Reklama
Loading...
Reklama

Kvůli druhé porážce se Skotskem se české reprezentaci výrazně vzdálilo prvenství ve skupině Ligy národů. Nároďák nemá boj o první místo ve svých rukách a musí se spoléhat na Slovensko a Izrael. Skupinu Češi vyhrají v případě, že Skotsko v zápasech proti těmto soupeřům nezíská více než bod a zároveň český tým v obou zbývajících zápasech proti stejným soupeřům zvítězí.

Za normálních okolností by přitom český tým rozhodně cílil na první místo. Musel se ale potýkat s událostmi, které v historii českého fotbalu nemají obdoby. Kromě ve fotbale obvyklých zranění došlo k rozsáhlým absencím, nejistotám a chaosu v důsledku zvláštní doby, ve které se momentálně nacházíme. Kupříkladu hvězdný Patrik Schick, který vystřílel postup na EURO ještě v Lize národů neodehrál ani minutu.

Šílený průběh prvního srazu

Připomeňme si nejprve divoké události a zápasy, které česká reprezentace v éře koronaviru absolvovala. Sraz před Ligou národů pro nároďák začal pozitivním testem na koronavirus jednoho z masérů, který byl testován později, neboť měl poměrně čerstvý negativní test z klubu. Z kádru vypadli klíčoví Patrik Schick s Tomášem Součkem, kteří s nakaženým masérem přišli do kontaktu. V klubech hrající evropské poháry začala narůstat nervozita, a především Slavia hrozila stáhnutím svých hráčů zpět do klubu.

Výsledky dalších testů byly známy později, než se čekalo, a ještě pár hodin před výkopem zápasu v Bratislavě nebylo o osudu utkání jasno. Testy odhalily nákazu u manažera reprezentace Libora Sionka. Odehrání zápasu bylo přesto povoleno. V zápase proti Slovensku to vypadalo jako by hráči všechny komplikace a nejistoty vypustili z hlavy a předvedli nám představení, které bylo radost sledovat. Čeští reprezentanti s lehkostí kombinovali, soupeře přehrávali, a především na začátku druhého poločasu musela srdce českých příznivců plesat. Nároďák se vítězstvím 1:3 vrátil ve velkém stylu.

Po jednoznačném vítězství českého týmu ovšem místo radosti přišel šok. Pražská hygienička rozhodla o ukončení srazu a první zprávy hovořily o kontumaci zápasu se Skotskem. Našla se ale příznivější varianta. Realizační tým okolo Davida Holoubka se ocitl v situaci, ve které byl během 5 hodin nucen poskládat úplně nový tým hráčů, z nichž většina neměla žádné reprezentační zkušenosti. Tento záchranný tým předvedl heroický výkon a v zápase byl lepším týmem. Bohužel zahodil velké množství šancí. Skotsko v sestavě s jedním z nejlepších krajních beků světa Andrew Robertsonem v žádném případě nepůsobilo jako favorit a zápas připomínal vystoupení Slavie v posledním ročníku základních skupin Ligy mistrů.

I na druhém srazu v akci koronavirus

Po těchto událostech se s obavami očekávalo, jak proběhne sraz, ve kterém Čechy čekaly hned tři zápasy na hřištích soupeřů. Ještě před srazem český tým ve většině případů z důvodu zranění přišel o Ondřeje Koláře, Jiřího Pavlenku, Patrika Schicka a Michaela Krmenčíka.

Poté opět zasáhl koronavirus. Nejprve mužstvo kvůli nákaze opustili Viktoriáni Zdeněk Ondrášek, Lukáš Kalvach a Jan Kopic. Poté přišlo vítězství na Kypru, po kterém se objevily pozitivní i neprůkazné testy. Hráči nakonec do Izraele odletěli ve dvou skupinách, přičemž se národní tým musel obejít bez Dočkala, Hložka, Baráka a Nguyena. Trenér Šilhavý tak měl výrazně omezené možnosti. Z ofenzivních hráčů na lavičce na šanci čekal pouze Ševčík. I v tomto stavu český tým zápas v Izraeli zvládl vítězně, přičemž mimořádně povedený byl především úvod zápasu. Poté se Izraelci zvedali a sahali po remíze.

Na zápas se Skotskem byli nominováni Tomáš Malinský, Michal Sáček, Michael Rabušic a Tomáš Poznar. Tým naopak kvůli nákaze přišel o Jaroslava Šilhavého. Role hlavního trenéra se tak ujal asistent Jiří Chytrý. Skotsko se do vedení dostalo už v 6. minutě zápasu, na což už i přes velké šance Vydry, Krále a Součka český tým nedokázal gólově zareagovat. Český tým většinu zápasu dobýval obranu Skotů a minimálně na bod rozhodně měl.

Pravděpodobné druhé místo ve skupině pod možnosti týmu

V těžkých chvílích se český nároďák semknul a zápasy odehrál na vysoké úrovni, což svědčí o velké vnitřní síle týmu Jaroslava Šilhavého. Právě přístup a komunikaci trenéra Šilhavého si po hrozivé éře Karla Jarolíma pochvalovali i samotní hráči.

S přihlédnutím k nefotbalovým těžkostem, které českou reprezentaci opakovaně postihly, tak ze zápasů vzniká dojem, že český tým má v této skupině největší kvalitu a první místo by mu slušelo. I když si to mnozí neuvědomují, tak Liga národů má velkou důležitost. Dva nejlepší týmy této soutěže, které neuspějí v kvalifikaci o MS 2022 totiž dostanou šanci v baráži. Hraje se taky o nasazení při losu kvalifikace zmíněného MS. Kromě toho by ani postup do nejvyšší ligy nebyl k zahození. Zápasy proti nejlepším reprezentacím kontinentu by byly velkou odměnou a možností dalšího posunu. Liga národů nahrazující nudné přípravné zápasy je atraktivní a dá hodnotit jedině kladně.

I přes porážky se Skotskem to vypadá, že kvalita reprezentace stoupá. Nezbývá než to už snad v kompletním složení potvrdit ve následujících zápasech a doufat ve ztráty Skotska.

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama