Reklama
Reklama

Po postupu přes anglický Leicester Slavia bedlivě sledovala los osmifinále Evropské ligy a hráči vyhlíželi další střet s kvalitním evropským týmem. Los nakonec rozhodl o opětovné slávistické návštěvě britských ostrovů. Tentokrát českého mistra čeká tradiční skotský klub Glasgow Rangers. Ten si bez problémů poradil s belgickými Antverpami a potvrzuje velmi vydařenou sezonu. Chystá se tak střet klubů, které toho v poslední době spojuje více, než se na první pohled zdá.

Slavii dnes fotbalová veřejnost bere jako jasnou českou fotbalovou jedničku, což se potvrdilo i v pohárovém dvojzápase s anglickým Leicesterem. Není tomu však tak dávno, co se řešila v pražských Vršovicích otázka samotné existence nejstaršího českého klubu. Po roce 2010 byl pohyb v šedi ligového průměru vlastně tím nejmenším problémem. Časté výměny trenérů ukazovaly neexistenci jakékoliv sportovní koncepce. Papírovému vlastníkovi a někdejšímu ministrovi dopravy Aleši Ŕebíčkovi z ekonomického hlediska docházel dech a klub se nacházel blízko insolvenčnímu řízení.

Tomu nakonec zabránil bohatý čínský investor CEFC. Jeho zájmy zde prosazoval další někdejší vrcholný politik. Bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík, jehož pověst mnohdy budila až škodolibý smích, se stal nejvýraznější tváří a jistým symbolem sešívaného povstání. Z hlediska profesního patrně prožívá nejúspěšnější období. Slavia dnes představuje fakticky jedinou úspěšnou čínskou investici, jež byly slibované českým prezidentem. Příchod investora z dalekého světa byl pro mnohé překvapením, ale ukázal onu pověstnou vrtkavost fotbalového osudu.       

V případě Glasgow Rangers se jeví různé zvraty ještě výrazněji. Cesta do věčných fotbalových lovišť začala v roce 2012, kdy se dostaly na veřejnost informace o obrovských dluzích činících takřka padesát milionů liber. Klub skončil v insolvenci a přicházely snahy o založení zcela nového ligového klubu pod názvem The Rangers FC. To však nepodpořily ostatní profesionální skotské kluby a tehdejší ředitel klubu Charles Green pociťoval obrovskou bezradnost. Nejprve přišel trest v podobě odečtu deseti bodů, ale nakonec se dostavil ten nejočekávanější scénář.

Nový klub zahájil pod názvem The Rangers FC nové fotbalové účinkování ve čtvrté nejvyšší skotské soutěži. Na zápasy ligy nacházející na úrovní české Divize najednou začalo chodit přes padesát tisíc diváků. Odstartoval se tak jeden pomyslný fotbalový restart. Fanoušci mohli pozorovat další fotbalovou pohádku, jež dospěla ke šťastnému rozuzlení v nejrychlejším možném čase. Na jaře 2016 držitel čtyřiapadesáti mistrovských titulů vybojoval postup do nejvyšší skotské soutěže a všichni se mohli těšit například na derby s nenáviděným rivalem Celticem Glasgow.

Následně se na Ibrox Stadium hrály opět i evropské poháry a slavil se skutečný fotbalový comeback. Obnovenou prestiž tradičního skotského klubu dnes můžeme vidět například na tabulce domácí soutěže. Rangers se nachází na prvním místě s náskokem šestnácti bodů. Po deseti letech tak chystají představitelé  oblíbeného klubu herce Seana Conneryho mistrovské oslavy. 

Slávistický trenér Jindřich Trpišovský si podle vlastních slov přál “The Gers” jako soupeře. Může se tak těšit na střet s někdejší hvězdou Liverpoolu Stevenem Gerrardem. Díky losu osmifinále Evropské ligy tak můžeme lépe pozorovat jistou symboliku. Kdo ukáže výrazněji pomyslné zmrtvýchvstání?

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Slavia ukázala svůj evropský rozměr
  • Slavia má za úkol ukázat svůj růst
  • Nové číslo magazínu – V LESKU ZLATÉHO MÍČE
  • Reklama