Reklama
Loading...
Reklama

Začátek působení Pavla Vrby na lavičce pražské Sparty vypadá jako psaný podle toho nejlepšího scénáře. Olomouc, Karviná a Zlín mají po zápase s Letenskými o jednu porážku v tabulce víc a někdejšího reprezentačního trenéra může těšit plný počet devíti získaných bodů. Podle všeho splní Sparta svůj cíl, jež si kladla na začátku jara. Minimálně druhé místo v tabulce udrží. Na Letné tak všichni budou před další sezonou žít v naději na zápasy v Lize mistrů, na níž se zde čeká již šestnáct let. 

Vedoucí Slavia naopak dvakrát zaváhala a nečekaně ztratila body se dvěma týmy z chvostu tabulky. Nejprve se tak stalo při šestigólové přestřelce v Příbrami a v dosud posledním zápase zažila malý šok v podobě vyrovnávacího gól Teplic a ze severočeského lázeňského města si odvezla pouze bod. Sparťanské sebevědomí se tedy rozhodně zvýšilo a všechny těší, že bodovou ztrátu na Slavii už nevyjadřuje dvouciferné číslo. Dostavují se již také náznaky úvah o zdramatizování boje o titul. Lze však zasadit tyto diskuze do dnešní reality?

Na začátku jarní části byl zbytek sezony brán z pohledu boje o titul jako formalita. Příchod Pavla Vrby nebral nikdo jako jasný útok na titul. Tiskových konferencí plných naděje zažili fanoušci v poslední době skutečně mnoho. Koncepční práce Pavla Vrby byla dříve vidět i v Žilině či Plzni, ale skutečně se nejednalo o čin “na první dobrou”. Fanoušci v diskuzích vyjadřovali smíření s dalším titulem pro Slavii. Mohou se dostavovat náznaky přehodnocení tohoto cíle, ale stále je třeba jistá pokora.

Může začít ve Slavii panovat strach? Jisté důvody k zamyšlení najdeme. V Teplicích nastoupila s osmi změnami v základní sestavě kvůli odvetnému zápasu s anglickým Leicesterem v rámci Evropské ligy a mohou se dostavit úvahy, zda nešlo o přílišný zásah do sestavy. Nutno říct, že žádný z hráčů si vyloženě hlasitě neřekl o častější pobyt v základní sestavě. Pokud však v Evropské lize Slavia uspěje, bude teplická ztráta zapomenuta a všichni budou věřit v návrat do starých kolejí i v domácí soutěží. Pro obě věci potenciál existuje. 

Pokud by Sparta v této situaci skutečně chtěla myslet na titul, musela by doufat v opakování jednoho scénáře, který se před takřka deseti lety odehrál k smutku nejúspěšnějšího českého týmu. V zimě 2011 přicházel na Letnou již potřetí ve funkci Generálního sportovního manažera milovaný i nenáviděný Jaroslav Hřebík. Přebíral klub po tamní legendě Jozefu Chovancovi. Při pohledu na tehdejší tabulku fanoušci nic jiného než titul nebrali. 

Slabost Daniela Křetínského pro rodáka z Benešova je obecně známá, ale výsledek tehdy rozehrané sezony zhoršil u fanoušků jeho i Hřebíkovu pozici. Sparta promrhala náskok, jež činil rovněž až osm bodů a v posledním kole se rozhodovalo o titulu mezi Plzní a Libercem bez sparťanské účasti. Na Letné se zvětšoval příkop mezi fanoušky a klubovým vedením. Tento stav do značné míry panuje do dnešních dnů.

U Slavie si v současnosti podobný kolaps představit nedovedu. Trenér Trpišovský má naprostou důvěru ze všech stran a je stále přesvědčen o správnosti své cesty. Ve Slavii je nepředstavitelná podobná fluktuace trenérů odehrávající se v posledních letech ve Spartě.   Ode dne, kdy se Jindřich Trpišovský posadil na slávistickou lavičku, se protočilo na té sparťanské celkem šest šéfů. Tento fakt říká více než tisíc slov. Sparta ztrátu nedožene, ale pokud dokáže dát trenér Vrba skutečně její hře tvář. Může se stát příští sezona zajímavější.

ČÍST VÍCE

Související články:

  • Pavel Vrba bude usilovat o vylepšení životopisu
  • Kotala vedení nepodrželo, otěže Sparty přebírá Pavel Vrba
  • NOVÉ ČÍSLO MAGAZÍNU – V lesku Zlatého míče
  • Reklama