Reklama
Loading...
Reklama

Jeden sparťanský konec, o němž se již jistou dobu spekulovalo se stal realitou. Společně s Lukášem Váchou a Bořkem Dočkalem jediný pamětník posledního sparťanského titulu Costa Nhamoinesu jako 34 letý opouští Letnou a jde hledat štěstí jinam. Už to, že vydržel na Letné sedm let, je v kontextu dnešní doby výjimečné. A podle některých vyjádření by se propojení se Spartou mohlo ještě v budoucnosti obnovit.

 

Do Sparty přicházel Costa jako v Čechách neznámý obránce polského Lubinu. Poměrně rychle se však stal oblíbencem sparťanských fanoušků a někteří v něm viděli novou verzi kdysi milovaného Tomáše Řepky. Začátek angažmá Costovi zhořkl jako celé Spartě díky vyřazení od švédského Häckenu v předkole Evropské ligy. Celá sezona se však nakonec dá hodnotit jako povedená díky zisku domácího doublu.

Během Costova působení došlo ve Spartě celkem jedenáctkrát k trenérské změně a vlastně všichni trenéři na jeho obranné schopnosti spoléhali. Už to ukazuje, že ho nesmíme brát jako tuctového ligového obránce. Pamatujeme si řadu zápasů, kde vypadal, že má v hlavě zatemněno. Fanoušci soupeře ho nikdy nevítali s otevřenou náručí a nejvíce peprných nadávek si pochopitelně vyslechl v derby se Slavií. 

Několikrát se o neschopnosti udržet nervy na uzdě a později i přibývajících letech a přicházely spekulace o jeho konci na Letné. To se však nikdy nestalo a Costa představoval jednu z mála sparťanských jistot a v některých časech možná i jedinou jistotu.

V poslední době však stále přicházely na přetřes možnosti jeho konce ve Spartě. Ten dostal nyní oficiální glejt, když mu Sparta neprodloužila smlouvu. Jedná se možná i o náznak dalšího přebudovávání kádru v podání Václava Kotala. Kam povedou jeho další hráčské kroky není zatím jasné, ale objevuje se už jiná zajímavá spekulace. Costa by se mohl v dohledné době do Sparty vrátit v jiné roli a nepůsobil by již v dresu, nýbrž ve slušivém obleku.

 

 

Toto by představovalo skvělý signál pro český fotbal. Dosud žádný cizinec nedostal od bývalého českého zaměstnavatele zajímavou nabídku působit v managmentu klubu. Opět se dostávalo i na řeči o svérázném českém prostředí a český fotbal se jevil jako zaostalý. Případné Costovo další působení ve vyšších sparťanský patrech by mohlo inspirovat třeba i jiné kluby.

 

Související články:

Reklama