Reklama
Loading...
Reklama

Pražská Slavia má po losování čtvrtfinálových dvojic Evropské ligy jistotu, že se ještě minimálně jednou podívá do “kolébky fotbalu” a tentokrát to bude do metropole Londýna. Los jí přisoudil slavný Arsenal, na jehož stadionu před takřka čtrnácti lety získala jednu velmi nepříjemnou zkušenost. Sedm inkasovaných gólů si fanoušci vybaví snad i dnes. Slavia hrála poprvé v historii hlavní fázi Ligy mistrů a proti ní stál tehdy možná nejlepší tým světa. Dnes je však situace docela jiná a slávistické myšlenky budou patrně mnohem smělejší.

Český mistr si připsal na jaře již dva britské úspěchy po sobě, ale z Londýna v předchozích letech vždy odjel s prázdnou. Kromě zmíněného debaklu s Arsenalem odjížděl z města nad Temží jako vyřazený v dvojzápase s Tottenhamem a nejčerstvější zkušenost představuje dva roky stará konfrontace s Chelsea. V souboji s “blues” v jednu chvíli vypadala Slavia jako totálně odepsaná a nakonec opouštěla Stamford bridge jako důstojný aktér krásného fotbalového divadla. Hráče vyprovázel potlesk na otevřené scéně a “sešívaní” zde zanechali velký dojem. Bohužel v historických análech zůstane navždy zapsána porážka 3:4 a postup Chelsea mezi čtyři nejlepší týmy Evropské ligy. 

K letošním vystoupení není potřeba moc dodávat. Dvě vítězství o dvě branky a pokořené týmy s vysokými pohárovými ambicemi naznačují oprávněnost slávistického pobytu mezi smetánkou v rámci pohárové Evropy. To umocňuje i suverénní pozice v domácí soutěži, kde směřuje za třetím titulem v řadě. Může Slavia absolvovat delší jízdu než tu dva roky starou ukončenou zmíněným zápasem s Chelsea?

Když se podíváme na současnou tabulku anglické Premier league, vidíme Arsenal až na desátém místě. To dokládá, že “gunners” nejsou v ideálním rozpoložení týmu bojujícího o místo v evropských pohárech pro příští ročník. Nejedná se o tým plný evropských hvězd a i fanoušci v Anglii patrně očekávají vyrovnaný souboj s českým fotbalovým suverénem. Mluví se o podobných bitvách, jako jsme viděli v předchozích kolech. Musíme si však již teď uvědomit jedna změna zde určitě nastane.

Souboj začíná na anglické půdě a to se může na taktice jistým způsobem podepsat. Bitva o semifinále Evropské ligy začíná tentokrát v Londýně a bude velmi zajímavé sledovat, jak moc se podepíše tento fakt na slávistickém herním projevu. Čím méně bude nějaká změna viditelná, o to více se prokáže slávisticky progres. Arsenal v současném rozpoložení není v pozici týmu, na jehož hřiště si jede soupeř utkání pouze užít, aby jeho členové měli o čem vyprávět vnoučatům.

Britská média nyní velmi řeší pozápasové dění v Glasgow, kdy mělo v útrobách stadionu dojít k zvláštním potyčkám. Představitelé Slavie však mají jistě za cíl to, aby se jejich tým dostával do místního zpravodajství znovu jen na základě fotbalových dovedností. Dosud největší slávistický pohárový úspěch se zrodil v roce 1996, kdy tým Františka Cipra přešel přes AS Roma až do semifinále tehdejšího Poháru UEFA. Nyní mají slávisté před sebou výzvu tento výsledek minimálně dorovnat.

Troufám si tvrdit, že tým Chelsea, s nímž se Slavia střetla před dvěma lety, se kvalitativně nacházel výš než současný Arsenal. Slavia musí jet do britské metropole s myšlenkami na souboj rovného s rovným. Na to už je dostatečně vyzrálá. Vzhledem k dění v Glasgow se bude nuceně řešit otázka brankáře a lze brát také jako jistou výzvu. I v případě takového oslabení by se však slávistům neměla rozklepat kolena.

ČÍST VÍCE

Související články:

  • KOMENTÁŘ: Za neslušné měli být jen hráči Rangers. Teď trpí i Slavia
  • Slavia o sobě ani vteřinu nepochybovala
  • MAGAZÍN – Kluby mladé krve
  • Reklama