Reklama
Loading...
Reklama

Po odchodu brankáře Tomáše Fryštáka do slovenské Senice a zranění Romana Valeše hledala pražská Bohemka možnost, jak si vytrhnout brankářský trn z paty. Řešení našla u městského rivala z Letné.

Jistou jedničkou mezi třemi tyčemi Klokanů má Patrik Le Giang. Slovenský brankář s vietnamským původem se okamžitě stal oblíbencem fanoušků z Ďolíčku. Záda mu měl krýt Roman Valeš, který v průběhu června prodloužil s týmem smlouvu do léta 2022. Jenže před pár dny se třicetiletý gólman při tréninku smolně zranil v dolní polovině těla. Blíže klub zranění nespecifikoval. Je však jasné, že odchovanec Slavie musí na operaci a čeká ho dlouhá, několikaměsíční přestávka.

Na scénu se dostal tedy třetí vzadu. Teprve jednadvacetiletý Marek Kouba. Ano, spojení s výborným brankářem české reprezentace a sparťanskou legendou Petrem Koubou je na místě. Je to jeho synovec. Nutno uznat, že mladík prokázal své kvality i potenciál, když svými výkony dopomohl k vítězství v přípravě nad druholigovou Chrudimí (4:0), Táborskem (2:0) i žižkovskou Viktorkou (2:0) a naposledy udržel čisté konto proti nováčkovi první ligy a nájemcem Ďolíčku – Pardubicemi (0:0). Jenže to má malý háček. Marek doposud moc fotbalových zkušeností nenabral. Odchytal krom přípravy jen pár zápasů za rezervu Klokanů ve třetí lize.

Za zmínku stojí i odchod zkušeného dvaatřicetiletého brankáře Tomáše Fryštáka. Ten hostoval v druholigovém Sokolově a výrazně se podepsal o jeho vzestup v jarní části loňského ročníku F:NL, navíc byl v Baníku kapitánem. Jenže po konci sokolovské pouti jako volný hráč podepsal dvouletou smlouvu se Senicí. Avšak jeho slovenský prvoligový debut nedopadl vůbec dobře. Senica nezvládla úvodní dvě kola a dvakrát prohrála 0:4, poprvé s Žilinou, poté se Seredí.

Klokan nekoupil zajíce v pytli

Proto se vedení pražského celku z Vršovic rozhodlo sáhnout po zkušenější alternativě. Tu našlo v podobě mladého talentovaného brankáře Huga Jana Bačkovském ze Sparty Praha. A nutno říci, že Bohemians ví, koho si vypůjčila. Tedy zatím není zcela jasné, jakou podobu bude mít jeho působení v novém azylu. Formu dohody oba kluby aktuálně řeší, s velkou pravděpodobností se bude jednat o půjčku.

Klokani rozhodně vědí, co od mládežnického hráče čekat. Nejenže Erich Brabec společně s trenérem brankářů Miroslavem Millerem, si pamatují na jeho působení v mládežnických kategorií letenského celku, kde ho trénovali. Za sparťanskou devatenáctku chytal i v UEFA Youth League. Zdárně sparťanští mladíci vyřadili lucemburský Dudelingen, poté nestačili na rakouský Red Bull Salzburg.

Navíc asistent trenéra Luďka Klusáčka ho vedl i v druholigové Vlašimi. Zde tvořil brankářské duo právě s Le Giangem. Když se Patrik zranil, dostal tak Hugo svůj prostor a připsal si první zkušenosti s dospělým fotbalem a odchytal velmi důležité a náročné zápasy. V druhé lize strávil dvě sezony, Za Vlašim okusil i boj v národním poháru.

Sparta o jeho kvalitách také moc dobře ví. Letos zahájil Bačkovský s prvním týmem přípravu. Avšak bylo jasné, že před trojici zkušených brankařů Florin Nita, Milan Heča, Dominik Holec se neprobojuje. Proto také ani neodjel na soustředění do rakouských Korutan. Ale je veřejným tajemstvím, že rumunský brankář Nita chce více herní vytíženosti a ve hře je tak jeho odchod z klubu v aktuálním přestupovém období. Jako čtrnáctiletý klučina absolvovat testy u Tottenhamu Hotspur.  Sparta by byla sama proti sobě, kdyby se chtěla zbavit mladého Bačkovského, proto se již dříve mluvilo o jeho případném hostování. K tomu sparťanský celek opustil třiadvacetiletý Vojtěch Vorel, který bude hájit českobudějovickou svatyni společně s Jaroslavem Drobným. Ten by ho měl postupně připravovat na post brankářské jedničky.

Koncem července absolvoval Hugo také kemp fotbalové reprezentace do 21 let v Benicích. Ale i zde je na post brankářské jedničky přetlak. V konkurenci s Matoušem Trmalem či Jakubem Markovičem, je pro Huga, ale i pardubického Jiřího Letáčka, těší se prosadit. Kvalitní česká brankářská škola momentálně sklízí své ovoce, když se podíváme na české mladíky v Anglii či Portugalsku. Je proto dobře, aby i ti méně zkušení dostali svou šanci a poprali se o místo jedničky.

Související články:

Reklama