Reklama
Loading...
Reklama

Slováci odohrali svoj zatiaľ najdôležitejší zápas v tomto roku. V dueli s Luxemburskom, ktorý sa považoval za priami súboj o postup vyhrali 1:0. Vzhľadom na lepšie skóre s naším súperom a vzhľadom na päť bodový náskok, situácia jasná. V zostávajúcich dvoch dueloch s Islandom a Bosnou, nám stačí získať jediný bod, aby sme si oficiálne zabezpečili postup.

Zápas veľa krásy nepriniesol a bol to skôr tvrdý boj ako ukážka kvalitného futbalu. Podobne ako v zápase s Portugalskom, sme absolútne nezachytili úvod zápasu a prakticky prvý polčas celkovo. Luxemburci boli od začiatku aktívnejší, dostávali sa do šancí a hlavná vďaka patrí Martinovi Dúbravkovi. Ten je v klube stále len náhradníkom, no v reprezentačnom drese jasne ukazuje, že je to kvalitný brankár. Pri kvante šancí, ktoré náš súper mal, je konečné čisté konto ukážkou fantastického výkonu.

Slováci ukázali, že vedia zabrať v situácii, kedy na tom záleží najviac

Situácia od začiatku kvalifikácie sa trochu zmenila. V úvode sa Luxembursko zdalo byť jednoduchým súperom a väčší rešpekt sa prikladal Bosne, či Islandu. Naša prvotná remíza sa teda javila ako obrovské zlyhanie. Teraz už vieme ze je situácia iná. Bosna je mimo hry o postup. Island by musel vyhrať záverečné zápasy s nami a s Portugalskom a zároveň dúfať, že nezískame ani bod, aby sa kvalifikoval. Je teda jasné, že Luxembursko všetkých prekvapilo a už to viac nie je súper, s ktorým by bol zisk troch bodov jednoduchou úlohou.

Slováci však napriek nepriaznivému prvému zápasu ukázali, že ak je situácia skutočne kľúčová, tak dokážu ísť na doraz. Naš posledný zápas bol toho jasnou ukážkou. Súper bol prvý polčas jasne aktívnejší. V tom druhom sa takisto nedá povedať, že by sme dominovali, no aktivitu sme určite zvýšili. Odmenou nám bol víťazný gól, z kopačky Dávida Ďuriša, ktorý sa v reprezentačnom drese presadil po prvý raz. Hoci sme teda určite nepresvedčili našim futbalovom, srdcom a citom pre kľúčové momenty určite áno. Cesta sa samozrejme ešte neskončila a práve posledný krok býva najťažší. Stále musíme získať aspoň bod, alebo dúfať v zakopnutie Luxemburska a Islandu.

V reprezentácii chýba gólový hráč. Pomohol by návrat Ďuriša?

Hoci naša cesta na Euro postupuje dobre, v jednom ohľade musíme byť jednoznačne kritický. Skutočnosť je, že Slováci v rámci tímu nemajú spoľahlivého strelca. Našimi najlepšími strelcami sú Dávid Hancko a Róbert Mak. Prvý menovaný je ľavý obranca a hoci v jeho prípade je takýto gólový zápis prakticky nadštandardný, celkovo to tímu moc strelecky nejde. Dvojica našich najlepších strelcov má na konte len dva góly. Zvyšok strelcov pridal len jediný presný zásah. Celkovo sme sa v ôsmich zápasoch presadili len 11 krát. Mužstvu pomáha hlavne kvalitná defenzíva a istota v našej bráne. Inkasovali sme len päťkrát a menej gólov dostali v rámci našej skupiny len Portugalci.

Zarážajúce je, že našim hrotovým útočníkom sa v rámci klubovej formy vôbec nedarí zle. Boženík v Boaviste zažíva skvelé obdobie. Polievka je v Bystrici naďalej spoľahlivým útočníkom. To isté sa dá povedať o Tuptovi, ktorý však v rámci reprezentácie prakticky nenastupuje. Momentálne máme na výber toľko útočníkov, že Dávid Strelec, hoci zažíva v Slovane návrat stratenej formy, na nomináciu to momentálne nestačilo. V poslednej dobe sa začal spomínať návrat Michala Ďuriša. Potom čo sa bývalý reprezentačný útočník vrátil do slovenskej ligy v drese Spartaka Trnava, zažíva skvelú fázonu. Strieľa množstvo gólov a jemu aj tímu sa darí. Jeho návrat do národného tímu odobril aj bývalý reprezentačný kapitán Martin Škrtel.

Reklama