Loading...

Český mistr sehrál úvodní osmifinálový zápas Evropské ligy proti skotskému Glasgow Rangers. Již jistý skotský mistr, jenž nedávno fakticky vstal z mrtvých přijel podle slov svých představitelů do Prahy s respektem, ale už jen povaha hlavního trenéra Stevena Gerrarda přikazuje za každé situace usilovat o vítězství. Stejné ambice však měla i Slavia a zápas brala jako jeden z vrcholů této sezony. Podle slov trenéra Trpišovského se odehrával s jeho vysněným soupeřem. Fanoušci se prostě měli na co těšit.

Několika stovkám lidí se i v současné zvláštní situaci zlepšila nálada, když jim bylo umožněno se podívat přímo na stadion. Během zápasu tak diváci u televize neslyšeli jen pokyny trenéra, ale zaznamenávali i fráze z repertoáru nejvěrnějších příznivců. Fanouškům výrazně zlepšil náladu samotný vstup slávistů do zápasu, kdy soupeře dokázali vygumovat z povrchu vršovického a na hřišti existovalo jen jedno mužstvo. Největší radost všem příznivcům domácích udělal rumunský záložník Nicoale Stanciu, jež v 7. minutě vstřelil první gól. Zápas tak již nemohl být  obyčejnou taktickou bitvou. Všichni byli zvědaví, jak se “jezdci” chopí hozené rukavice.

Slávisté měli i nadále převahu a fanoušci věřili v rozšíření sbírky gólů. To se však nekonalo a vznikla tak nakonec komplikace pro skotskou odvetu. Zahozenými šancemi v průběhu prvního poločasu slávisté doslova urazili fotbalové bohy a ve 36. minutě přišel velmi krutý trest. Nezvládnuté obranné povinnosti při jedné standardní situaci soupeře daly celému dvojzápasu zcela jiný rozměr a karty jsou teď rozdány úplně jinak. Filip Helander dal nejúspěšnějšímu skotskému klubu svým gólem mnohem klidnější pozici do odvety. Rangers budou moci hrát roli “čekájícího”. Slávisty čeká další těžká zkouška, ale dřívější zkušenosti například z Anglie jí mohou v mnohém pomoci.

V situaci v mnohém podobné té stávající jela Slavia na odvetný zápas na Stamford bridge po domácí prohře 0:1 s Chelsea. Všichni slávisté dnes vzpomenou na strašidelný vstup do zápasu v podobě tří inkasovaných gólů, ale mnohem příjemněji se vzpomíná na druhý poločas, v němž najednou někteří fandové viděli Slavii zpět ve hře o postup. Ten se nekonal, ale Slavia opouštěla britskou metropoli se vztyčenou hlavou a potenciálem ještě více prorazit ve fotbalové Evropě.

Další zkušenost mají všichni fanoušci ještě v živé paměti. Po domácí bezbrankové remíze Slavia zvítězila na hřišti Leicesteru a způsobila v “kolébce fotbalu” jednu malou sportovní katastrofu. Nyní se nachází ve velmi atraktivní společnosti a stále sní o příjezdu dalšího atraktivního soupeře. Pokud však Slavia chce, aby letošní pohárová pohádka pokračovala, bude muset znovu ukázat svůj růst.

Do odvety na hřišti soupeře jede s tím, že musí každopádně vstřelit gól. Díky tomu má před sebou těžší úkol, než tomu bylo při zápase v Leicesteru, ale vzhledem k tomu, jaké zkoušky v poslední době podstoupila nemusí se soupeře bát ani v jeho fotbalovém chrámu. Vyrovnávací gól skotského týmu ukázal, že fotbal nezapomíná. Nyní je na Slavii, aby ukázala poučení ze zahozených šancí. Všichni v Edenu dobře ví, že díky zahozeným šancím Slavia pohrdla komfortnější pozicí. Dveře mezi osm nejlepších týmů Evropské ligy se však ještě nezavřely a Slavia v nedávné minulosti několikrát dokázala správně vzít za kliku.