Reklama
Loading...
Reklama

Do konce základní hrací části naší nejvyšší fotbalové ligy zbývá jedno utkání a Opava by již potřetí v této sezoně měla měnit trenéra. Po 29. kole se slezský celek propadl na poslední pozici v tabulce. Toto měla být definitivní tečka za špatnými výkony provázející Slezany. Prohrou 0:2 na půdě pražské Sparty se tak s největší pravněpodobností rozloučilo trenérské duo Jiří Balcárek – Miroslav Paul. Nahradit by je měli Radoslav Kováč s Aloisem Skácelem.

Zatím tuto rošádu vedení klubu neoznámilo oficiálně, vše by ale mělo být již zpečetěné. Podle informací z kabiny, měl tuto novinku ještě přímo na Letné hráčům oznámit sportovní manažer Alois Grussmann. Možná až symbolické gesto. Právě Kováč donedávna pracoval pro pražský celek, nyní po duelu obou celků povede ten ze slezské metropole. Už dnešní odpolední trénink má mít nové duo na starosti.

Ač se může zdát, že toto počínání je unáhlené a snaží se klub tuto hrůzně vypadající situaci šít horkou jehlou, opak je pravdou. Vedení Slezanů bylo s bývalým vynikajícím obráncem delší dobu v kontaktu. Nyní se vše jen urychlilo. Jediným zádrhelem se může zdát, že zkušený reprezentant nemá profesionální trenérskou licenci. To však vyřeší přítomnost právě Skácela.

Kováč, který okusil krom české kopané také prvoligovou ruskou či anglickou, měl podepsat víceletý kontrakt. Začátkem týdne byl ještě vázán u Sparty, kde měl na starosti především hráče na hostování.
To také mohlo být základním kamenem pro jeho premiérovou roli hlavního kouče, kterou zažije v neděli v posledním kole proti Českým Budějovicím.

Čtyřicátník Kováč právě díky pracovním povinnostem pro Pražany často navštěvoval zápasy Opavy a sledoval devatenáctiletého talentovaného záložníka Filipa Součka, jenž je od února kmenový hráč Sparty a ve Slezsku dohrává sezonu. Jistou úlohu zahrál také Radoslavův kamarád, veterán a legenda Slezanů Pavel Zavadil, který ho zpět na východ republiky lanařil.

Rodák ze Šumperka a odchovanec olomoucké Sigmy má za sebou bohatou hráčskou a zajímavou trenérskou praxi. V dresu naší reprezentace byl účastníkem na mistrovství světa i Evropy.
Byl oporou Sparty, kde si ho všiml Spartak Moskva. Svými výkony v Rusku si vysloužil přestup do Premier Ligue, kde strávil dva roky u West Ham United. Může se také pyšnit pohárem pro mistra švýcarské ligy, který získal s Basilejí. Doma, po návratu ze zahraničí, hájil barvy Slovanu Liberec. Poté se vrátil do milované Sparty. Na Letné po konci hráčské kariéry dělal asistenta Zdeňku Ščasnému i Andrea Stramaccionimu, krátce též Pavlu Hapalovi. Chvíli také Spartu vedl společně s Michalem Horňákem. Když loni v létě pražané angažovali Václava Jílka, Kováč se z realizačního týmu vytratil.

Kováčova pravá ruka bude ostřílený stratég Alois Skácel, kterého si vybral sám trenérský nováček. Skácel je dobře obeznámen s poměry v Opavě. V minulosti zde působil u mládeže, také dělal asistenta Jaroslavu Hřebíkovi u reprezentační devatenáctky.

Jak bylo zmíněno na začátku, slezský celek letošní ročník na trenérském postu nezahálel. S klubem jako lodivod začal Ivan Kopecký, v září tým provizorně převzali Josef Dvorník s manažerem Grussmannem, aby jej v listopadu předali právě Balcárkovi. A Kováč se Skácelem dostali otěže do rukou nyní.

Skvělý bývalý reprezentační zadák, jenž je pro svou povahu oblíben u hráčů, spolupracovníků i novinářů, měl získat dlouholetou smlouvu na tři roky. Jeho pozice u trenérského kormidla by neměla být vázaná na výsledku, jak celá situace kolem topící se Opavy dopadne. Takže i smutný scénář, kdyby musel celek opustit prvoligové vody.

Opava hostí Budějovice a nutně potřebuje vyhrát. Na předposlední Příbram ztrácí bod. Domnívám se, ať už dopadne budoucnost slezského celku jakkoliv. Zda se udrží, či nikoliv, můžeme očekávat vybudování nové trasy Praha – Opava. Jelikož s postavou Kováče u kormidla a velmi dobrými vztahy s pražským celkem, povedou kroky nejednoho mladíka z Letné k polským hranicím.

Reklama