Reklama
Loading...
Reklama

Jarní vyřazovací boje v Evropské lize se pražské Sparty týkat nebudou. Rozhodla o tom v podstatě závěrečná čtvrthodinka zápasu ve francouzské Lille, kde bylo na Spartě až příliš viditelné oslabení po vyloučení Ondřeje Čelůstky díky druhé žluté kartě. Dvě přesvědčivá vítězství nad slavným Celticem Glasgow tak přichází vniveč. Domácí zápas se slavným AC Milán bude pro hráče slušným zážitkem, ale z hlediska pohárové matematiky v podstatě jen “do počtu”. Před nedělním derby se tak hráči Sparty vrací ze severu Francie se sklopenými hlavami a s vědomím, že na soutěžní zápas s evropským týmem si bude muset nějakou dobu počkat.

 

Lille šlo do zápasu v pozici jasného favorita. Tu posilovalo i říjnové vyloupení Letné, po němž Sparta odcházela ze hřiště potupená porážkou 1:4. Do zápasu se Celtikem šla tak s velmi ostrým nožem na krku, ale zde těžkou pozici ustála a dvě vítězství mohla znamenat velký obrat. Hráče i fanoušky najednou přepadl velký optimismus a na Letné se opět výrazně skloňovalo slovo postup. Zároveň však přišly dvě ligové porážky a letenští příznivci a fotbaloví odborníci úplně nevěděli, co si mají myslet. Porážka v Lille a následný konec v Evropské lize přináší jistou skepsi. Patrně se bude mluvit o tom, že Sparta není dostatečně vyzrálá a vedení klubu získá další důvody k zamyšlení.

Na straně Lille byla po většinu zápasu vidět převaha a ta s postupujícím časem gradovala. Jako jeden z jejích vrcholů bylo vyloučení Ondřeje Čelůstky. Ten inkasoval dvě žluté karty během čtyř minut, přičemž jedna vyplynula ze hry rukou a druhá ze zákroku na pronikajícího Davida. Bezprostředně po zákroku si musel být dobře vědom toho, co bude následovat a jaký dárek dostane od rozhodčího Fernandéze. Spartu díky tomu čekala takřka půlhodina hry v oslabení a hráče těžká zkouška ze zvládání kritické situace. Co se odehrávala v hlavě trenéra Kotala se nedozvíme, ale za sedm minut ho musela přepadnout obrovská euforie. Gól Ladislava Krejčího mladšího šokoval celé Lille a snad ani hráči Sparty nechápali, co se to vlastně stalo. Do zbytku zápasu dostala velkou dávku povoleného dopingu. 

Poté jsme však viděli Spartu, která trávila až příliš mnoho času na vlastní polovině a síly velmi rychle docházely, na čemž měla velký podíl i převaha jednoho muže u francouzského týmu a neustále bušení na sparťanská obranná vrata. To nakonec přineslo požadovaný efekt. Lille kritickou situaci naopak zvládlo a během čtyř minut naprosto otočilo vývoj zápasu. Situace se tak zcela otočila a všichni sparťané jedním okem sledovali vývoj zápasu v Glasgow, kde však “rossoneri” kráčeli pro postup. 

Fanouškům možná zůstane povedená rána Srdjana Plavšiče, ale tu negoval faul brankáře Nity snažícího se podpořit útočnou snahu českého pohárového reprezentanta. Ten moment až příliš symbolizoval rozpoložení Sparty. Ta v posledních letech zažila několik situací, kdy úspěchu již hleděla do tváře, ale ten se na poslední chvíli rozplynul. Na fanoušky to působí tak, že se jejich milovaný tým úspěchu lekl a díky tomu nepřišlo úspěšné rozuzlení fotbalového dramatu. Hráči jako Plavšič či Nita to zažívají opakovaně. Ve Spartě se zatím nenašla osoba ukazující poučení z minulých pohárových chyb.  

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Na Letné potřebují jednu Spartu
  • Sparta byla fotbalově naivní
  • Reklama