Fotbalisté a fanoušci Slavie mají před sebou velmi zajímavou první polovinu dubna. Všichni se těší na čtvrtfinálové zápasy Evropské ligy s londýnských Arsenalem a zajímavou vložku bude představovat derby se Spartou. Zde sice dochází ze strany Slavie ke snaze změnit termín, nicméně již teď se musí smířit s jednou nucenou absencí. Po červené kartě v domácím zápase s Opavou dostala trest v podobě dvouzápasové absence jedna z největších hvězd posledních měsíců Abdallah Sima. Jak moc tento fakt ovlivní tradiční zápas?

Oba týmy nyní dělí v tabulce šestnáct bodů (Sparta odehrála o dva zápasy méně) a i na Letné dnes musí být všem jasné, že se opět prodlouží čekání na mistrovský titul, který zde slavili naposledy v roce 2014. Slavia mezi tím přežila klinickou smrt, absolvovala návrat na sportovní výsluní a oslavila tři mistrovské tituly. V tomto ohledu mohou na Letné momentálně jen tiše závidět, ale možná ještě hůře se fanouškům sparťanského vyznání dívá na statistiku posledních derby. Vítězství Sparta slavila naposledy na jaře 2016, přičemž například na jaře 2018 promrhala tříbrankový náskok. O vítězství v domácím prostředí ji v poslední minutě zápasu připravil Milan Škoda.

Když se podíváme na výsledek posledního derby, uvidíme možná až příliš jasně momentální rozdíl mezi oběma pražskými “S”. Na nepříjemném mikulášském dárku v podobě porážky 0:3 od odvěkého rivala se nejvíce podílel právě Abdallah Sima. Ten vstřelil již v prvním poločase dvě branky a sparťané odcházeli na poločasovou přestávku s myšlenkami o dalším zmařeném derby. Tomu dal hned na začátku druhé půle razítko Ondřej Lingr. Slavia se nyní bude muset obejít bez senegalského útočníka. Jak velký vliv to bude mít na blížící se měření sil dvou odvěkých rivalů?

Vzhledem k tomu, jak dlouho již Sparta čeká na vítězství v zápase se “sešívanými”, musí se v jejich řadách objevovat i jistá bezradnost. Nyní může spatřovat jistou naději v absenci jedné z největších slávistických hvězd posledních měsíců. Fanoušci ho brali jako nenadálý zjev. Ještě nedávno hrál tento útočník pouze za druholigové Táborsko. Brzy však získal jejich sympatie. Ty byly lehce narušeny až v posledním zápase s Opavou. Ten pro něj skončil po ataku brankáře Digaňi již ve 22. minutě a podle rozhodnutí disciplinární komise si dva nejbližší ligové zápasy nezahraje. Slavia i přes toto oslabení bez problémů dokráčela pro vítězství, přičemž vše usnadnilo i vyloučení opavského záložníka Jiřího Kulhánka. Derby se Spartou se však jeví jako těžší zkouška ze zvládnutí zápasu bez jedné z hlavních hvězd.

Slavia ji musí přijmout, přičemž na jejím rozpoložení se jistě podepíše i průběh konfrontace s londýnským Arsenalem. Jindřich Trpišovský má před sebou každopádně jednu zajímavou zkoušku. Sparta si však bude muset dát pozor i na jiné slávistické hvězdy. Tou největší je v posledních zápasech bývalý záložník Sparty Nicolae Stanciu. Abdallah Sima byl jednou z nejvýraznějších postav posledního derby a nyní se bude hledat jiná. Sparta věří, že se konečně najde na její straně.