Reklama
Loading...
Reklama

Koronavirus zasáhl téměř celý svět a spoustu kulturních či sportovních akcí bylo odloženo, přerušeno nebo úplně zrušeno. Pojďme se podívat na to, jak nákaza ovlivnila Španělsko a tamní fotbal. Než se zaměříme na kopanou, bylo by vhodné se podívat na to, jaká je situace v zemi na Pyrenejském poloostrově. Ke středečnímu večeru je potvrzeno přes 13 tisíc případů a více jak 600 lidí na vir zemřelo. Španělsko je tak po Itálii druhou nejhůř postiženou zemí v Evropě.

Ze španělského fotbalového prostředí je známá i první oběť COVID-19 – trenér mládežnických týmů Atlético Portada Alta Francisco García sídlící v Malaze. 21 letý Garcia patřil mezi rizikové osoby, jelikož už v minulosti mu byla diagnostikovaná leukémie.

Kvůli pandemii byla stejně jako všude jinde v Evropě pozastavena první i druhá nejvyšší španělská soutěž a to minimálně na dva týdny. Prvotním impulzem pro toto rozhodnutí byl fakt, že jeden z hráčů basketbalového Realu Madrid byl pozitivně testován, a tak se rozhodlo pro pozastavení fotbalové soutěže na dva týdny (dvě kola). Odložilo se i plánované finále poháru mezi Realem Sociedad a Athleticem Bilbao.

Itálie hraje roli i v novinkách z posledních dnů. V pondělí (16.3) oznámila Valencia, že třetina zaměstnanců Netopýrů jsou pozitivně testování a prvním fotbalistou v celé lize se stal stoper Ezequiel Garay. Podle médií se nakazili v Miláně při odvetném zápase osmifinále Ligy mistrů proti Atalantě. Baskické Deportivo oznámilo patnáct infikovaných členů týmu (3 hráči, 7 členů realizačního týmu a pět dalších zaměstnanců klubu). Z Katalánska přišla zpráva, že v Espanyolu se nakazilo 6 členů klubu. Šéf národní federace Luis Rubiales nařídil preventivní testování všech klubů. Najdou se ale v La Lize i týmy, které testování odmítají a zdůvodňují to tím, že hráči nemají žádné symptomy a není pro to důvod v době, kdy je testů nedostatek.

A jaká čeká budoucnost pro kopanou v této monarchii? Je jistá zatím jediná věc a to ta, že pokud by se liga teď ukončila, Barcelona titul nezíská. Prezident ligy Javier Tebas i jeho kolega Rubiales by rádi ligu dohráli a to kvůli televizním právům. Tamní média mluví o finanční ztrátě téměř 700 miliónů eur, pokud by se liga nedohrála. Ve hře jsou čtyři scénáře. Prvním a nejférovějším je ligu dohrát. Pokud to nebude možné, přijdu v úvahu anulovat soutěž a nikdo by nebyl korunován mistr a taky by nikdo nespadl do Segundy. Třetí varianta – ukončit ligu po 27 kolech. Ligu mistrů by příští rok hrála Barcelona, Real Madrid, Real Sociedad a Getafe. Atlético se Sevillou by naopak chyběli a hájili barvy Španělska „pouze“ v Evropské lize. Poslední možností je ukončit soutěž po podzimní části čili po 19 kolech, kdy se všechny kluby navzájem setkaly. Tím by se aspoň částečně zachovala regulérnost. Možnosti s ukončení ligy teď nebo po podzimní části se ale nesetkaly s podporou u šéfa svazu Rubialese, který chce, aby se liga dohrála na trávníku.

Reklama