Reklama
Loading...
Reklama

Torcida Split: Nejstarší fanklub v Evropě!

Fotbal bez fanoušků by nebyl fotbal a fanoušci bez fotbalu by nebyla zábava. Je to tak od nepaměti a také proto se stal fotbal nejoblíbenějším sportem na světě. Už odjakživa fotbau fandili miliony fanoušků, ale samotné fankluby se začaly vytvářet až mnohem déle. Dnes se budeme bavit o nejstarším fanklubu v Evropě. Torcida Split!

 Když se řekne Torcida Split, snad každý, pravý fotbalový fanoušek bude vědět, oč se jedná. A kdo by měl vědět víc, než právě my, Češi. Ano, Torcida vznikla roku 1950 a podporuje Hajduk Split. Klub, který vznikl v roce 1911 v pražském pivovaru U Fleků. Zde byl založen skupinou studentů a klub funguje dodnes a stále je jedním z nejlepších v Chorvatsku. Přesné založení se datuje na 28. října 1950, kdy se odehrál zápas mezi Hajdukem a Crvenou Zvezdou Bělehrad.

Na tomto zápase by nebylo nic výjimečného až do noci před zápasem. Fotbalisté Crveny Zvezdy se jako vždy ubytovali v hotelu v centru Splitu a to, co nastalo, nikdo nečekal. Nad ránem se před hotelem objevili členové Torcidy a začali vytvářet hluk pomocí trumpet, zvonů a dalších nástrojů. Hráči se samozřejmě vzbudili a vyspaní opravdu nebyli. Jejich akce navíc napomohl k titulu. Zápas dopadl v poměru 2:1 pro Hajduk a ten mohl slavit titul. Po celý zápas byla slyšet neutichající podpora Torcidy. Samozřejmě, že média toto chování odsoudila a dokonce to dopadlo i odsouzením několika členů. Torcida se však nevzdala a podporuje Hajduk do dnes.

Torcida byla už od začátku velmi kontroverzním fanklubem, ale tak, jako fandí to nedokáže spoustu fanoušků. Torcida totiž pro Hajduk žije a pro Hajduk by i umřeli. Hajduku se v posledních letech přestalo dařit a tak přišly i útoky a násilné konflikty. Nedá se říci, že tyto násilnosti jsou zapříčiněny roky bez trofejí, ale i to je možnost. Zkrátka a dobře, když přijede nějaký chorvatský klub do Splitu, všichni na stadionu ví, že to bude peklo na zemi a že obavy jsou víc, než oprávněné. I přes to všechno je Torcida jedním z nejtradičnějších a nejlepších fanklubů na světě.

Reklama