Reklama
Loading...
Reklama
Richard Sedláček
Zdroj: AZ Alkmaar

Možná nejsou tolik na očích tuzemských fanoušků ale rozhodně by si pozornost zasloužili. O koho jde? O naše mladíky ve světě. Podívali jsme se blíže na české talenty do 21 let, kteří aktuálně působí v zahraničních týmech a také na jejich hodnotu, kterou ukazuje renomovaný server Transfermarkt. Znáte každého z nich?

V žebříčku nejsou zahrnuti hráči typu Michal Sadílek či Tomáš Ostrák, kteří patří sice zahraničím celkům ale aktuálně hrají v české lize. Ale ani mladíci jako Lukáš Vorlický hrající v rezervním týmu Atalanty či Vítězslav Jaroš, protože jejich hodnota není známá.

Adam Stejskal
Stejskal svými výkony táhne Liefering. / Zdroj: RB Salzburg

Adam Stejskal

250 tisíc eur = přibližně 6,5 milionů Kč

RB Salzburg, 20 let

Začínáme v Rakousku. V FC Liefering, což je rezervní tým Salzburgu, totiž nastupuje český brankář Adam Stejskal. Ten v této sezóně dostal šanci zatím ve 12 zápasech a třikrát se mu povedlo udržet čisté konto. I díky jeho výkonům je Liefering nejménně inkasujícím týmem druhé rakouské ligy a nachází se pouze dva body za vedoucím BW Linz.

Stejskal je odchovancem akademie brněnské Zbrojovky a do Salzburgu se dostal již z kategorie U14. Tehdy hráli brněnští mladíci přátelský zápas proti Rapidu Vídeň a na zápas se přijel podívat i skaut Salzburgu. Vídeňského soupeře vypráskali 14:1 a společně se spoluhráčem Antonínem Svobodou začal Stejskal jezdit do Red Bullu na stáže, ze kterých se po dvou letech stal přestup.

Matěj Kovář
Kovář nezažívá své nejlepší časy. / Zdroj: AMA/Getty Images

Matěj Kovář

250 tisíc eur = přibližně 6,5 milionů Kč

Manchester United, 20 let

Nadějný český brankář neprožívá letos úplně nejlepší chvíle. Vedení giganta z Manchesteru ho v loňském srpnu poslalo na hostování do třetiligového Swindonu. V 18 zápasech bohužel inkasoval 35 branek, udržel pouze jedenkrát čisté konto a United si ho tak v zimě stáhli zpátky do svého týmu U23.

Ani v něm se však Kovářovi nepodařilo otřepat a po 14 gólech obdržených v sedmi utkáních byl posazen na tribunu. Do posledních tří zápasů United tak vůbec nezasáhl. K „Red Devils“ se dostal ze Slovácka v roce 2018. O rok později si pak vysloužil prodloužení smlouvy o další čtyři roky.

Richard Sedláček
Sedláček se po dlouhé rekonvalescenci vrací do tréninkové procesu. / Zdroj: AZ Alkmaar

Richard Sedláček

300 tisíc eur = přibližně 7,7 milionů Kč

AZ Alkmaar, 21 let

Sparťanský odchovanec vyrazil vstříc nizozemskému fotbalu v červnu 2018. V první sezóně se teprve adaptoval a naskočil jen do 10 utkání za rezervní tým Alkmaaru Jong AZ. V loňském ročníku už ale český záložník ve 20 utkáních nastřílel pět branek a další tři přichystal.

Slušně rozjetou formu však zabrzdil opravdu smolný moment. Sedláčka si vytáhl v říjnu A-tým na přátelský zápas proti slovutnému Ajaxu Amsterdamu. Po 50 vteřinách na hřišti si sám přivodil zranění kotníku. Výsledkem byly přetrhané vazy a následná operace.

Před dvěma týdny se však český talent připomněl. Po dlouhých 188 dnech se vrátil do tréninkového procesu a naplno pracuje na svém návratu na nizozemské trávníky.

Antonín Svoboda
Svoboda pomalu proniká do A-týmu Salzburgu. / Zdroj: GEPA pictures

Antonín Svoboda

350 tisíc eur = přibližně 9 milionů Kč

RB Salzburg, 19 let

Příběh spoluhráče Adama Stejskala byl většině fotbalové společnosti u nás až do 25. února tohoto roku neznámý. Pak ale přišel debut za Salzburg v Evropské lize a jeho jméno se rozlétlo po České republice.

Svoboda také patří ke klenotům mládeže brněnské Zbrojovky. Víte, jak jsme zmiňovali zápas proti Rapidu, který dopadl 14:1 a české duo si tak zasloužilo pozornost skauta Salzburgu? Svoboda v něm nasázel 8 branek.

Aktuálně naskakuje stále primárně za druholigový FC Liefering ale příležitosti s A-týmem přijdou určitě brzo. Díky jedné z nich měl dříve i možnost si zatrénovat s norským supertalentem Erlingem Haalandem, který ho naprosto uchvátil. Nadějný český útočník by se pak jednou rád viděl v dresu londýnského Arsenalu.

Jan Žambůrek
Pokud Brentford zvítězí v play-off, mohl by si Žambůrek zahrát v Premier League. / Zdroj: Brentford

Jan Žambůrek

800 tisíc eur = přibližně 20,7 milionů Kč

Brentford, 20 let

Směr Britské ostrovy nabral odchovanec Slavie již v 17 letech, kdy ho vedení Brentfordu přesvědčilo, že právě celek ze západu Londýna bude tím správným místem pro rozvoj. V loňském ročníku Championship nastoupil do 16 zápasů. Pro podzimní část toho letošního ale zamířil na hostování o ligu níže do Shrewsbury.

Zde naskočil celkově do 9 utkání a připsal si jednu asistenci v prosincovém zápase proti Wiganu. V lednu však bylo jeho hostování předčasně ukončeno a vrátil se zpátky do Brentfordu.

Aktuálně třetí tým Championship čeká play-off o postup do Premier League. Žambůrek je sice součástí A-týmu ale do zápasu za něj vběhl naposledy na konci února a to jen na pár minut.

Lukáš Horníček
Nejdražší hráč historie fotbalových Pardubic. / Zdroj: SC Braga

Lukáš Horníček

1 milion eur = přibližně 25,8 milionů Kč

SC Braga, 18 let

Největší přestup ve fotbalové historii Pardubic. Horníčkova talentu si všimla portugalská Braga již v roce 2019, kdy si ho nejprve půjčila na roční hostování a ověřila si na vlastní oči, jaký má potenciál. To co český brankář během sezóny ukázal, se vedení „Os Arsenalistas“ líbilo natolik, že s nákupem dále neotáleli.

Braga patří poslední roky k nejlepším klubům v Portugalsku, aktuálně se nachází na čtvrté příčce zajišťující místo v nově vzniklé Evropské konferenční lize. Na dostřel má však ještě místo třetí, obsazené Benficou Lisabon, které by znamenalo postup do kvalifikačních kol Ligy mistrů.

Horníček se do A-týmu ještě neprobil (jen jeden přátelský zápas v minulém létě), nastupuje však pravidelně v Liga Revelacao U23, kde předvádí fantastické výkony. To ostatně podtrhuje nedávná zpráva o tom, že byl vyhlášen nejlepším brankářem této sezóny.

Související články:

Reklama