Reklama
Loading...
Reklama

Když se podíváme na současnou Slavii, tak v poslední době svým fanouškům příliš fotbalové radosti neudělala. Všechny ještě bude dlouho mrzet neúspěch v play- off Ligy mistrů a nutnost spokojit se pouze se základní skupinou Evropské ligy. Slávistické srdce příliš nezaplesalo ani v posledním zápase na půdě ostravského Baníku. Tři body přivezla Slavia díky jednomu gólu z penalty, přičemž se dlouho bude mluvit o tom, jak k ní vlastně došlo a pro baníkovské rozhořčení budou fanoušci nacházet jisté pochopení. Poslední výkony Slavie tak přijímají fanoušci minimálně s jistými rozpaky, ale najde se tu jeden slávista, jež zažívá patrně dosud nejpovedenější epizodu dosavadního slávistického působení.

 

Konkrétně se jedná o Tomáše Holeše, jež přišel do Edenu již před rokem z Jablonce, ale dosud patřil k těm hráčům, jimž se příliš nezamlouvalo jejich herní vytížení. Situaci však změnil odchod Vladimíra Coufala do londýnského West Hamu, díky němuž se najednou stal rodák z Nového města na Moravě první variantou na post pravého obránce. Vzhledem k tomu, že o Coufalově odchodu bylo již jistou dobu rozhodnuto, musel v něm Tomáš Holeš vidět jistou naději na větší herní vytížení. Tak rychlý vzestup, k němuž v posledních týdnech došlo, však patrně nečekal.

Jeho první reprezentační start nikdo nebral příliš vážně. Připsal si ho totiž v olomouckém zápase se Skotskem, kam ze známých důvodů muselo dorazit reprezentační “béčko”  a navíc na něj patrně nebude příliš rád vzpomínat kvůli porážce 1:2. Ve skotské odvetě povede českou reprezentaci po ukončení karantény opět hlavní trenér Jaroslav Šilhavý a ten stejně jako jeho náhradník David Holoubek povolal slávistického obránce. Ten si tak najednou žije svůj sen. Na reprezentačním srazu se sejde mimochodem i s několika slávisty, jimž ještě před nedávnem tajně záviděl z lavičky místo v základní slávistické sestavě.

V generálce na Kypru dostal místo na nezvyklé pozici ve středu zálohy a obstál v ní. Do Skotska jede nyní reprezentační tým skládat fotbalový reparát. Domácí zápas skončil velkým rozčarováním a začínalo se opět mluvit o tom, že hráčská základna není pro reprezentaci dostatečně široká.  Tomáš Holeš bude nyní jedním z těch, co budou mít za úkol vyvést tyto lidi z omylu. Jistou korunou nad jeho výkonem je gól na 1:0 a když ho po hodině hry střídal Alex Král, mohl odcházet s dobrým pocitem z 800. zápasu historie české reprezentace, který hráči věnovali nemocnému Antonínu Panenkovi.

Nyní nemůžeme odhadnout, jaký prostor dostane tmavovlasý slávista ve Skotsku, ale jedná se nyní i o závazek pro další slávistické podzimní účinkování. Již jsme zmiňovali neúspěch českého mistra v kvalifikaci o Ligu mistrů, ale například zápasy s německým Leverkusenem představují rovněž slušnou fotbalovou zkoušku. Tomáš Holeš musí nyní ukázat, že je na ní připravený. V sedmdvaceti letech se může jednat o jednu z posledních příležitostí ke skutečnému fotbalovému růstu.

Související články:

  • Slavia musí vymezit pozice stoperů
  • Slavia sama sebe postavila před další zkoušku
  • Reklama