
TOP 5: Slovenskí futbalisti a Slávia Praha
Sparta a Slávia Praha sú nepochybne najúspešnejšie české mužstvá. Nakoľko sa jedná o susedov Slovenska, je prirodzené, že sa v nich vystriedalo množstvo Slovákov. Dnes sa pozrieme na päť hráčov zo Slovenska, ktorí odohrali v Slávii Praha najväčšie množstvo zápasov.
Miroslav Stoch – 88 zápasov – Slávia Praha

Stoch je hráčom, ktorý má na slovenské pomery v kariére nevídané úspechy. V reprezentácii si zahral na Majstrovstvách sveta aj Európy. Za reprezentáciu navyše vsietil legendárny gól proti Španielsku. Ako jediný Slovák sa navyše môže pýšiť ocenením FIFA Puskás Award, ktorú dostal v roku 2012. Hoci po odchode z Nitry pôsobil aj v slávnej Chelsea, ľudom v Česku a na Slovensku sú zrejme najviac pamätné jeho úspechy v Slávii Praha. S klubom sa stal vicemajstrom aj majstrom českej ligy a dvakrát oslávil zisk pohára. Bol navyše členom legendárneho mužstva v sezóne 2018/2019. Slávia Praha v tom čase postúpila do štvrťfinále Európskej ligy, pričom po ceste vyradila aj najúspešnejší tím súťaže Sevillu. Stoch bol v tomto čase členom základnej zostavy. Aktuálne stále pôsobí v Česku, hoci už na nižšej úrovni. Len nedávno sa upísal klubu FK Lety.
Jakub Hromada – 106 zápasov

Na rozdiel od Sparty, sú Slováci s najviac zápasmi v Slávii, otázkou najmä posledných rokov. Inak tomu nie je ani v prípade Jakuba Hromadu. Ten v mládeži pôsobil aj v Juventuse Turín. S Talianskom bol spojený až do odchodu na hosťovanie do Senice v roku 2015. Prvý český angažmán prišiel o rok neskôr v Plzni. V oboch prípadoch to však boli hosťovania. Až Slávia Praha sa stala klubom, ktorý slovenského záložníka kúpil zo Sampdorie. Na úspechy v klube sa hráč určite nemôže sťažovať. Trikrát vyhral najvyššiu českú súťaž a pridal aj štyri české poháre a jeden česko-slovenský superpohár. Krátko hosťoval aj v Liberci. V roku 2024 išiel hosťovať do Rumunska, kde neskôr aj prestúpil. Na spadnutie bol aj prestup do Slovana, no v dôsledku zhoršených vzťahov medzi bratislavským a pražským klubom k prestupu nedošlo.
Dušan Švento – 119 zápasov
Odchovanec Ružomberka je známy dvoma pôsobiskami. Jedným je prirodzene pražský veľkoklub, no zároveň aj rakúsky Red Bull Salzburg. Tam hráč prežíval fantastické chvíle, nakoľko oslávil tri ligové a dva pohárové tituly. V Slávii však pôsobil aj s prestávkou. Do hlavného mesta Česka, smerovali jeho kroky z Ružomberku. Medzi rokmi 2005-2009 oslavoval mnoho klubových aj individuálnych úspechov. Dva razy sa tešil z titulu v lige a v roku 2006 získal Cenu Petra Dubovského za najlepšieho slovenského hráča do 21 rokov. V ten istý rok sa stal najlepším zahraničným hráčom, vtedajšej Gambrinus ligy. Do Slávie sa vrátil v roku 2016 a mimo titulu po jeho návrate sa tešil aj z účasti na Majstrovstvách Európy.
Ivan Schranz – 128 zápasov – aktuálny hráč Slávia Praha

Odchovanec Petržalky, ktorého cesta z hlavného mesta Slovenska smerovala do Trnavy, je jediným hráčom v tomto liste, ktorý je naďalej súčasťou tímu Slávia Praha. Taktiež je to jeden z úzkej skupiny hráčov, ktorý pôsobil za obe pražské S. V Sparte však nikdy nedostal v ligovom zápase šancu a zahral si len v pohári. Bolo to v čase, kedy ešte len hosťoval z Trnavy. V Prahe to však neskončilo len pri dvoch najúspešnejších klubov. Po prestupe z Trnavy pôsobil v Dukle Praha a mimo krátkeho pôsobenia na Cypre, sa stal český futbal jeho druhým domovom. Po odchode z Cypru sa predstavil v Budejoviciach a v Jablonci, kde si jeho výkonov všimla práve Slávia, kde patrí doteraz k oporám mužstva. Paradoxom je, že napriek dlhému pôsobeniu v Česku nemá na svojom konte ligový titul. V hlavnom meste Česka zatiaľ pôsobil len v sezónach, kedy Slávia skončila vždy druhá. Mimo toho sa však môže pýšiť pohárom z Česka aj z Cypru a taktiež ocenením pre najlepšieho strelca Majstrovstiev Európy 2024, ktoré zdieľa s viacerými futbalistami.
Matej Krajčík – 155 zápasov
Súčasnej generáciu priaznivcov slovenského a českého futbalu zrejme najmenej známe meno. Matej Krajčík však v Slávii pôsobil medzi rokmi 2003-2008 a 2009-2010. Ešte počas svojho prvého pôsobenie oslávil dva ligové tituly a za svoje výkony si vyslúžil prestup do najvyššej talianskej súťaže. Tam však v drese Regginy, vydržal len jednu sezónu, kým sa opäť vrátil do Čiech. Ešte jednu sezónu odohral v Slávii a potom sa presunul do Jablonca a neskôr do Budejovíc, odkiaľ prišiel na Slovensko do Senice. Na svojom konte má aj medzištátne zápasy, pričom jeho debut v národnom tíme prišiel v zápase proti Španielsku v kvalifikácii na Majstrovstvá Sveta 2006.
Ak vás zaujíma viac vecí o Slovenskom a Českom futbale, nezabudnite sledovať aj naše sociálne siete a web, kde podobný článok vyšiel aj o Sparte Praha.
Napsat komentář