Reklama
Loading...
Reklama

Mezi hlavní strůjce současné slávistické dominance v českém fotbale patří nepochybně brankář Ondřej Kolář. Ten nepřišel do Edenu v jednoduché pozici. Brankářskou laťku posadil vysoko gólman mistrovského týmu z roku 2017 Jiří Pavlenka a díru po něm měl nejprve zalepit zkušený Jan Laštůvka. Tomu se však tento úkol nepovedl a po půlroce své místo v hráčské kabině vyklidil. Liberecký odchovanec se tak jedním z průkopníků pověstného putování mezi Slavií a Slovanem. I on však jednou bude patrně chtít zamířit do některé z elitních evropských fotbalových soutěží, což se již některým spoluhráčům podařilo.

V nedávné minulosti se již vedly spekulace o Kolářově přestupu do zahraničí. Štědrou nabídku mělo poslat slávistickému vedení francouzské Nice. Již na konci roku 2019 nabízelo Slavii 400 milionů korun. Přestup však nakonec reálné obrysy nedostal. Šéfové Slavie naznačili přesvědčení o možnosti atraktivnějšího angažmá pro jasnou brankářskou jedničku jejich týmu. Na začátku tohoto roku měl kolem brankáře “sešívaných” kroužit také londýnský West Ham, v němž se již také buduje zajímavá slávistická kolonie. Vedoucí tým ligy však zásah do citlivého místa neprovedl a chce svému brankáři dopřát ještě jednu předokládanou oslavu mistrovského titulu. Všichni se však musí připravit na takřka jisté nové kolo jednání se zahraničními zájemci.

Nyní se měl ozvat další zájemce, jež by chtěl udat brankářovo směřování do Francie. Tentokrát se má o možnost získat brankáře Koláře velmi čile zajímat Olympique Marseille. Jedná se o tamní tradiční tým, jež však již deset let čeká na mistrovský titul a vlastně jako celý zbytek fotbalové Francie se nachází ve stínu Paris St. Germain. “Les Marseillans” se nyní nachází až na devátém místě ligové tabulky, ale po příchodu amerického investora Franka McCourta má tým mnohem vyšší cíle a doufá ve znovudobytí francouzského fotbalového vrcholu. 

Pokud se tak stane, dostaví se pochopitelně i ambice na úspěch v Lize mistrů. Pro Ondřeje Koláře by se jednalo o další výzvu. Fanoušci Slavie to neradi uslyší, ale těžko můžeme hledat reálně pro Koláře další výzvu na českém ligovém fotbalovém poli. Tam se již pevně usadil mezi brankářskou smetánku celé její dosavadní historie. 

Slávistický šéf Jaroslav Tvrdík se nyní rozhovořil o tom, jak se chystá Slavia na dobu “po Kolářovi”. Jako první je samozřejmě nutné zmínit nejnovější brankářský přírůstek z Mladé Boleslavi. Jan Stejskal prokazuje podle mnohých nutný progres, ale ještě nikdy se nedostal v seniorském týmu do pozice jasné jedničky. Jindřich Trpišovský bude patrně shánět pro boje o účast v Lize mistrů zkušenějšího strážce brankářské svatyně. Podle slov Jaroslava Tvrdíka už má Slavia vyhlédnuté možné náhrady, přičemž se ohlíží hned ve třech zemí. Bude se konat další přestupové terno?

Když zůstaneme v České republice, jako první nám přijde na mysl stále častější spolupráce mezi Slavií a Libercem. Brankářská jednička klubu zpod Ještědu Filip Nguyen se ve slávistickém hledáčku již jednou vyskytla, ale vše nějakým způsobem vyšumělo. Nová jednání však nelze vyloučit. Povedenou sezonu prožívá i brankář Slovácka Vít Nemrava a dle statistik také Stanislav Dostál ze Zlína. U každého brankáře, jež bude mít ambice chytat za Slavii, se však naskytne otázka, jak rychle se srovná s obrovským tlakem. Výsledky budou totiž požadovány okamžitě.

Další Tvrdíkem zmíněnou zemí je Ukrajina. Zde vidíme opět tradiční odstup Dynama Kyjev a Šachťaru Doněck. Nevím však, jestli nebudou mít jejich brankářské jedničky Heorhij Buščan a Anatolly Trubin myšlenky směřovat ještě západněji. Jiné jméno mě v souvislosti s touto zemí nenapadá. 

Zajímavější spekulace se však mohou rodit v souvislosti s Německem. Důvod k těmto spekulacím se jmenuje Lukáš Hrádecký. Tento finský brankář s kořeny na Slovensku se již v jednom našem rozhovoru vyjádřil v tom smyslu, že by se mu nepříčilo si jednou za Slavii zahrát. 

V Německu působí šestý rok a již tento fakt musí tyto spekulace umocňovat. Pokud by Slavia dokázala do svého týmu zlákat brankáře jednoho z předních bundesligových týmů Bayeru Leverkusen, znamenalo by to pro ni opět vylepšení pozice na evropském fotbalovém poli a jednalo by se o další důkaz dobře směřované přestupové politiky. Jestliže by ta měla patřičný efekt i v Evropě, napsal by například Jindřich Trpišovský další krásnou kapitolu své trenérské kariéry. Brzy podle všeho přijde další zajímavá výzva.      

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Keylor Navas nástupcem Ondřeje Koláře
  • Kolářův případný odchod do Anglie by znamenal těžkou zkoušku pro Slavii
  • Nové číslo magazínu – V LESKU ZLATÉHO MÍČE
  • Reklama