Doutníky Praha
Doutníky Praha Reklama
Loading...
Reklama
FOTO: hajduk.hr
Český fotbal

Smráká se nad reprezentační obranou? Alternativa existuje

Zima, Brabec. Dvojice, která na posledních srazech českého národního týmu tvořila základní osu mužstva. Jenže, z posledních deseti zápasů udržela reprezentace čisté konto pouze jednou. S Faerskými ostrovy šlo v podstatě o povinnost, inkasovat od fotbalového trpaslíka by bylo ostudou. V zápasech s Portugalskem, Španělskem, ale i Švýcarskem nebo Tureckem se ukázalo, že naši obránci ve srovnání s hráči světových klubů obstojí hůře. Nepřišel tak čas vyzkoušet v defenzivě nové tváře?

Jedno jméno se ve světle probíhajícího Mistrovství světa v Kataru přímo nabízí – Stefan Simič. Sedmadvacetiletý stoper má doposud jen dva starty za národní tým. Debut odehrál v přípravném zápase v roce 2017 proti Kataru, druhý zápas, a zatím poslední, o dva roky později se Severním Irskem. Přitom pravidelně nastupuje za Hajduk Split, který je momentálně v chorvatské lize druhý za Dinamem Záhřeb a loni vyhrál tamní pohár. Za stejný klub jako Simič hraje třeba i útočník Marko Livaja, který se v chorvatském dresu prosazuje na světovém šampionátu. Chorvaté už dlouhodobě ukazují, že jejich liga má vysokou úroveň a je plná technicky skvěle vybavených hráčů. Simič se přesto do reprezentace nedostal. Nominaci by si zasloužil, speciálně pak v situaci, kdy přední tuzemské kluby své hráče neuvolnili. Navíc v přátelských zápasech, ve kterých o nic nejde o slouží ke zkoušení hráčů i strategií…

Stefan Simič slaví únorové vítězství Hajduku Split nad Dragovoljacem. / Zdroj fotografie: hajduk.hr

Kúdela je v Indonésii, Chaluš na podzim nehrál

Stoper s chorvatskými kořeny přitom mohl být klidně už v záříjové nominaci na zápasy Ligy národů. Místo něj se tam ale objevil třeba Ondřej Kúdela, pětatřicetiletý veterán z indonéské ligy. Se vší úctou k souostrovní zemi i dovednostem bývalého obránce Slavie, tamní soutěž nezní jako nejlepší průprava k reprezentaci. Na listopadové zápasy zase přijel Matěj Chaluš ze švédského Malmö, který ale od srpna nefiguroval na soupisce klubu a vrátil se do hry až na konci října. Před srazem tak nastoupil během podzimní části v základní sestavě jen jednou. Rozumím, že se bez hráčů Plzně, Sparty a Slavie skládala nominace asi na poslední chvíli. Pro český fotbal je dobře, že Šilhavý byl donucen zkusit nové tváře, ale volba kádru přesto vzbuzuje otázky.

O vynechávání z reprezentace ví své také jiný obránce Jaroslav Zelený. Šilhavý ho k zápasům přes dlouhodobou nadstandardní formu v Jablonci dlouho nepovolával. Debut sice prožil už v září 2020 proti Skotsku, což byl ale onen koronavirový zápas, do kterého nastoupili de facto jen hráči z české ligy, např.: Jánoš, Havlík, Malínský nebo Budínský. Český dres poté Zelený oblékl až v březnu tohoto roku, byť jeho nasazení žádali fanoušci i odborníci mnohem dříve.

Reklama