Reklama
Loading...
Reklama

Mělo se jednat o jeden velký sparťanský návrat. Bořek Dočkal absolvoval exotické angažmá v Číně, následně se vydal dobýt Ameriku, ale nakonec se vrátil tam, kde se cítil fotbalově nejlépe. V zahraničí dříve absolvoval dva roky v norském Trondheimu a předtím se ještě na rok zabydlel v tureckém městě Konya. Ve sparťanském dresu však slavil mistrovský titul a s nejúspěšnějším českým týmem si užil český double a s těmito dvěma trofejemi si ho fanoušci v Česku nejvíce spojují. 

 

Na začátku roku 2017 se vydal na exotické angažmá do Číny. Podobné kdysi absolvoval někdejší kapitán reprezentace Václav Němeček. V týmu Che- nan Ťien- jie podepsal smlouvu na tři roky, ale ani on sám nevěděl, co může čekat od působení v nejlidnatější zemi světa. Když člověk poslouchal jistou zpětnou vazbu, slyšel o tom, že někteří hráči mají velice slušné individuální schopnosti, ale hráči v čínském fotbale ještě nejsou takticky vyzrálí a velkolepé plány o tom, jak budou v Číně v roce 2050 titul mistra světa se nachází mimo fotbalovou realitu.

Čínský fotbal se celkově učí za pochodu a dnes ještě můžeme říci, že evropský a čínský fotbal jsou dva odlišné sporty. Nejedná se o projev zavržení, ale obě strany k sobě ještě hledají cestu. Bořek Dočkal nakonec velmi rád zamířil na druhý konec světa a strávil rok v americké Philadelphii. Nějakou dobu mu trvalo, než to řekl nahlas, ale evropský fotbal mu prostě chyběl. Kontakt mezi ním a Spartou stále jistým způsobem stále přetrvával a už během svého působení v Pensylvánii přemýšlel nad scénářem návratu na Letnou a když se stal realitou mluvil o splněném snu.

Možná si to Bořek Dočkal ještě nepřipustil, ale čínské angažmá skončilo pro obě strany fiaskem a to znamená velký útok na jeho sebevědomí. Vzhledem k tomu, že podepsal smlouvu na tři a půl roku, jeví se jako reálný scénář pouze dohrát kariéru a připravit na působení mladší kolegy. Možná existuje se sparťanským vedením ústní dohoda o tom, že v případě atraktivní zahraniční nabídky mu nebude bránit v odchodu.  V tom případě, ale bude třeba muset vidět na hřišti jiného Bořka Dočkala, než toho účinkujícího v neděli v Plzni. 

Ten měl sice potenciál k tomu pomoci Spartě v situaci, kdy její sestava fungovala metodou pokus- omyl, ale po jisté době mimo evropské fotbalové prostředí nemohl působit jako pověstný Deus ex machina. Plzeňský zápas ukázal to, jak velké rezervy Sparta ještě ve své hře má a zároveň bylo vidět, jak její kapitán zcela nezvládá svou roli a někdy se zdálo, že má i jisté kondiční rezervy. Podobně na tom byl  například i navrátilec z Itálie Ladislav Krejčí. Ke zlepšení její pozice může přispět třeba i lepší rozdělení rolí. Pokud by zůstal Bořek Dočkal jediným vůdcem, jednalo by se o cestu do fotbalové záhuby. Jednalo by se vlastně o další přešlap.

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Spartu čeká první týden pravdy
  • Sparta musí ještě stále dospívat
  • Reklama