Reklama
Loading...
Reklama
Priske Sparta trenér
FOTO: AC Sparta Praha
Český fotbal

Sparta opět šokovala sama sebe. Vrací se myšlenky na jednoho Itala?

Pražská Sparta chtěla sehrát opět důstojný part v ligové soutěži i evropských pohárech. Domácí ligu však ještě ani nezačala a za evropským účinkováním udělal tým šokující, velmi černou tečku. Zatímco slávistický postup byl ještě před začátkem odvetného zápasu formalitou, Sparta jela do Norska s velkým napětím. Stále vidíme více otázek než odpovědí, přičemž ty jsou zatím velmi nepříjemné. Zahraniční trenér, mohutné posilování a brzké pohárové vystřízlivění… Nepřipomíná vám to něco?

Bezbranková remíza v úvodním zápase měla působit jako důrazné varování, nicméně Pražané cestovali do Stavangeru s jasným cílem v podobě postupu. Nic jiného si tým vlastně ani nemohl připouštět. O to více nepříjemné musí být sžívání s novou fotbalovou realitou. Před sezonou představila Sparta několik zajímavých posil, přičemž fanoušky jistě potěšil dlouhý nos ukázaný odvěkému rivalovi z Edenu díky příchodu někdejšího slávistického kanonýra Jana Kuchty. Toho měl v nejbližších dnech následovat také záložník Jakub Jankto, ale vzhledem k brzkému sparťanskému konci v evropských pohárech nelze považovat jeho příchod za příliš reálný a očekává se jeho setrvání v cizině. Veškeré plány se nyní musí na Letné velmi rychle měnit.

Podobný pokus s trenérem-cizincem se ve Spartě konal před pěti lety. Daniel Křetínský představil fanouškům Andreu Stramaccioniho, který má v životopise například také slavný Inter Milán. Na Letné vítali zástup nových posil a útok na titul se jevil jako samozřejmost. Celé sezoně však dal zcela jiný směr první pohárový soupeř Crvena Zvezda Bělehrad a rozhodující část sezony sledoval římský rodák pouze v roli diváka. To je ve Spartě v posledních letech také celkem obvyklý scénář. Jedno české přísloví říká, že nelze dvakrát vstoupit do téže řeky, nicméně letenští tak mohou učinit. 

Může jít o obrázek 5 lidem a people playing football
Jediný důvod k radosti dal Sparťanům Jaroslav Zelený. Štěstí trvalo přibližně tři minuty. / Zdroj fotografie: AC Sparta Praha

Priske se musí zachránit úspěšným vstupem do ligy

Sparta vstupovala do dvojzápasu v roli jasného favorita a možná ještě v 80. minutě odvetného zápasu si nikdo z týmu nepřipouštěl smutné rozuzlení. Nedorozumění mezi Dávidem Hanckem a Dominikem Holcem však jen symbolizovalo herní projev Sparty na začátku této sezony. V Praze v některých fázích norského soupeře převyšovala, ale nedokázala dostat zápas pod kontrolu a bezbranková remíza představovala logický důsledek. V norské odvetě se postupně vytrácela ze hřiště a ve smutném konci lze vidět jistou symboliku.

Rozhodně není na místě lámat nyní hůl nad dánským trenérem Brianem Priskem, jenž se po zápase zachoval jako naprostý profesionál a snažil se věci správně pojmenovat. To jsme však mohli vidět i v případě Itala Stramaccioniho. Stačí povedený vstup do ligy a nálada fanoušků se může výrazně zlepšit. Na druhou stranu je nutné se zeptat, kolik lidí tomu reálně věří. Sparťanská cesta pohárovou Evropou skončila dříve než začala. Je otázkou, zda rapidně neklesne vzájemná důvěra mezi trenérem a hráči?

Reklama