Už je to více než 30 let od doby, kdy naposledy Bohemka hrála evropské poháry. A po včerejšku je téměř jisté, že ani letos to nevyjde. V úvodním zápase finále skupiny o Evropu prohráli zelenobílí v Mladé Boleslavi 3:0 a byl by zázrak, kdyby se jim podařilo v druhém utkání jasný výsledek zvrátit. Jenže co stojí za tím, že po restartu ligy fantasticky rozjetá Bohemka v cílové rovince narazila?

Finále prostřední skupiny Fortuna ligy začalo na hřišti města Škodovek. Úvod utkání ani v nejmenším nenaznačoval, jakým způsobem nakonec zápas dopadne. Klokani si vytvořili v prvním poločase hned několik tutových šancí. Žádná z nich však nebyla přetavena v gól.

A tak těsně před poločasovou pauzou Boleslav trestala. Famózní akci rozjel Fulnek, který se protáhl s míčem po pravé straně hřiště. Přesným centrem pak našel Budínského, ten z voleje umístil míč nechytatelně pod břevno a do šaten se šlo za příznivého stavu pro domácí.

“Ač jsme byli horší, dostali jsme se do tří jasných brankových příležitostí a ani jednu jsme neproměnili. Naopak v závěru z první vážnější příležitosti se domácí – musím říct, že po krásné akci – dostali do vedení 1:0. Tam se asi rozhodovalo,” komentoval utkání v pozápasovém rozhovoru trenér Bohemians, Luděk Klusáček.

Pár minut po začátku druhého poločasu přišel další úder. Skoro až komickou minelu totiž předvedl Levin. Záložník Bohemians nezvládl odkopnout míč do bezpečí a místo toho ještě v pádu prakticky nachystal tutovku Budínskému, který příležitostí nepohrdl a zvýšil vedení na 2:0.

Aby toho nebylo málo, za pouhých 8 minut zasadili mladoboleslavští Klokanům poslední ránu. Nejprve Fulnek sice jen orazítkoval tyč, v další šanci se ovšem už nemýlil a po přihrávce Zeleného propasíroval s tečí balón za záda brankáře Valeše.

Třígólový rozdíl je do druhého utkání finále luxusní náskok. Mladá Boleslav tímto výsledkem už buší na dveře záverečného utkání o Evropu, které by v případě, že odvetný zápas s Bohemians opravdu zvládnou, hráli proti 5. týmu tabulky.

“Je to poločas. Rozehrané je to slušně, to je potřeba říct, ale tím, že jsem sám na Bohemce působil a znám tam to prostředí, tak jakákoli lajdáckost nebo vůbec myšlenka, že je hotovo, by nás mohla mrzet. Proto se důkladně připravíme na odvetu,” snaží se zůstat obezřetný boleslavský trenér, Jozef Weber.

Nečekaný zkrat

Abych byl upřímný, kdyby mi někdo před začátkem utkání řekl, že Bohemka dostane výprask a odjede z boleslavského stadionu bez vstřelené branky, nevěřil bych mu.

Fotbalisti z Ďolíčku byli po restartu ligy jak polití živou vodou. Hned v prvním mači sestřelili Teplice 4:0, čímž rozjeli fantastickou sérii, kterou narušila jen prohra na, v té době suverénní, Spartě.

Zelenobílí měli před sobotním střetem s Boleslaví na kontě z 8 zápasů, od opětovného rozběhnutí ligy, 7 výher. Tým Luďka Klusáčka předváděl sympatický útočný fotbal, na který byla radost se dívat. Proto je aktuální výsledek tak překvapivý.

“Celkově ten zápas nebyl od nás dobrý. Prohrávali jsme důležité souboje a herně to bylo také špatné, prohráli jsme zaslouženě,” vyjádřil se pro klubový web obránce Köstl.

Těžko říct, co se pokazilo. Sám bych to svalil na to, že na Klokany prostě dolehla tíha okamžiku. Vidina návratu vršovického týmu do evropských soutěží po téměř třetině století se mohla pro tým stát natolik reálná, že se jí zalekli.

Faktor Boleslav

Proti šancím Bohemians na výhru mohla hrát roli i rok stará zkušenost samotného soupeře. Loni totiž mladoboleslavský tým prožíval stejný scénář jako teď.

V hlavní části minulého ročníku skončil na 7. pozici, znamenající skupinu o Evropu. V playoff utkáních nejprve smetl Teplice, poté vyřadil Zlín a ve finále baráže o evropské soutěže porazil 5. tým tabulky, Baník Ostrava.

Modrobílí tak možná aktuálně prožívají lehké dejavu a jednoduše se cítí více uvolněně díky tomu, že už si touhle situací úspěšně prošli. A přesně to proti svým soupeřům ve vyřazovacích bojích můžou prodat.

Hlavně je to nechte dohrát

Co ovšem hrozí je to, že nakonec vítěz dvojzápasu Mladá Boleslav/Bohemians šanci zahrát si o Evropu vůbec nedostane. Na vině je nepříjemná koronavirová situace v Karviné.

Slezský tým se ocitl v karanténě, když se prokázalo, že 4 členové klubu byli pozitivně testováni na přítomnost Covid-19. Může se tedy stát, že zápasy ve skupině o záchranu se nedohrají.

To by znamenalo podle aktuálních regulí, že by se zrušila i baráž vítěze skupiny o Evropu s 5. celkem tabulky a do pohárů by putoval právě tým na pátém místě.

O řešení této situace má jednat Ligové grémium, které však ještě nemá ani stanovený termín.

Můj osobní názor je ten, že zrušení zápasů Karviné ve skupině o záchranu je kvůli zdravotním hlediskům pochopitelný. Nechápu ale proč by to mělo zasáhnout i týmy bojující o poháry, které s celky ze spodku tabulky nemají žádný kontakt.

Doufám tedy, že Ligové grémium nechá pohárovou baráž dohrát a o týmu, který bude Českou republiku reprezentovat v Evropě rozhodne opravdu jen fotbal.