Sparta bude soudit i sama sebe
Již brzy můžeme znát výsledek války mezi Spartou a Martinem Haškem. Obě strany jsou na kordy od neuskutečněného hráčova zimního přestupu. Rozhodl se Spartu za každou cenu opustit, nešťastným způsobem si postavil hlavu a sehrál zvláštní divadlo při (ne)odletu na zimní soustředění do Španělska. Tam začal eskalovat spor obou stran a blížila se bitva o miliony. Toto řízení však může ovlivnit celé jméno Sparty mezi fotbalovou veřejností.
Na počátku se zdálo vše nad slunce jasné. Mladý záložník zjevně porušil platnou smlouvu na Letné, což doplnil smutným divadlem na pražském ruzyňském letišti a fotbalové Česko nechápalo, co se to vlastně děje. O Haška jevil tehdy velký zájem maďarský Ferencváros Budapešť a ani Sparta se jednání o přestupu nebránila. Finanční představy obou klubů se však rozcházely a tak to vypadalo na Haškovo setrvání v Praze. Svou nechuť pokračovat ve Spartě však dával stále výrazněji najevo a nakonec to vypadalo, že se uskuteční přestup do izraelské Haify. Ve městě pod horou Karmel však nakonec také k dohodě nedošlo a někdejší velký fotbalový talent musel sám se sebou spekulovat, zda bude jeho fotbalová kariéra pokračovat, přičemž na tuto otázku stále ještě odpověď nenašel.
Přišlo několik scénářů v podobě přestupu do Turecka, ale žádný z nich ještě nebyl oficiálně dotažen. Sparta vzhledem k dalšímu vývoji podala žalobu a to představuje logicky velké břemeno. Klub po svém odchovanci požaduje více než 50 milionů korun a případnému zájemci by hrozil případný podíl na platbě vysouzené částky. To prý odradilo například i turecký velkoklub Besiktas Istanbul. S médii příliš nekomunikuje a mluvčího mu dělá jeho otec, jehož kdysi fanoušci na Spartě tolik milovali. I on se tím asi stane nežádoucí osobou. I Sparta si však musí pokládat některé otázky.
Proč nastala situace, kdy si její hráč chtěl vytrucovat přestup do Maďarska či Izraele, což by velký profesní fotbalový růst nevěštilo? Nemizí atraktivita sparťanské adresy až příliš rychle? Už je tomu patnáct let, co Sparta naposledy účinkovala v Lize mistrů a slavila od té doby pouze tři mistrovské tituly. Ústup ze slávy je tedy logický, ale Sparta se mnohokrát bála pojmenovat věci pravými jmény. Slovo pokora velmi často Letnou v poslední době obloukem míjelo, přičemž někteří tamní představitelé by potřebovali její “koňskou dávku”.
Dnes není nereálný ani scénář v podobě civilního soudu a asi není příliš těžké rozpoznat, která strana je na něj lépe připravena. Majitel Sparty Daniel Křetínský se díky svým podnikatelským aktivitám zná s velkými právnickými kapacitami, jež by navíc dostaly do rukou mnoho trumfů v podobě nedodržení hráčský povinností Martina Haška. Zde by šel fotbalista skutečně do předem prohrané bitvy Už samotný fakt, že celá věc dospěla tak daleko může Spartě uškodit. Širší veřejnost by si v tu chvíli pokládala otázky, co vedlo hráče k porušení profesionální smlouvy a zda se nejedná o důsledek špatně nastavené všeobecné politiky klubu.
Daniel Křetínský je mnohými fanoušky proklínán, protože podle jejich názoru nerozumí fotbalu. I kdyby tomu tak bylo, musí si uvědomit, že bez Křetínského financí se dnes Sparta nachází nad ekonomickou propastí. Pokud Sparta skutečně uspěje ve sporu s Martinem Haškem, může letenský šéf poslat na veřejnost vzkaz: “Spartě vládnu já”. Pokud by nastal jiný scénář, může být sparťanská značka ještě více poškozena a jistý kredit by ztratil i Tomáš Rosický, jež měl působit jako jistý uklidňující element mezi fanoušky a sparťanským vedením, přičemž už samotná existence takové role se jeví jako absurdní.
V otevřené válce mezi hráčem a klubem se patrně blíží jisté rozuzlení a Sparta se toho patrně hodně dozví i sama o sobě.
Související články: