Reklama
Loading...
Reklama

Trenér Slavie Jindřich Trpišovský před novou sezonou již jistě spřádá plány na boje o Ligu mistrů a obhajobu mistrovského titulu. Fanouškovská obec je doslova těhotná očekáváním, zda milovaný klub potvrdí svou dominanci na domácí fotbalové scéně, kde v uplynulé sezoně fakticky neměl konkurenci. Konkurence v týmu je veliká a jedním ze základních elementů je stoperská dvojice. Není zde však otázka jednodušší, než se na první pohled zdá?

 

Na slávistické soupisce najdeme nyní celkem sedm stoperů: David Hovorka, Ondřej Kúdela, Ondřej Karafiát. Michal Frydrych, Ladislav Takács, Mohamed Tijani a David Zima. Slavii navíc patří ještě Jakub Jugas, ale u něj se všeobecně očekává hostování v jiném klubu. Vzhledem k tomu, že na Slavii čeká některý z evropských pohárů, dá se očekávat jistá fluktuace hráčů, ale počet stoperů sedm se jeví jako nadbytečný. Jaký by tedy mohl nastat scénář.

Vůdcem obranných řad se na počátku minulé sezony stal David Hovorka a následně si ho oblíbili fanoušci i přes jeho sparťanskou minulost. Hrál roli přirozeného vůdce, ale čáru přes rozpočet udělalo jeho říjnové zranění. Trenér Trpišovský to prezentoval jako velkou ztrátu a zpět na hřišti ho bude chtít v nejbližším možném termínu. Poměrně pevnou pozici v sestavě získal i Ondřej Kúdela, jež se stal po Hovorkově zranění jejím vůdcem. Tito dva obránci mají své místo na soupisce fakticky jisté, ale osud dalších je zahalen nejasnostmi.

Michal Frydrych působí v Edenu již od roku 2015, ale pod trenérem Trpišovským ztratil stabilní místo v sestavě. Pokud však nastoupil, tak nikdy zcela nepropadl. Velká změna jeho pozice se očekávat nedá. Otázkou je, jestli si nezačne hledat jiné působiště kvůli většímu hernímu vytížení. Svého času se mluvilo o návratu do Baníku Ostrava. Vzhledem ke zkrácené letní přestávce se však jeho působiště patrně nezmění. Pevné místo v sestavě nezískal po příchodu z Mladé Boleslavi ani Ladislav Takács, ale trenér Trpišovský ho může využít i na postu štítového záložníka, čímž roste jeho důležitost pro slávistickou soupisku.

Dále zde máme Ondřeje Karafiáta, jenž přišel do Slavie po skončení smlouvy v Liberci a velkou výhodu pro něj znamená dlouhodobější známost s trenérem Trpišovským. Dá se tedy předpokládat, že vůdce slávistické lavičky bude chtít vidět svého někdejšího libereckého svěřence v akci, aby ukázal, zda má na to udělat další krok vpřed. 

Asi nejpravděpodobnější možnost “Černého Petra” představuje v dané situaci Mohamed Tijani. Na jaře byl ve Slavii na hostování z Jihlavy a nastoupil pouze ve dvou zápasech. Zatím se stále neví, jestli Slavia na obránce z Pobřeží slonoviny uplatní opci. Pokud by se tak stalo, patrně by ho poslala na hostování do jiného klubu. 

Posledním stoperem na slávistické soupisce je David Zima. Slavia ho kupovala jako devatenáctiletý talent s pouhými dvěma ligovými starty. V Edenu se však velmi rychle zabydlel a s Ondřejem Kúdelou představoval sehranou dvojici. Pokládám si však otázku, zda není ještě příliš brzy na konfrontaci s evropskou fotbalovou špičkou. 

Slavia zažívá v posledních letech ve středu obrany zajímavé turbulence. Není tomu tak dávno, co musel sestavu najednou opustit kapitán Jiří Bílek, což možná urychlilo konec jeho kariéry. Ze zmíněných sedmi obránců si dokáži v podstatě všechny představit v sešívaném dresu na hřišti, ale kromě Davida Hovorky a Ondřeje Kúdely nemá žádný ze stoperů nic jistého. Vzhledem k blížícím se bojům o evropské poháry musí Slavia tuto otázku co nejrychleji vyřešit.

Související články:

  • Na rychlík Slovan – Slavia nasedá mladíček Beran
  • Slavia v plusových číslech!
  • Reklama