Reklama
Loading...
Reklama

Klub 1. FC Slovácko po návratu do ligy asi nikdy reálně nepřemýšlel o účasti v evropských pohárech. Jako úspěch zde hráči i fanoušci brali umístění v polovině tabulky a vyhnutí se bojům o záchranu. Potěšení patrně budí i fakt, že nejvyšší soutěž se ve Starém městě hraje už dvanáctou sezonu v řadě. Nejúspěšnější ročník po návratu v roce 2009 byla sezona 2013/2014, kdy skončilo mužstvo na šestém místě tabulky. Když se však podíváme na celkovou tabulku zmíněného ročníku, nemělo určitě Slovácko pohárové ambice. Může se tak stát letos?

Dnešní klub Slovácka vznikl až v roce 2000 a fakticky se jednalo o sloučení klubů FC Synot a FC Slavia Uherské Hradiště. Největší úspěch představovala účast v tehdejším Intertoto cupu, kde tým vedený  Františkem Komňackým vyřadil moldavský Tiraspol a švédský Helsinborgs. Zastavilo ho až francouzské Sochaux. Střetnutí s německým Wolfsburgem v roce 2003 pak představovalo dosud poslední mezinárodní konfrontaci Nic takového se zatím nikdy neopakovalo a mnoho lidí bralo klub jako určitou “hračku” rodiny Valentů. V roce 2004 mělo navíc Slovácko sehrát velkou roli v tehdejší korupční kauze a mluvilo se o jeho faktickém konci.

Klub to celé nakonec přežil, ale jeho image výrazně utrpěla a přišlo další fotbalové budování od základů. Slovácko postupně rozvíjelo práci s mládeží a dalo českému fotbalu několik známých jmen jako Michal Kadlec, Michal Ordoš či Ondřej Kúdela. Patrně i místní fanoušci však klub brali jako jistou přestupní stanici, což v českém fotbalovém kontextu není nutné brát jako urážku. Letošní sezona se však vydává trochu jiným směrem. Kam až může tým dojít?

Když se podíváme na ligovou tabulku, musí se logicky dostavit myšlenky na pohárovou Evropu. Na záda se Slovácku dívají i týmy, jež měly před sezonou vyšší ambice včetně nedávné české fotbalové jedničky Viktorie Plzeň. Naposledy poznaly dobrou formu Slovácka Teplice. Ty naopak zažívají sezonu plnou zklamání. Čtrnácté místo v tabulce či prohra 0:2 v duelu s moravským klubem hovoří za vše. Nastal nyní pro Slovácko skutečně čas usadit se ve vyšší patrech ligové tabulky?

Jako jeden ze symbolů fotbalového progresu působí kouč Martin Svědík trénující klub již třetí sezonu. Všichni jsou ve Slovácku rádi za dvoumilionové vykoupení ze smlouvy v Jihlavě. Na kolegy a fanoušky působí jako člověk schopný za málo peněz připravit hodně muziky. To předváděl již při svém prvním ligovém angažmá v Baníku Ostrava. Nebál se působení v týmu bojujícím o záchranu a v jednu chvíli ho dostal do první poloviny tabulky. Jeho vyhazov tehdy nikdo příliš nechápal. Dalo se však předpokládat, že jeho jméno fanoušci brzy opět zaslechnou.

Ve Slovácku se ukazuje jako trenér s velkým potenciálem, čemuž přispívá i současné složení kádru. V poslední době nevidíme na soupisce přílišné změny a týmu jistě pomohl i návrat zkušených odchovanců Milana Petržely a Michala Kadlece. Jejich pohárové zkušenosti musí působit na ostatní hráče jako velká motivace. Ani jeden patrně příliš nemyslel na boj o evropské poháry i v dresu klubu, z něhož se vydávali na daleké fotbalové putování. Nakonec však mají možná poslední motivaci v kariéře při uzavírání svého fotbalového kruhu.

Fanoušci si při pohledu na ligovou tabulku musí připadat jako ve snu. Jejich týmu chybí pouze čtyři body na boj o Ligu mistrů. Příznivce musí velice mrzet to, že všechny informace dostávají pouze zprostředkovaně z reportáží. Po zbytek sezony bude zajímavé sledovat, zda se změní způsob vyjadřování hráčů a trenérů. Bude se totiž určitě zvyšovat mediální tlak. 

Naskýtají se však další otázky. Je klub připraven na tuto pozici v ligové tabulce? Nelekne se většina hráčů nepoznaného? Všichni zainteresovaní s výjimkou dvou zmíněných veteránů by stoupali na svůj dosavadní fotbalový vrchol. Vždy je však těžké se následně udržet na těchto předních místech. Známe kluby, jež tuto pozici díky různým okolnostem nezvládly.

Kdo si dnes vzpomene na časy, kdy Viktoria Žižkov bojovala o mistrovský titul. Tyto krásné okamžiky v tomto tradičním klubu až příliš rychle zasypal prach času. Tým Slovácka je stále v pozici, kdy nemá co ztratit. To se však může velmi rychle změnit a bude zajímavé sledovat, jak klub tuto případnou situaci zvládne. Ve 3. tisíciletí zažil různé turbulence a nyní se může konat jedna příjemná. I tu je však třeba ustát.

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Může letos Slovácko vrátit do regionu evropské poháry?
  • Dominik Hartmann: “Valenta junior sice dle papírů podporuje Slovácko, ale realita je jiná”
  • Nové číslo magazínu – V LESKU ZLATÉHO MÍČE
  • Reklama