Reklama
Loading...
Reklama

“V minulosti se stávalo, že i menší státy dokázaly překvapit a uhrát dobrý výsledek na velkých turnajích. Tak proč bychom to nemohli být my?,” řekl odvážně pro web ČT Sport Jan Koller. Člen kádru z bronzového Eura 2004 a nejlepší střelec v historii naší reprezentace cítí ze současného nároďáku velkou sílu. A není sám. Na partu okolo Tomáše Součka se spílají ódy. S každým zápasem jde tým nahoru a výkon proti jedničce žebříčku FIFA Belgii nabídl otázku k zamyšlení. Roste nám před očima nová “zlatá generace”?

Česká republika má za sebou první dva zápasy kvalifikace na Mistrovství světa 2022 v Kataru. První dopadl masakrem Estonska, druhý impozantním výkonem, který téměř dospěl ke skalpu belgického supertýmu.

Skóre za poslední čtyři zápasy 10:3, žádná prohra. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého mají za sebou výhru ve skupině Ligy národů, díky které si zvýšily šance na postup na MS a v létě se zúčastní evropského šampionátu.

Samá pozitiva, příjemné vyhlídky pro českého fanouška. Síla, kterou aktuální nároďák má, dává vzpomenout na “zlatou generaci”. Té tehdy šéfoval trenérský mág Karel Brückner a se současným týmem nabízí hned několik paralel.

EURO 2004
Osobnosti zlaté generace: Pavel Nedvěd, Milan Baroš a Jan Koller / Zdroj: Twitter

Hodnota pražského “S”

“Většina reprezentantů je ze Slavie, nebo jí prošla. Je to tam vidět. A Jarda Šilhavý s realizačním týmem dali dohromady dobrou partu. Vytvořila se kostra týmu a šlape to,” poznamenal Jan Koller.

Deset. Tolik hráčů v současném složení týmu má v sobě vložen slávistický gen. Sedm z nich jsou navíc kmenoví hráči. Není tedy sporu o tom, že ovoce práce Jindřicha Trpišovského ve Slavii sklízí právě i reprezentace.

Tažení Evropou přináší sešívaným zkušenosti, díky kterým hráči výkonnostně rostou. Skvělým příkladem je Lukáš Provod, který prožívá snové jaro.

“Slavia momentálně jede, daří se jí a má skvělý tým. Využíváme její hráče, kvalitu a úspěchy si přiváží na srazy a společně to prodávají i tady v reprezentaci,” potvrdil přínos sešívaných trenér Šilhavý na tiskovce po zápase s Belgií.

Lukáš Provod
Provod v zápase proti Belgii zářil / Zdroj: Vlastimil Vacek

Klub z Edenu má obrovský podíl na současných úspěších nároďáku. Stejně tak jako Sparta dříve. Na soupisce Eura 2004 to byl totiž tým z Letné, který působil jako největší dodavatel.

Z 23 hráčů, kteří byli nominováni na šampionát si 13 prošlo Spartou. A stejně jako Slavia sbírá triumfy v evropských pohárech dnes, tak letenští slavily tehdy. V sezóně 2003/2004 to dotáhli až do osmifinále Ligy mistrů, kde je vyřadil italský gigant AC Milán.

Sešívané brzo čeká čtvrtfinále Evropské ligy proti londýnskému Arsenalu, ve kterém nejsou bráni jako outsideři. Myslí si to například František Cipro, bývalý slávistický trenér.

“Slavia má dobrý mančaft, široký kádr a kvalitní fotbalisty. Fakt teď můžou hrát s kýmkoliv, což už dokázali několikrát,” řekl v rozhovoru pro ČTK.

Bude-li Slavia nadále v Evropě úspěšná a nejlépe se k ní přidá i další český tým, bude z toho nadále těžit i reprezentace.

Síla legionářů

V týmu z bronzového Eura působilo 13 hráčů v nejlepších pěti evropských ligách. Současná nominace jich obsahuje devět. I když aktuálně nehrají čeští fotbalisté ve velkoklubech jako je Juventus, Borussia Dortmund nebo Chelsea, přínos legionářů to nesnižuje. Proč?

Tomáš Souček
V zápase s Estonskem se blýskl Souček hattrickem. Prvním reprezentačním od dob Milana Baroše / Zdroj: Twitter Tomáš Souček

Protože hráči, kteří tvoří kostru národního týmu, jsou klíčovými prvky ve svých klubech. Zkušenosti, které získávají z každotýdenní konfrontace s nejlepšími fotbalisty v Evropě, pak přenáší do reprezentace. Jde to vidět například na Tomáši Součkovi, který svou nebojácnou mentalitou ovlivňuje spoluhráče v kabině.

„Jsem nesmírně hrdý na celý tým. Hrajeme proti Belgii a jsme zklamaní z remízy. Správný přístup!,” připsal na Twitteru k fotce ze zápasu.

Přístup a vlastnost, která připomíná charakter Brücknerova mančaftu. Nebojácnost a nulový strach z fotbalových superhvězd v týmu soupeře.

Chemie

Jeden z nejdůležitějších, možná ten úplně nejdůležitější faktor. Týmová chemie. Souček a spol. není žádná skupina individualit. Je to mančaft. Parta kamarádů, kteří by se pro spoluhráče na hřišti roztrhali.

“Náš největší recept je, že jsme jeden tým, kde bojujeme jeden za druhého. To je naše největší síla,” prohlásil Tomáš Souček před Belgií.

Jeho slova pak po samotném zápase potvrdil i střelec gólu Lukáš Provod.

“Makali jsme do úmoru, je vidět, jak skvělá parta jsme. Bojujeme jeden za druhého. I proto jsme schopni trápit i tak skvělé mužstvo s velkými individualitami, jako je Belgie,” nechal se slyšet pro sport.cz.

Šmicer
Vladimír Šmicer slaví gól na Euru 2004 / Zdroj: Twitter

Přesně tak silná parta se vytvořila i kolem Pavla Nedvěda. Obrovská pracovitost a ochota nechat pro tým na trávníku duši zdobila výkony “zlaté generace”.

„Znali jsme se dlouho a byli jsme kamarádi i mimo hřiště. Věděli jsme, co bude, když trenér mrkne okem. Kdyby nám tenkrát zhasla světla, byli jsme schopní hrát náš fotbal potmě. Měli jsme v sobě automatismy,“ řekl pro iSport Karel Poborský.

Nastávají zlaté časy české reprezentace?

Všechny tyhle faktory přináší naději, že národní tým a všechny fotbalové fanoušky u nás čekají dobré časy. Reprezentace nabírá na síle, budí respekt a je v něm skvělá atmosféra.

Jestli může vyhrát letní EURO, jak naznačuje Jan Koller, je potenciálně možné. Proč ne? Současný tým je v obrovském laufu. Ale i když přináší aktuální výkony radost, je nutné zůstat nohama na zemi. Pořád tu jsou fotbalové mocnosti jako Španělsko, Anglie či Německo. A jedna remíza s Belgií tak nemůže být velkým ukazatelem.

Pokud však bude tuzemský fotbal pokračovat ve vývoji, který teď má, může přijít úspěch, v podobě zisku medailí na některém z velkých turnajů, do dvou či tří let.

Ale o tom, jestli si tým Jaroslava Šilhavého zaslouží označení “nová zlatá generace”, se dá diskutovat již dnes.

Zlatá generace
Je tohle nová „zlatá generace“? / Zdroj: Reuters

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama