Doutníky Praha
Doutníky Praha Reklama
Loading...
Reklama
Slovan
Slovenský futbal

Slovan to zvládol. Po 53 rokoch si zahrá v európskej súťaži na jar

Slovan si v tejto sezóne v rámci európskych súťaží prišiel vzostupmi aj pádmi. Napokon sa však všetko rozhodovalo v momente posledného zápasu so Žalgirisom. Slovenský majster tam rozhodoval o svojej budúcnosti v rámci pôsobenia na kontinente. Bola šanca, že nepostúpi, ale aj v prípade postupu sa ešte rozhodovalo, či to bude 16-finále, alebo 8-finále. Zápas však dotiahol do úspešného konca a nakoľko mal všetko vo vlastných rukách, na jar si zahrá priamo 8-finále Európskej Konferenčnej Ligy.

Zas a znova, to muselo byť tím najviac napínavým spôsobom, ako sa len dalo. Slovan začal vynikajúco a v prvom polčase viedol 2:0 keď sa o oba góly postaral Aleksandar Čavrič. Bol to polčas, kde slovenský klub jasne dominoval a zdalo sa, že sa nič nemôže pokaziť. Opäť sa však ukázalo, že v rámci postupu musia byť všetky zápasy napínavé. Okamžite prišiel kontaktný gól súpera.

Ten sa potom síce do veľkého tlaku dostať nedokázal, no pri vedení o jeden gól, by stačila jedna podarená akcia. Čo však bolo alarmujúcejšie, bola slabá efektivita belasých. Naskytlo sa množstvo šancí, kde sa dal zápas ukončiť, no zakončenie bolo biedne a aj celková aktivita pri prechode do útoku chabá. Korunovala to penalta Čakvetadzeho, keď hráč zasiahol len brvno a nakoľko loptu do brány dorazil práve on, gól neplatil. I tak, ale Slovan vyhral a zabezpečil si prvé miesto v skupine.

Slovan získal veľkú vzpruhu pre koeficient

Vďaka prvému miestu v skupine, získal bratislavský klub pre Slovensko ďalší bod do koeficientu. Celkovo ich naša krajina získala v tejto sezóne už 5,5, čo je historické maximum. Doteraz bola najúspešnejšia sezóna pre Slovensko 2018/19, kedy sme mali zisk 5,125 bodu. O to sa v tom čase, postaral Spartak Trnava, ktorý v skupine Európskej Ligy získal tretie miesto.

Čo je však pre Slovan možno ešte dôležitejšie, je ich klubový koeficient, ktorý je kľúčový pre nasadzovanie v predkolách európskych pohárových súťaží. Svoju pozíciu, medzi európskymi mužstvami medziročne zlepšil o 41 miest a v priebežnom hodnotení päťročnej klasifikácie mu patrí 73. pozícia. So ziskom 22,5 bodu dokonca predbehol v tomto rebríčku aj Viktoriu Plzeň (74. miesto) či Rapid Viedeň (84. miesto).

Pre porovnanie, pred touto sezónou mal slovenský majster koeficient na hodnote 13 bodov. V tej nasledujúcej to bude až 22.5. Toto číslo sa môže ešte zmeniť, nakoľko bude Slovan hrať ďalšie zápasy. Ich súperom bude jeden zo 16 klubov (Anderlecht, FC Bazilej, CFR Kluž, Dnipro Dnipropetrovsk, Fiorentina, Gent, Lech Poznaň, Partizan Belehrad, AEK Larnaca, Bodo/Glimt, Braga, Lazio Rím, Ludogorec, Karabach, Šerif Tiraspoľ a Trabzonspor) Tieto tímy budú medzi sebou hrať ešte jedno predkolo, takže súperom Bratislavčanov, bude jeden z ôsmich klubov, ktorý sa cez toto predkolo dostane. Na záver, len doplníme, že pred 53 rokmi, kedy si Slovan naposledy zahral vo vyraďovacej fáze, napokon vyhral celú súťaž.

Reklama