Doutníky Praha Reklama
Loading...

Slovan vstúpil do skupinovej fázy Európskej Konferenčnej Ligy asi najhorším možným spôsobom. Pred posledným zápasom, je však situácia iná a slovenský majster, má všetko vo svojich rukách. Na prípadný postup, mu bude s istotou stačiť aj remíza. Ak sa tak stane, zahrá si slovenské mužstvo v európskom pohári aj na jar. Také niečo, sa naposledy podarilo Petržalke v sezóne 2005/2006.

Zápas so Žalgirisom ukáže, kam a či vôbec Slovan postúpi. V prípade výhry totiž postúpi z prvého miesta, bez ohľadu na zápas, ktorý hrá Basel, nakoľko má bratislavský klub lepšie vzájomné zápasy. V prípade remízy, to bude druhé miesto, ak Basel zvíťazí. Ak remizuje, bude slovenský majster prvý, no ak vyhrá Jerevan, bude to takisto druhé miesto. To by znamenalo jedno predkolo navyše. V prípade porážky, Slovan nepostúpi.

Podobnosť, akú má Petržalka a Slovan

Ako sme už spomenuli, Petržalka je posledný a takisto jediný slovenský zástupca, ktorý sa v Európe predstavil aj vo vyraďovacej časti. Cesta, ktorú zdolala, je pritom veľmi podobná tej, akú mal Slovan. Hoci sú tu jasné rozdiely, nakoľko Petržalka hrala skupinovú časť v Lige Majstrov. No ani v jej prípade to nebola hladká cesta. Bola plná zvratov, nadšení a sklamaní, tak ako zažil Slovan.

Už v úplne prvom predkole, totiž slovenský zástupca prehral prvý zápas s kazašským Kairat Almaty 0:2. Odveta bola poriadne napínavá, keďže po výhre bratislavského klubu 2:0 nasledovalo predĺženie, kde súper okamžite skóroval. Aj v tomto prípade, sa ale ukázalo, že slovenské kluby majú výbornú históriu, ak ide o to ako zvrátiť nepríjemné zápasy. Petržalka, vyhrala 4:1 s gólom v nadstavenom čase predĺženia.

Nasledoval pamätný zápas s Celticom, kde po šokujúcej výhre 5:0 nasledovala prekvapivo pozitívna porážka 4:0, nakoľko to na postup stačilo. O postupe do skupín Ligy Majstrov rozhodol penaltový rozstrel s Partizanom, kde sa vtedy najlepšie ukázal brankár Čobej. Mimo toho, že v držal klub skvelými zákrokmi, tak v roztrele chytil piatu penaltu, čím udržal tím v hre a následne chytil aj šiestu, kde sa rozhodlo, že slovenský zástupca si zahrá Ligu Majstrov.

Tam boli len krok od postupu do play-off. Zradilo ich to, že v rozhodujúcom zápase s Portom, sa zrodila remíza 0:0. Túto situáciu podtrhla aj situácia, kde lopta z kopačky petržalského hráča smerovala do brány, no zastavila za v dôsledku mokrého trávniku. Nasledovalo teda na jar play-off v Pohári UEFA, kde prišlo vypadnutie po dvoch prehrách s Levski Sofia

Dnes, po 17 rokoch, je to síce „len“ Európska Konferenčná Liga, no treba myslieť aj na to, že vďaka nižšiemu koeficientu je oveľa náročnejšie sa kvalifikovať, čo sa slovenských mužstiev týka.

Zápas o všetko

Zdá sa, že ak sa má slovenský klub niekam dostať, musia to sprevádzať napínavé zápasy a veľké zvraty. Veď pri tomto pôsobení bol Slovan niekoľkokrát úplne na hrane, kde sa zdalo, že ich európska púť bude končiť, Aspoň zatiaľ, to Weissova družina vždy dokázala zvrátiť. Už v prvom predkole s Batumi mal náš majster na mále, keď v predĺžení prehrával 0:1, no ešte pred prípadnými penaltami otočil na 2:1, kde sa vyznamenal Vladimír Weiss ml. ktorý dal gól priamo z rohu.

Po sklamaniach s Ferencvárosom a Olympiakosom nasledoval zápas o všetko so Zrinjski Mostar. Porážka v prvom zápase nenasvedčovala nič dobré. Doma si však Bratislavčania vynútili po výhre 1:0 remízu. V predĺžení prišiel gól, ktorým sa zdal ako konečný. Súper vyrovnal a potom, čo Kashia nezvládol urážky zo strany súpera, bol za faul poslaný do šatní. Vtedy sa však futbalové nebesá priklonili k Slovanu. Ramírez fantastickými nožnicami poslal zápas k penaltám, kde víťaz PVP z roku 1969 uspel.

Skupina bola takisto, ako na horskej dráhe. To, že sa nádeje končia, sa zdalo už po remíze so Žalgirisom a šokujúcej prehre s Jerevanom. Aj tu, sa ale ukázalo, aká silná a mocná, môže byť vôľa. S favoritom skupiny Baselom prišla výhra a remíza a slovenský tím bol opäť v hre. Stretnutie s Jerevanom, kde sa opäť náš majster nevedel dlho presadiť sa po góle súpera opäť zdalo stratené. Zrazu však v priebehu minúty prišli dva góly a tak sme dnes tu. Slovan má všetko vo vlastných rukách a na Slovensku môžeme po 17 rokoch znova vidieť nášho zástupcu vo futbalovej Európe, aj na jar.