Doutníky Praha
Doutníky Praha Reklama
Loading...
Doutníky Praha
Reklama
Hašek Sparta Praha
FOTO: AC Sparta Praha
Český fotbal

Sparta slaví zvláštní vítězství. Pořád však jde také o varování

I představitelé fotbalové Sparty jistě sledují dění na světovém šampionátu v Kataru. Jednu pozitivní zprávu však nyní dostali ze švýcarského Lausanne, kde sídlí Mezinárodní sportovní arbitráž. Ta potvrdila rozhodnutí Sboru rozhodců FAČR a přiklonila se na stranu Sparty ve sporu s Martinem Haškem, který se táhne od začátku roku 2020. Bez ohledu na nejnovější verdikt přinesl Hašek důvod k zamyšlení pro celou českou fotbalovou obec.

Jaký byl vlastně Haškův cíl?

Na začátku roku 2020 se začal psát příběh, jež nemá v českém fotbale obdoby. Záložník odmítl odcestovat na týmové soustředění ve Španělsku a zahájil hru nervů. Zároveň se čekalo, zda platí otřepané české přísloví, že moudřejší ustoupí. Fotbalová veřejnost dávala obecně větší šance Spartě, čehož si byl vědom patrně i samotný Martin Hašek a snažil se vystupovat jako jistý fotbalový Don Quijote. Již na české půdě dávaly kompetentní orgány za pravdu Spartě, ale díky tomuto zvláštnímu kousku člena slavné sportovní rodiny se do české fotbalové veřejnosti dostavila jedna zajímavá otázka.

Hlasitěji se mluvilo najednou o tom, že hráč není v českých profesionálních soutěžích v zaměstnaneckém poměru, ale působí jako OSVČ, což představuje v rámci Evropy jednu z mála výjimek a tyto souvislosti si patrně ani celá fanouškovská obec neuvědomuje. Logicky tak nastala i myšlenka, zda toto Haškovo harakiri nebude jistou inspirací pro další hráče nespokojené se svou situací či pozicí v klubu. Zmíněná kauza skutečně může přispět ke změně fotbalových poměrů.

Martin Hašek ml. v dresu tureckého Erzurumsporu. / Zdroj fotografie: Erzurumsporfk.org

Není hlavní část příběhu ještě před námi?

Celé rozuzlení patrně příliš nepřekvapilo ani samotného Martina Haška působícího nyní v tureckém Erzurumsporu. Po jeho konci ve Spartě si v souvislosti s ním vybavíme neuskutečněné angažmá v Opavě, krátké intermezzo v dresu německého Würzburgeru Kickers a následné stěhování na východ Turecka. Do jisté míry zmizel jeho příběh z českého fotbalového povědomí, což patrně vyhovovalo i samotné Spartě. Ta skutečně neměla zájem celou kauzu hlasitě připomínat. Haškův zvláštní konec na Letné rozhodně poškodil i její image. Potvrzení verdiktu z českého fotbalového prostředí na mezinárodním poli má vlastně jen jediný důsledek. Martin Hašek má společně s úroky z prodlení Spartě zaplatit takřka dva a půl milionu korun. Ve výsledku se může jednat vlastně o maličkost. Toto připomenutí zvláštního souboje mezi hráčem a klubem může být pro další fotbalisty důvodem k zamyšlení. Letenští ve vlastním zájmu celou věc prezentují v podstatě jako jistou maličkost. Vedení žádného klubu určitě nemá zájem o novou verzi tohoto příběhu. 

Reklama