Reklama
Loading...
Reklama

V posledních měsících na sebe na ostrovech často upozorňují svými výkony čeští hráči jako Souček s Coufalem ve West Hamu nebo mladí brankáři Kovář s Jarošem.  V kvalitních anglických klubech má ale zastoupení také slovenský fotbal. Osmnáctiletý mládežnický reprezentant Martin Šviderský se chopil šance ve výběru U23 Manchesteru United. Středový nebo křídelní záložník hrál v současné sezóně primárně za U18, nyní ale odehrál už druhý zápas po sobě za U23 a ještě k tomu v základní sestavě. 

Mladičký záložník, pocházející ze slovenského města Vranov nad Topľou, potvrzuje svůj fotbalový talent už od svých deseti let, kdy jej legenda slovenského fotbalu Ľubomír Moravčík doporučil na zkoušky do skotského Glasgow Rangers a franzouského Saint-Étienne. Ve dvanácti letech odešel na dva roky do akademie londýnského Arsenalu. V roce 2018 si nakonec konečně zvolil a z Tatranu Prešov přestoupil do dvacetinásobného mistra Anglie Manchesteru United. 

U rudých ďáblů se mu zatím daří i přesto, že ke konci roku 2018 musel podstoupit operaci kolene po zranění způsobeném při plnění reprezentačních povinností. Rekonvalescence zabrala dlouhých jedenáct měsíců. Dokázal se však vrátit ve výborné formě a ve výběru U18 tvořil pevný článek středu zálohy. Byla mu dokonce svěřena kapitánská páska. 

Nová výzva

V současnosti se snaží posunout svou slibně rozjetou kariéru opět o kus dále a naskakuje do zápasů výběru U23, což je více méně béčko aktuálně druhého týmu Premier League. Tomuto výběru se v sezóně daří a v tabulce je na třetím místě za Manchesterem City a Blackburnem. Šviderský v posledních dvou soutěžních utkáních nastoupil dokonce v základní sestavě, jednou na pravém kraji zálohy a jednou na pozici středního záložníka. Na hřiště nastupoval mimo jiné po boku nadějného českého brankáře Matěje Kováře. 

V minulém měsíci s klubem podepsal profesionální smlouvu. Na United si pochvaluje nejen kvalitní zázemí, ale hlavně optimistický výhled do budoucnosti. Vedení v čele s trenérem Solskjærem dává pravidelně v A týmu šanci mladým a perspektivním hráčům, příkladem může být například odchovanec Scott McTominay. 

ČÍST VÍCE

Související články:

Reklama