Reklama
Loading...
Reklama

Jako uragán vlétl do Premier League český reprezentant Tomáš Souček. Fanoušci West Hamu ho milují, spoluhráči a trenér ho chválí a anglická média nad ním žasnou. Pro jedno z nich se teď  Tomáš rozpovídal o původu svých atletických schopností a dalších ambicích.

Na paškál si neúnavného záložníka vzal deník The Sun ve svém profilovém článku pojmenovaném Born to Run – Zrozen k běhu. V něm popisuje kořeny jeho úctyhodných běžeckých výkonů.

V letošní sezóně má průměrně naběhaných 12,2 kilometrů za jeden zápas a získal si reputaci hráče s největším pokrytím herní plochy v celé soutěži.

Maminka běžkyně

Kořeny těchto schopností jdou k jeho matce Ivě, která dříve hrála házenou, ale především posledních 15 let běhá půlmaratony a maratony.

“Když jsem býval mladší, chodíval jsem s ní běhat do lesa. I v přípravě jsem s ní chodil, pro zábavu. Odtud pochází moje výdrž,” vysvětlil.

Tomáš nezahálel ani při britském lockdownu v březnu tohoto roku. Se svojí ženou Natálií a jejich dvouletou dcerou pravidelně chodili do Hackney Marshes, což je londýnská oblast nedaleko stadionu West Hamu známá jako “Domov amatérského fotbalu”. Nachází se zde 82 hřišť určených převážně pro fotbal ale i pro rugby a kriket.

“Vzal jsem si balón a nějaké kužely. Občas mi manželka přihrávala míč a já potom šel do běhu. Chodili jsme tam pravidelně dva měsíce. Lidi chodili okolo a ukazovali na mě překřížené ruce ve znaku Kladivářů.”

 

Otec bývalý gólman

Jeho touha být stále aktivní má původ z jeho sportovní rodiny. Jeho otec František, bývalý brankář, byl jeho prvním fotbalovým trenérem. Chytával například v Havlíčkově Brodě, za dob vojny v Dukle Tachov, Dukle Stříbro a ještě v Modetě Jihlava, se kterou do dotáhl do divize.

“Sledoval jsem Premier League a Ligu mistrů se svým otcem. Líbili se mi hráči, kteří hráli na stejné pozici jako já. Například Yaya Touré. Řekl jsem mu, že je mým snem hrát v Anglii.”

V deseti letech si ho vyhlédla pražská Slavia. To však znamenalo dojíždět na trénink 120 kilometrů. Jeho rodiče však udělali, co mohli, aby pomohli svému synovi k dosažení jeho snů.

Po dobu dalších pěti let jezdili autem do Prahy čtyřikrát nebo pětkrát týdně. Měnili si směny v práci, aby mohli Tomáše zavézt na trénink. To vše bylo samozřejmě náročné, jak časově tak finančně.

“Když jsem se stal profesionálem, chtěl jsem našim ukázat, jak moc jsem šťastný za to, co pro mě dělali a že kvůli nim ze sebe vydám vše, co je v mých silách.”

Dříve jen plakáty na zdi, teď protihráči na hřišti

Ohromný rozvoj a hlavně fantastické poslední dva roky ve Slavii katapultovaly vysokého středopolaře až do vysněné Anglie do londýnského West Hamu.

Teď patří k nejvychvalovanějším hráčům ligy a je symbolem fotbalové pracovitosti. Komplimentu se mu dostalo i od hvězdného portugalského trenéra Josého Mourinha, který v českém fotbalistovi vidí nového Marouana Fellainiho.

Toho Mourinho trénoval v Manchesteru United a patřil právě pro jeho styl hry k jeho oblíbencům. Fellainiho do toho trénoval i aktuální kouč West Hamu David Moyes. Belgičana měl pod svými křídly v Evertonu a po Moyesovu přechodu do Manchesteru United si ho přivedl s sebou.

Když byl malý, měl Tomáš v pokoji vylepené po zdech plakáty svých fotbalových hrdinů. Teď se s mnoha z nich osobně setkává na hřišti a užívá si to.

“V budoucnu bych chtěl mít v domu svých rodičů malé muzeum. Je hezké hrát proti top hráčům. Teď chci ale být lepší než oni,” prohlásil sebevědomě.

 

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama