Reklama
Loading...
Reklama
FOTO: Zdroj Fotografie: Renato Brandjolica via Jutarnji List
Zahraničí

Späť v čase: 13.5.1990, začiatok vojny v Juhoslávii zápasom na Maksimire?

Tak ako sú v Chorvátsku Dinamo Zagreb a Hajduk Split obrovskými rivalmi, tak je to aj v Srbsku medzi Partizanom Belehrad a Crvenou Zvezdou Belehrad. Tieto nepriateľstvá sa však ani zdaľeka nedajú porovnať k nenávisti Chorvátska a Srbska. Práve dnes je tomu 30 rokov, prešiel od toho už dlhý čas, avšak spomienky na tento deň vo vtedajšej Juhoslávii navždy zostanú.

Písal sa 13.máj 1990 a na programe bolo juhoslovanské derby medzi Dinamom Zagreb a Crvenou Zvezdou. Narastajúce napätie v Juhoslávii, ktoré šlo nahor predovšetkým kvôli politickému systému a vzniku nových, zväčša nacionalistických strán, však prinieslo medzi fanúšikov a chuligánov oboch strán nové dôvody k nenávisti súpera a jeho krajiny. Voľby, ktoré sa v Chorvátsku konali niekoľko dní pred zápasom mali jasného víťaza – separatistické Chorvátske demokratické spoločenstvo na čele s Franjom Tuđmanom, neskorším prezidentom Chorvátska a taktiež klubu Dinama Zagreb. Medzi futbalovými fanúšikmi v Srbsku sa začali protichorvátské názory šíriť už o rok skôr a spôsobené to bolo najmä príchodom novej generácie chorvátskych politikov, ktorí vymedzovali Srbov.

Nešlo o boj Bad Blue Boys proti Delije, ale o boj medzi Chorvátskom a Srbskom                                                                                                                    V ten deň sa oba znepriateľené tábory postavili za svoje krajiny.                  Do Záhrebu pricestovalo viac ako 3000 fanúšikov Crvenej Zvezdy Belehrad a iných ľudí zo Srbska. Zápas sledovalo okolo 20 tisíc divákov priamo na štadióne. Na štadióne boli síce stovky policajtov, avšak aj tisíce chuligánov, ktorí už od rána robili v uliciach Záhrebu veľký rozruch. K väčšiemu stretu však prišlo až na zápase, chvíľu po začiatočnom hvizde. Zo sektoru Delije sa začali vytrhávať sedadlá, hádzať kamene a skandovať pokriky (Zabijeme Tuđmana, Srbsko je tu, Ustašovci…), Bad Blue Boys oponovali pokrikom (Povesiť Srby na vrby). Na ihrisku sa strhla veľká bitka za pomoci nožov a kameňov. Za pomoci slzného plynu a vodných diel sa policajtom podarilo bitku zastaviť. Boj však pokračoval aj po zápase a polícia mala čo robiť, aby konflikt ukončila.

Chorvátsky hrdina Zvonimir Boban                                                                       Symbolickým momentom sa zapísal do histórie vtedy 21-ročný hráč Dinama Zagreb Zvonimir Boban, keď napadol policajta, ktorý bil fanúšikov Dinama. Boban, ktorý neskôr pôsobil dlhé roky v AC Milán, dostal za svoj kop od zväzu deväťmesačný dištanc zákazu činnosti. Okrem neho sa do bitky zapojili aj iní hráči Dinama a Zvezdy. Stretnutie, ktoré síce v boji o vtedajší titul nebolo rozhodujúce sa však nikdy nedohralo. Vojna, ktorá neskôr vznikla mala za následok viac ako 15 000 obetí a na konci konfliktu sa stalo Srbsko a Chorvátsko samostatnými krajinami. Do vojny, ktorá rozdelila Juhosláviu sa zapojilo mnoho fanúšikov a chuligánov rôznych klubov v Srbsku a Chorvátsku. Mnohí označujú tento zápas za veľkú udalosť a predzvesť vojny, ktorá zmenila svet.

Reklama