Košice a Artmedia Petržalka a MŠK Žilina. Smutné ale je, že prvé 2 z nich momentálne pôsobia v 2. lige a viackrát boli oficiálne zaniknuté a len vďaka ľuďom, ktorí na nich nezavrhli, môže teraz existovať aspoň na ich súčasnej úrovni.  Za kvalifikáciu sú veľmi vysoké peniaze, ktoré sa však málokedy využijú pre blaho klubu. Aspoň u nás to tak platí.

Související články:

Reklama